Przestronne mieszkanie w funkcjonalistycznej kamienicy. Autorka projektu oddała tu ducha budynku

Koncepcja projektu przebudowy mieszkania w praskiej kamienicy, jednej z pierwszych wybudowanych w stylu funkcjonalistycznym w mieście, opierała się na trzech filarach: przestrzeni, jasności i naturalnym świetle słonecznym. W pierwszym etapie modernizacji prowadzonej według projektu biura Malfinio, mieszkanie zostało oczyszczone ze wszystkich niefortunnych naleciałości czasu, w tym wtórnych ścian działowych. Sama przestrzeń zaczęła wówczas “promieniować”. Podążając za tym silnym wrażeniem zrodził się pomysł zachowania poczucia pustki, a nawet jego spotęgowania. Projekt stał się rodzajem małego laboratorium badającego granice możliwości materiałowych, konstrukcji mebli i trwałości.

Architektka zaprojektowała dużą, nietypową bryłę-mebel, przenikającą całe mieszkanie i mieszczącą wszystko, co potrzebne – przy wejściu umieszczono dwa pomieszczenia gospodarcze i garderobę. Konstrukcja kryje za swoimi zdobionymi frontami miejsca do przechowywania, a także aneks kuchenny za podwójnymi drzwiami. Zaprojektowano tam również dwie nieduże łazienki. Pozostałą część mieszkania pozostawiono prostą, uzupełnioną jedynie kilkoma artystycznymi instalacjami.


Front nietypowo zaprojektowanej bryły stał się wielkoformatowym płótnem, zaprojektowanym przez artystkę Klárę Spiškovą. Jego malowanie w abstrakcyjne wzory kontrastuje z tłem surowych płyt MDF, nadając całości wyjątkowej energii.

Minimalistyczny wystrój oddaje dawnego ducha modernistycznego obiektu – dominuje tu biel, niemal galeryjna. Kolorem, który się wyróżnia spośród stonowanych wnętrz jest subtelny akcent różu. Przepływa on przez przestrzeń mieszkania, stopniowo zmieniając się i osiągając szczyt na jego obu końcach: w salonie z sofami w kolorze malinowym oraz w sypialni, mieszając się z odcieniami moreli i żywego karmazynu, pojawiającymi się na zasłonach. Lniane tkaniny o różnych stopniach szorstkości opływają łóżko, oddzielając część sypialną i subtelnie załamując przenikające światło. Delikatny wyraz sypialni kontrastuje z krawędziami oprawy oświetleniowej i fotografiami Beta Ortena. Sypialnię można także odseparować od reszty przestrzeni i zamknąć mobilną przegrodą.

Delikatne odcienie różu zestawione są tu z metalami zastosowanymi w wielkoformatowych elementach. Ta koncepcja „miękkości i szorstkości” znajduje odzwierciedlenie zarówno w całości, jak i w szczegółach wnętrza. Paletę kolorów dodatkowo uzupełnia wykończenie pomieszczeń i wnętrz zaprojektowanej centralnie bryły. Zastosowane tam barwy są ciemniejsze i bardziej stonowane. Czerwonawy odcień w łazienkach zmienia się w kolor cegły lub terakoty, a światło dodatkowo potęguje ich głębię. Projekt podkreśla jedność (przestrzenną, materiałową, kolorystyczną).Studio: Malfinio
Autor: Martina Homolková
Lokalizacja projektu: Praga, Republika Czeska
Rok ukończenia: 2023
Powierzchnia brutto: 135 m kw.
Fotograf: BoysPlayNice

Czytaj też: Mieszkanie | Wnętrza | Minimalizm | Modernizm | Praga | whiteMAD na Instagramie

Temat: Mieszkanie w praskiej kamienicy. Oddano tu ducha budynku