ARCHITEKTURA

Chcieli tego mieszkańcy. Łódź zazielenia przystanki komunikacji miejskiej

Projekt zazielenienia przystanków komunikacji miejskiej zgłoszony został do łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Pomysł zielonych przystanków spodobał się mieszkańcom, dlatego miasto zrealizuje program zazielenienia wiat. Pierwsze wkrótce będą gotowe.

Rośliny przy wiatach przystanków pojawią się w najbardziej ruchliwych miejscach. Miasto planuje, że do końca 2023 r. powstanie dziewięć takich przystanków – na osiedlu Teofilów-Wielkopolska, na Retkini i w Śródmieściu. Można tam właśnie zobaczyć ekipy sadzące zieleń. Te prace będą prowadzone do końca grudnia.

Przystanek pełen zieleni to komfort dla czekających pasażerów, zapewniający cień, w którym można odpocząć. To także ważne walory estetyczne oraz korzyść dla zdrowia.

Zalet takich miejsc jest naprawdę bardzo dużo. Przede wszystkim to dodatkowa zieleń w ruchliwej i często zabetonowanej części miasta, która obniża temperaturę i ogranicza tzw. miejską wyspę ciepła – mówi Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent Łodzi.

W słoneczny, letni dzień dachy na tradycyjnym przystanku rozgrzewają się nawet do 45°C. Zielony przystanek zapewni temperaturę niższą nawet o 10°C, zagwarantuje również efektywne wykorzystanie wód opadowych. Ponadto niezazielenione wiaty przystankowe stanowią szklane pułapki dla ptaków. Tu tego problemu nie ma.

Zazielenienie przystanków będzie polegać między innymi na ustawieniu donic z niskimi nasadzeniami oraz roślinami pnącymi. Na przystanku Pomorska/Tamka zamontowanie zostanie nowa wiata z zielonym dachem. Za wiatą rośliny posadzone zostaną w gruncie.

W pierwszej kolejności zazielenione zostaną przystanki przy ul. Pomorskiej/Tamka, Tymienieckiego-Kilińskiego, Wólczańska-Skorupki, Wyszyńskiego/Waltera-Janke oraz Aleksandrowska/Traktorowa i Aleksandrowska/Bielicowa.

źródło: łódź.pl

Czytaj też: Łódź | Komunikacja miejska | Zieleń | Miasto | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej