ARCHITEKTURA

Chmielna 124 w Warszawie: historia niepozornego budynku

Na rogu ul. Chmielnej i Żelaznej, pod adresem Chmielna 124, stoi prosty, niewyróżniający się budynek o jasnej elewacji i nieskomplikowanej bryle. Jego wygląd może sugerować, iż powstał nie dawniej niż parę dekad temu. Zagłębiając się jednak w jego historię dowiadujemy się o budowli bardzo ciekawych informacji.

Okazuje się, że dom powstał najprawdopodobniej w połowie XIX w. Należał do Bronisława Orłowskiego, który prowadził tam własną restaurację. Lokal nosił nazwę “Orłówka”, od nazwiska właściciela przybytku, który reklamował się dumnie promując piwo Braci Reych. Atrakcją restauracji były trzy stoły bilardowe i nocna orkiestra na żywo.

Kamienica była nieco niższa niż inne otaczające ją budynki, co wyróżniało ją na ich tle i tworzyło swoisty kameralny klimat. Podczas działań II wojny światowej na budynek spadły bomby, wskutek czego zniszczeniu uległo ostatnie piętro z mansardowym, ozdobnym dachem. Po wojnie budynku nie wyburzono, ale nie zdecydowano się też na odbudowę utraconego piętra. Na przełomie lat 50. i 60. w budynku działał podrzędny lokal. Później obiekt przebudowano, zmieniając m.in. wielkość okien oraz usuwając balkony. Obecnie ma tam swoją siedzibę Zarząd Dróg Miejskich.

W ostatnich latach budynek ocieplono, kładąc na jego elewacji styropian i nadając mu nowy, pastelowy kolor. Niestety, obiekt tak bardzo zatracił już swoje pierwotne cechy i walory, że żadne z doraźnych remontów nie są w stanie przywrócić mu dawnego uroku. Prosty i nijaki dziś klocek czasy swojej świetności ma już dawno za sobą i nie zanosi się na to, aby jego sytuacja miała ulec poprawie.

Spodobał Ci się ten temat? Znajdziesz u nas więcej historii związanych z warszawskimi budynkami! To może Cię zainteresować: 

Źródło: polska-org.pl, czmurek.pl

Czytaj też: Kamienica | Zabytek | Architektura 

Chmielna 124 w roku 1938 i 2023. Źródło: Archiwum Państwowe w Warszawie

Lata 30. XX w. W tle widać kamienicę Chmielna 124. Źródło: mbc.cyfrowemazowsze.pl

 

Recent Posts

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Kosztował 24,8 mln zł. Rekordowa cena za penthouse w Gdańsku

Penthouse znajduje się w inwestycji Deo Plaza przy ulicy Chmielnej w Gdańsku. To dwupoziomowa przestrzeń…

1 maja 2024

Najpiękniejszy dach secesji. Gran Hotel Ciudad de México

Ten neoklasycystyczny hotel skrywa w sobie zachwycające secesyjne wnętrze. Wybudowany pod koniec XIX wieku Gran…

30 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej