fot. dworakfoto, Pixabay

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można już oglądać odrestaurowane wnętrza i nową wystawę stałą. Podczas prac archeologicznych odnaleziono wiele zabytkowych przedmiotów. Wśród znalezisk są nawet szklane naczynia.

Znalezione przedmioty zostały oczyszczone i wyeksponowane. Na własne oczy można się więc przekonać, jakie skarby przez lata leżały kilka metrów pod ziemią. Przedmioty znaleziono podczas prac remontowych przy fundamentach budynku. Zostały odnalezione w warstwie ziemi usypanej w pierwszej połowie XV wieku, kiedy przygotowano grunt pod budowę murowanego Żurawia. Kolejne znaleziono w warstwie ziemi pochodzącej z okresu wzmacniania fundamentów i osuszania piwnic.

Eksponaty oglądać można w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Spośród blisko setki odkrytych obiektów na wystawie zaprezentowano kilkadziesiąt. Do tych najcenniejszych należą wykonana ze stopu miedzi zapinka w formie okręgu. Na ramce można odczytać niemiecką inskrypcję zapisaną majuskułą gotycką HILF GOT MARIA BEROT (Boże dopomóż, Mario doradź). Eksperci muzeum szacują, że może ona pochodzić z XIII lub XIV wieku.

Innym cennym przedmiotem jest sześcioboczne naczynie na trzech nóżkach. Wewnątrz dostrzec można wizerunek świętego Jerzego na koniu, który zabija smoka. Na zewnętrznych ściankach przedstawiono pary apostołów. W Europie jest około 20 podobnych naczyń z pokrywkami.

Szklane puchary z XVI – pocz. XVII w. Fot. Hanna Borkowska/ NMM

Ciekawym przykładem wzornictwa sprzed wieków są puchary z zielonego szkła ze zdobieniami. Naczynia z przełomu XVI i XVII wieku służyły do picia wina reńskiego i produkowane były przez warsztaty w Niderlandach i Niemczech. Ich zdobny charakter sprawiał, że często były przedstawiane na obrazach flamandzkich malarzy.

Odnalezionych naczyń jest więcej. Cennym obiektem jest spodek z kremowego fajansu, talerze czy czarki z chińskiej porcelany. Te ostatnie trafiały do Gdańska razem z ładunkami herbaty z Amsterdamu, Göteborga i angielskich portów.

Fragment spodka z kremowego fajansu zdobionego drukowaną sceną Tea Party z XVIII w. Fot. Hanna Borkowska/ NMM

Zapewne właśnie z takim ładunkiem dotarł do Gdańska serwis herbaciany, z którego zachował się fragment spodka z kremowego fajansu zdobionego drukowaną sceną Tea Party. Naczynie zalicza się do kolekcji Queens ware – serii naczyń produkowanych w latach 70. XVIII w. w fabryce Joshua Wedgwooda w Staffordshire i objętych specjalnym patronatem królowej Charlotty – żony Jerzego III króla Anglii – pisze dr Anna Rembisz-Lubiejewska na stronie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Zabytkowy Żuraw został otwarty po remoncie 30 kwietnia. Można go zwiedzać we wtorki (godz. 14-20), środy (godz. 13-18), czwartki, piątki, soboty i niedziele (godz. 11-18). Przed wizytą koniecznie sprawdźcie godziny otwarcia na stronie NMM, mogą one ulec zmianie.

źródło: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku (https://nmm.pl)

Czytaj też: Naczynia | Ceramika | Gdańsk | Zabytek | Ciekawostki | Historia | whiteMAD na Instagramie