PORTFOLIO

CORNelia. Studenci z Poznania stworzyli maseczkę z liści kukurydzy!

CORNelia to ekologiczna maseczka, którą zaprojektowali studenci Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu w ramach pracy semestralnej pod kierownictwem mgr inż. arch. Jana Ankiersztajna. Studenci Wiktoria Kowalczyk, Martyna Sarnowska, Mariusz Śmietana,  Anna Augustyniak, Hanna Kossakowska opowiadają nam o swojej pracy!

Nasza planeta boryka się aktualnie z różnymi skutkami pandemii. Jednym z nich jest zaśmiecanie środowiska naturalnego jednorazowymi maseczkami. Zastanawialiśmy się nad tym, jak ograniczyć rozprzestrzenianie się tego problemu. Tak narodził się pomysł na stworzenie biodegradowalnego materiału. Nasz projekt CORNelia oparty jest na ponownym wykorzystaniu odpadów – liści kukurydzy. Udało nam się uzyskać dwa ciekawe materiały – nić oraz masę papierową, stanowiące bazę do dalszych działań.

W obu przypadkach pracę rozpoczęliśmy od gotowania liści w roztworze wody z sodą kaustyczną. Dzięki temu materiał stawiał się miękki, co dawało możliwość izolowania włókien. Tak otrzymaliśmy pojedyncze pasma, które po osuszeniu, łączyliśmy w nić. Dzięki temu byliśmy w stanie zapleść ją na wcześniej przygotowanym przez nas krośnie. Wykorzystaliśmy splot płócienny, otrzymując materiał, który w przyszłości mógłby stanowić bazę do wyrobów włókienniczych.

Proces tworzenia papieru rozpoczyna się podobnie, jednak tu nie wyszczególniamy pojedynczych nici, a rozdrabniamy za pomocą ubijania zmiękczone liście. Wykorzystaliśmy tradycyjną metodę czerpania papieru – opartą na sicie, gdzie pozbywamy się nadmiaru wody, dzięki czemu, otrzymaliśmy masę papierową. Wykorzystując jej plastyczne właściwości na początku procesu suszenia, umieściliśmy ją we wcześniej przygotowanej formie gipsowej o wyprofilowanym kształcie maseczki. Tym sposobem otrzymaliśmy prototyp produktu. Jest to alternatywna opcja ochrony na twarz. 

Ostatecznie efektem naszej pracy są dwa materiały, które otwierają przed nami wiele możliwości. Stanowią podstawę nie tylko do produkcji maseczek. Możemy wykorzystać go we wszelkich produktach papierniczych i włókienniczych. Najważniejsze jest to, że projekt ten wykorzystuje odpady jako pełnoprawny surowiec, nie zaśmiecając tym samym bardziej środowiska. 

Autorzy projektu CORNelia: Wiktoria Kowalczyk, Martyna Sarnowska, Mariusz Śmietana, Anna Augustyniak, Hanna Kossakowska

Czytaj też: Portfolio | Ciekawostki | Ekologia | Koronawirus | Poznań

źródło: materiały prasowe

View Comments

  • Jest to typowy przykład antydesignu, mającego w swoich założeniach chyba tylko promocję dyletanctwa promotora i naiwniactwa studentów tej uczelni, którzy jak widać nawet nie mają pewnie pojęcia o wrogich ich twórczemu zapałowi zjawiskach, jak dyrektywa medyczna UE oraz powszechnie obowiązująca norma ISO 13 485. O takich pierdułkach jak CE już nie wspominając.
    Wszystkich studentów zapewniam, że studiowanie w uczelni oferującej projektowanie produktów (medycznych) na takim poziomie to strata czasu.

    Zdzisław Sobierajski.
    biuro@Sobierajski.pl

Recent Posts

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej