Categories: ARCHITEKTURA

Cukiernia Żona Krawca w Warszawie. Wnętrze nawiązuje do nazwy!

Cukiernia Żona Krawca, a konkretniej jej wnętrze, zaprojektowane zostało przez architektów Mikołaja Wojciechowskiego, Konrada Sojkę i Macieja Graneckiego z pracowni Sojka & Wojciechowski. Nazwa cukierni pochodzi od pierwszego lokalu, który powstał 10 lat temu w dawnym zakładzie krawieckim. Sieć otworzyła kolejny lokal, który mamy przyjemność opisywać

Projektanci zbudowali pomysł nowego wnętrza wokół wdzięcznej nazwy, która do tej pory nie była ich zdaniem wystarczająco wykorzystana. Postanowili nawiązać do klasycznego warsztatu krawieckiego. W związku z tym całość koncentruje się wokół różnego rodzaju tkanin. Zostało wybranych 8 wzorów o różnej strukturze i kolorystyce, które stworzyły spójną całość. Następnie tkaniny zostały podzielone na elementy wypełniające wnętrze – tapicerkę krzeseł i foteli, tapicerowane panele na obudowie baru i słupa konstrukcyjnego w centrum lokalu. Główną jednak rolę odgrywają na ogromnej kanapie biegnącej wzdłuż wnętrza. Zostały tam wykorzystane w roli pleców, zwinięte niczym bele materiału w pracowni krawieckiej (w rzeczywistości jest to miękka gąbka jedynie umiejętnie obszyta tkaniną). 

W salonie krawieckim nie mogło zabraknąć ogromnych luster, jedno z nich specjalnie postarzone, wydłuża optycznie wspomnianą wcześniej kanapę i maskuje wejście do toalety (wystylizowanej na przymierzalnie). Drugie klasyczne znajduje się na wysokości ogromnego stołu nawiązującego do typowych stołów krawieckich, na których rozkrajane są tkaniny. Dopełnieniem warsztatowego charakteru są robocze lampy nad stolikami, wykonane według indywidualnego projektu architektów. 

Lokal został tak funkcjonalnie zaplanowany, żeby każdy poczuł się komfortowo, jest stolik w oknie dla osób wpadających na szybką kawę, wygodne fotele w witrynie dla tych, którzy chcą się zatrzymać na chwilę dłużej, bardziej formalna ława i duży stół na większe i mniejsze spotkania. Relaksującej atmosfery dopełniają: ciepłe oświetlenie i przede wszystkim doskonałe wypieki, które dodatkowo ozdabiają wnętrze w ogromnej narożnej witrynie w samym sercu lokalu.

O pracowni:
Sojka & Wojciechowski – założyliśmy naszą pracownię w 2004 roku, będąc jeszcze na studiach na Wydziale Architektury Wnętrz warszawskiej ASP. Zaczęliśmy od projektowania małych form użytkowych i projektów wnętrz dla magazynów. Do dziś zaprojektowaliśmy wspólnie ponad 100 wnętrz – prywatnych i publicznych: od 30-metrowej kawalerki po ponad 600-metrowy klub sportowy w centrum Warszawy.

Mimo upływu czasu lubimy nazywać się młodym studiem projektowym. Wciąż na nowo czerpiemy inspiracje z miasta, w którym żyjemy, przemierzając je na skuterze, deskorolce, motocyklu. Z powodzeniem godzimy najnowsze trendy z klasyką, awangardą, formami industrialnymi, zawsze podchodząc do każdej realizacji ze świeżym spojrzeniem. Więcej na temat pracowni przeczytacie tutaj: http://sojkawojciechowski.pl

Zespół projektowy: Mikołaj Wojciechowski, Konrad Sojka, Maciej Granecki / Sojka & Wojciechowski http://sojkawojciechowski.pl 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Warszawa | Wnętrza | Butik  | Restauracja  | whiteMAD na Instagramie  | Styl loftowy we wnętrzach

Recent Posts

Co trzeba zrobić, żeby dostać receptę online?

Dla wielu Polaków dostęp do lekarza, który świadczy usługi w ramach NFZ, jest utrudniony. Sytuacja…

15 maja 2024

Wyspiański na ścianie Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Łącznie powstały 2 murale!

Wyspiański na ścianie Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie to nie tylko piękna grafika, ale także…

15 maja 2024

Jest piękny. Apartament w historycznej kamienicy w centrum Warszawy

Jego wnętrze zaprojektowali architekci z pracowni INDOOR. Apartament znajduje się w zabytkowej kamienicy przy ulicy…

15 maja 2024

Dekoracyjne oświetlenie ogrodowe -stwórz magiczny nastrój w swoim ogrodzie

Ogród to nie tylko miejsce do odpoczynku, ale także przestrzeń, w której możesz wyrazić swój…

15 maja 2024

Przy ul. Smolnej powstanie kamienica. Inwestor odtworzy część zniszczonej pierzei sprzed wojny

Już wkrótce rozpocznie się budowa nowej kamienicy przy ulicy Smolnej 23 w Warszawie. Będzie to…

15 maja 2024

Pałacyk Sikorskiego – relikt dawnej zabudowy dzielnicy i siedziba Muzeum Woli

Pałacyk Sikorskiego, znany także jako pałacyk Bormana lub pałacyk Heurteuxa, to niewielki neorenesansowy budynek znajdujący…

14 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej