ARCHITEKTURA

Cenne mozaiki ponownie ozdobią Szczeciński Dom Sportu

Szczeciński Dom Sportu powstanie obok dawnej siedziby. Stare mozaiki, które zdobiły wnętrze dawnej pływalni i hali sportowej ocaleją. Trwają prace, dzięki którym zostaną odnowione i ponownie wyeksponowane już w nowym miejscu.

Prace konserwatorskie trwają od połowy stycznia. Wymagają one jednak precyzyjnej pracy. Zabezpieczana jest ceramiczna mozaika z małego basenu oraz podobne dzieło, które znajduje się w holu wejściowym. Poszczególne elementy są demontowane, katalogowane i zabezpieczane. W przyszłości wrócą do wnętrza nowego już obiektu.

Podczas prac wykonywana jest pełna inwentaryzacja, pomiary i oznaczenie nawet najdrobniejszego elementu. Następnie zostaną zdezynfekowane, oczyszczone i naprawione. Mozaikę w strefie basenu dla dzieci zaprojektował Sławomir Lewiński, w przypadku mozaiki w basenowym holu autora nie udało się ustalić.

W przypadku sgraffito, które zostanie zabezpieczone na czas prac remontowych holu wejściowego, wykonano pomiary, jak i badania stratygraficzne, których celem było określenie pierwotnych warstw kolorystycznych. Wykonano także odcisk szaty graficznej tzw. negatyw, który będzie pomocny na etapie kolejnych prac, obejmujących m.in. czyszczenie czy naprawy wybranych elementów – informuje spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie.

O budowie Szczecińskiego Domu Sportu pisaliśmy w czerwcu 2023 r. (czytaj TUTAJ). Plan zakłada budowę nowoczesnego obiektu z basenem i halą sportową. Ten pierwszy będzie mieć 30 m długości i towarzyszyć będą mu pomieszczenia ratowników, toalety i magazyn. Hala sportowa zostanie dostosowana do współczesnych wymogów licencyjnych. Będzie większa niż dotychczasowa. Dzięki zmianom w hali będzie można organizować rozgrywki sportowe oraz koncerty. Nowy obiekt będzie dysponować salami bokserskimi i zapleczem socjalnym oraz szatniami. Pojawią się nowe trybuny dla widowni.

W nową zabudowę wkomponowane zostaną elementy po starym obiekcie. To część holu wejściowego i mozaiki. Cały kompleks będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – zapewnia spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie.

Inwestycja jest realizowana w formule zaprojektuj i wybuduj. Koszt prac to ponad 109 mln zł brutto. Nadzór sprawuje spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o. Inwestycja jest objęta dofinansowaniem w wysokości 65 mln zł, które pochodzą z Programu Inwestycji Strategicznych. Prace mają zakończyć się w 2026 r.

zdjęcia: Szczecińskie Inwestycje Miejskie

Czytaj też: Szczecin  | Miasto | Mozaika | SztukaSport | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Reklamoza na stacji Plac Wilsona. Przystanek metra oszpeciły ogromne podświetlane ekrany

Stacja metra Plac Wilsona na Żoliborzu była do niedawna uznawana za jeden z najpiękniejszych przystanków…

13 maja 2024

Coworking LABO we Wrocławiu. Jest w budynku dawnego Wydziału Farmacji

Projekt wnętrza został przygotowany w taki sposób, aby korespondował z architekturą samego budynku L’UNI, autorstwa…

13 maja 2024

Trójmiasto: utracone podczas wojny dzieła sztuki pokazano na muralach

Akcję zorganizowano, aby pokazać, jak wiele dzieł jeszcze nie odzyskano. Wśród nich są „Ogier arabski”…

12 maja 2024

Walter Gropius założył Bauhaus. Jego pierwszy zrealizowany projekt jest w Polsce

Jest jednym z najsłynniejszych architektów w historii modernizmu. Niewiele osób wie, że jego pierwsze zrealizowane…

12 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej