ARCHITEKTURA

Ciekawostka z Poznania! Na Mostowej odkryto przedwojenne szyldy.

Nie ucichły jeszcze echa wrocławskiej sensacji, gdzie odnowiono kolejne przedwojenne szyldy z Breslau, o których pisaliśmy TUTAJ, a okazuje się, że i Poznań ma szansę na podobną pamiątkę z przeszłości.

O całej sprawie poinformowała Rada Osiedla Stare Miasto. Podczas prac na niedawno odnowionej elewacji od strony ul. Mostowej, potężnej kamienicy położonej tuż obok Starego Miasta,  zwrócono uwagę na przebijające przez złuszczoną farbę, niewyraźne litery. Po wstępnych oględzinach znaleziska okazało się, że to napisy-szyldy, które reklamowały znajdujący się tam dawniej sklep spożywczy/kolonialny. Co więcej, po dokładniejszym zbadaniu sprawy i oczyszczeniu elewacji zauważono, iż niektóre z odnalezionych napisów mają dwie warstwy. Inne są zaś dwujęzyczne, co nie dziwi, gdyż przed 1945 rokiem większość narodowościową Poznania stanowili Polacy, a zaraz po nich Niemcy.

Gołym okiem można odczytać, jakie towary oferował sklep. Były to m. in. Tee – Herbata, Mehl – Mąka, Schmalz – Smalec. To bardzo cenny ślad historii miasta, o którym do tej pory powszechnie nie wiedziano. Odkryciem zainteresował się Miejski Konserwator Zabytków, który analizuje napisy. Osiedlowi radni liczą, że przy współpracy z inwestorem uda się wyeksponować historyczny fragment budynku. Monumentalna kamienica, wypełniająca działkę pomiędzy ul. Garbary, Groblą i Mostową ma przejść kompleksową renowację swoich trzech fasad. Póki co odnowiono tylko tę od strony Mostowej, ale w planach jest odnowienie też dwóch pozostałych. Cały jeden front wygląda jak nowy, ale fragmenty przyziemia, gdzie dokonano odkrycia, pozostawiono nieruszone. Daje to nadzieję, że Poznań zyska kolejne, jedyne w swoim rodzaju pamiątki sprzed dziesiątek lat. Jest też szansa, że i samych odnalezionych napisów będzie więcej, gdyż już teraz można dostrzec gołym okiem przebijające spod farby kolejne napisy, tym razem od strony ul. Grobla. Przed kilkoma laty udało się odnowić podobne, dwujęzyczne napisy na fasadzie kamienicy przy ul. Kwiatowej (pisaliśmy o tym TUTAJ), a nieco później social media obiegła informacja, że odrestaurowano kolejne znalezisko – tym razem na ul. Gdyńskiej na poznańskiej Śródce.

Kamienica przed i po remoncie elewacji od ul. Mostowej. Źródło: Google Maps

W mieście jest jeszcze kilka miejsc, gdzie spod tynku czy farby zerka dawny Poznań. Kolejna renowacja takiego niezwykłego znaleziska mogłaby być dla Poznaniaków świetnym drogowskazem, jak należy traktować takie przedwojenne szyldy – swoiste pamiątki, przypominające o trudnej i wielonarodowościowej historii Poznania.

Źródło: Rada Osiedla Stare Miasto

Zobacz też: Elewacja | Kamienica | Renowacja | Historia | Ciekawostki | Poznań

Recent Posts

Jan Zachwatowicz – zasłużony orędownik odbudowy warszawskiej Starówki

Prof. dr hab. Jan Zachwatowicz był jednym z głównych specjalistów zaangażowanych w proces odbudowy polskich…

8 maja 2024

Najsłynniejszy dom modernizmu. Fallingwater Franka L. Wrighta

Dom letniskowy państwa Kaufmannów, znany szerzej jako „Fallingwater” jest jednym z najdoskonalszych projektów Franka Lloyda…

8 maja 2024

Natura to najlepsza modelka. Relacja z wydarzenia “Foto i Natura z Leo x Domoteka”

Dzień Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i…

8 maja 2024

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu. Apartamentowiec Aura pokryje 140 tysięcy roślin!

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu powstanie nieopodal Cytadeli, czyli jednego z najbardziej znanych i…

8 maja 2024

Warszawskie Osiedle Przyjaźń czeka rewolucja! Drewniane domy przejdą remont

Osiedle Przyjaźń położone na warszawskim Bemowie powstało w latach 50. XX w. jako zaplecze mieszkalne…

8 maja 2024

Drewno i przestrzeń. Mieszkanie w kamienicy po totalnej metamorfozie

Drewno i przestrzeń to główne cechy mieszkania, które poddano całkowitej metamorfozie. Znajduje się ono na…

8 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej