WYDARZENIA

Chełm: uchwała krajobrazowa coraz bliżej. Znikną szpetne reklamy i szyldy

Urząd Miasta Chełm ogłasza konsultacje społeczne, które odpowiedzą na pytanie, jak będzie wyglądać uchwała krajobrazowa. Nad dokumentem miasto pracowało siedem lat. Przepisy mają wkrótce zacząć obowiązywać.

Walka z nielegalnymi reklamami i chaosem w przestrzeni publicznej trwa nie tylko w dużych miastach. Wkrótce uchwała krajobrazowa obejmie cały obszar miasta Chełm. Nowe prawo pozwoli urzędnikom skutecznie walczyć z nielegalnymi reklamami. Przepisy będą określać zasady umieszczania w przestrzeni publicznej tablic i nośników reklamowych, ogrodzeń i elementów małej architektury.

Przepisy zakazują umieszczania reklam na przyczepach, lawetach, drzewach, barierkach, murach oporowych oraz w miejscach, w których zasłaniałyby krajobraz lub cenne obiekty architektoniczne. Na przepisy uwagę powinni zwrócić przedsiębiorcy, którzy na terenie miasta mają swoje sklepy, restauracje czy inne punkty usługowe. Uchwała krajobrazowa będzie określać wygląd szyldów i bannerów umieszczanych przed lokalami.

Dzięki nowemu prawu uporządkowana zostanie kwestia paczkomatów i ogródków kawiarnianych. Nie będzie już można stawiać ogrodzeń wykonanych z prefabrykowanych betonowych paneli. Dotyczy to tylko przyszłych konstrukcji. Betonowe ogrodzenia, które już istnieją nie będą musiały być zniszczone.

Ulica Reformacka, fot. Google

Przedsiębiorcy będą mieli dwanaście miesięcy, aby dostosować wygląd swoich reklam i szyldów do zapisów uchwały krajobrazowej. Po upływie tego czasu miasto będzie mogło nakładać kary. Póki co nie wiadomo, jakie będą grozić konsekwencje – regulować to będą odrębne przepisy. Nad uchwałą krajobrazową urzędnicy będą głosować latem – w czerwcu lub w lipcu.

Czytaj też: Archialert | Miasto | Urbanistyka | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Chełm - centrum, fot. Google
Chełm - centrum, fot. Google
Ulica Ogrodowa, fot. Google

źródło: UM Chełm

Recent Posts

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Duża inwestycja w centrum Katowic. Kamienice przy ul. Dworcowej przejdą modernizację

Wkrótce w centrum Katowic rozpocznie się szeroko zakrojona inwestycja, która zmieni oblicze stolicy Śląska i…

26 kwietnia 2024

Apteka „Pod Murzynem” – awangardowy modernizm znad Odry

Apteka „Pod Murzynem” (niem. Mohrenapotheke) to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków we Wrocławiu wzniesionych w…

26 kwietnia 2024

Kolorowe mieszkanie w Białymstoku inspirowane stylem PRL.

Kolorowe mieszkanie w Białymstoku zaprojektowała Karolina Jackowska, założycielka pracowni ONUKO. "Para z Białegostoku zgłosiła się…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej