ARCHITEKTURA

Czarny dom między brzozami od TEŻ ARCHITEKCI. Wygląda świetnie!

Dom zaprojektowany został przez poznańską pracownię TEŻ ARCHITEKCI. Opracowujący projekt budynku Małgorzata Siekanko, Marta Sękowska – Kulińska, Wojciech Andrzejewski oraz Paulina Wielgosz-Konewka mieli za zadanie wkomponowanie nowej bryły pomiędzy porastające działkę drzewa, otwarcie wnętrz na otaczającą dom zieleń, wykreowanie bryły dobrze wpisującej się w zastaną przestrzeń, a zarazem wygodnej i funkcjonalnej.

Wnętrza zostały tak zorganizowane, zaprojektowane i naturalnie oświetlone, by zapewnić mieszkańcom jak największy komfort. Budynek zaplanowany został częściowo jako parterowy, a częściowo jako dwukondygnacyjny pokryty dwuspadowym dachem, a jego wysokość zmienia się w zależności od funkcji oraz położenia na działce. Część domu, zlokalizowana od strony wschodniej jest wyższa (6,5 m). Podwyższenie budynku w tym miejscu nie powoduje zacienienia użytkowej części działki. Na parterze znajduje się wejście do domu, toaleta, pomieszczenie gospodarcze oraz strefa dzienna – salon i jadalnia.

Część domu usytuowana od strony zachodniej, znajdująca się bliżej lasu i pola jest niższa (4,8 m). Tutaj mieści się sypialnia, łazienka, gabinet, spiżarnia oraz otwarta kuchnia połączona z wyższą częścią domu poprzez jadalnię.

Od południowej strony drewnianą bryłę przebito dużymi przeszkleniami, na poziomie poddasza ulokowano loggię, z której rozciąga się piękny widok na okoliczne pola i lasy. Przestrzeń domu została też powiększona o taras, wyłożony tym samym czarnym thermodrewnem, z którego wykonane są elewacje i dach budynku.

Thermodrewno, to drewno uprzednio poddane obróbce termicznej. Dzięki temu działaniu stosunkowo mało odporne na warunki atmosferyczne drewno, staje się bardziej wytrzymałe i trwałe. Nie przypadkowo elewacje, dach i taras zostały zaplanowane jako czarne – chodziło o oto, by dom stał się tłem dla porastających działkę brzóz.  Kształt budynku oraz drewniana okładzina nawiązuje do typografii polskiej wsi.

Dom między brzozami
Inwestor: prywatny
Lokalizacja: Wojnówko, województwo wielkopolskie
Projektanci: Też Architekci
Koncepcja: architekt: Małgorzata Siekanko, designer: Marta Sękowska – Kulińska, student architektury: Wojciech Andrzejewski
Projekt budowlano – wykonawczy: architekt: Paulina Wielgosz-Konewka, konstruktor: Maciej Kaleta
Status: w trakcie realizacji
Powierzchnia użytkowa: 167 m kw
Makieta: Małgorzata Siekanko
Zdjęcia: Grażyna Grasa Nowacka
Wizualizacje: RA_
Źródło ilustracji: tezarchitekci.pl

Recent Posts

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Duża inwestycja w centrum Katowic. Kamienice przy ul. Dworcowej przejdą modernizację

Wkrótce w centrum Katowic rozpocznie się szeroko zakrojona inwestycja, która zmieni oblicze stolicy Śląska i…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej