w Poznaniu odnowiono przedwojenne napisy

Jak podróż w czasie: w Poznaniu odnowiono przedwojenne napisy!

O wielokulturowej historii naszych miast możemy się przekonać niemal każdego dnia. Poznań na przykład od wieków był miejscem, gdzie żyli obok siebie Polacy, Żydzi, Niemcy, Romowie czy Bułgarzy. Koleje historii są niestety często bardzo okrutne, co dobitnie pokazał nam wiek XX. Po wojnie Poznań znalazł się w granicach Polski a mieszkających tu Niemców przesiedlono do ich kraju.

Polacy chcieli jak naszybciej zapomnieć o tragedii wojny, dlatego wszelkie znaki bytności ludności niemieckiej były usuwane. Mimo że współcześnie ogromną większość mieszkańców miasta stanowią Polacy, to historia uparcie chce nam przypomnieć o tym, co było i jak było zanim narody wypowiedziały sobie wojnę. 


Przechadzając się poznańskimi ulicami jeszcze do niedawna można było spotkać na ul. Kwiatowej polsko-niemieckie napisy, przebijające spod złuszczonej farby, informujące niegdyś przechodniów o tym, co kryje sklep znajdujący się na parterze budynku. Ich los wydawał się być przesądzony, gdyż nieremontowana od czasów II wojny światowej elewacja budynku dosłownie sypała się w oczach.

Jakiś czas temu spółka Skarbiec Kamienic ogłosiła remont owej kamienicy oraz przedstawiła projekt i wizualizację. Przy okazji zaznaczono, że zgodnie z zaleceniami Miejskiego Konserwatora Zabytków napisy widniejące na ścianie zostaną pieczołowicie odrestaurowane. Tak też się stało a przebudowa jest właśnie na ostatniej prostej. Sam budynek zyskał już bardzo odważne kolory – elewację w kolorze ciemnej zieleni połączoną z krwiście czerwoną stolarką okienną i drzwiową.

Napisy zostały zgodnie z obietnicą odtworzone z największą dbałością o detale. Przy okazji odkryto też więcej ukrytych pod farbą niespodzianek, których wcześniej nie było widać gołym okiem. Jest to pierwszy taki przypadek w Poznaniu, w ślad za nim poszedł już inwestor remontujący kamienicę przy ul. Bydgoskiej na Śródce. Miejmy nadzieję, że znajdą się kolejni naśladowcy chcący iść w ślady Skarbca Kamienic i podejmą działania, które nadadzą budynkom i ulicom nie tylko uroku, ale i wartości historycznej. Wszak w Poznaniu istnieją jeszcze miejsca, gdzie spod warstw starej farby patrzą na przechodniów dawne napisy a elewacje czekają na remont.

Czytaj też: Historia | Zabytek | Poznań | Polska | Identyfikacja wizualna | Ciekawostki |

Zdjęcia: Mateusz Markowski / Google Maps