ARCHITEKTURA

Restauracja Zielony Talerzyk w Lublinie wraca z nowym wnętrzem

Restauracja Zielony Talerzyk w Lublinie działa od kilku lat. W środku można zjeść ekologiczne i wegetariańskie posiłki. Niedawno wnętrze zyskało nowy wystrój.

Projekt nowej aranżacji wnętrza to wynik współpracy dwóch architektek Katarzyny Dudek i Agnieszki Michałowskiej. Wcześniej brakowało tu dziennego światła i kojącej oczy zieleni. Projektantki postanowiły to zmienić. Podkreśliły regionalizm lokalu, który stał się główną inspiracją projektu.

Każde jajko, ser i warzywo w restauracji dostarczane jest przez małe lokalne mleczarnie i rolników. To samo miało stać się z architekturą. Dlatego, w renowację ścian, podłóg a nawet sufitów architektki zaangażowały okolicznych artystów. Dębowe lamperie i stoły wykonane przez miejscowych rzemieślników mają tworzyć przytulny klimat. Przestrzeń za barem wyłożona została butelkowo-zielonymi, ręcznie wykonanymi przez lokalną artystkę płytkami ceramicznymi. Naturalna, ciepła kolorystyka nastraja do wyciszenia i złapania oddechu.

Głównym elementem wnętrz przed metamorfozą były zajmujące całe ściany obrazy. Wykonane w różnych technikach i stylach, przez założyciela restauracji i innych lubelskich malarzy. I tak też zostało. Sztuka buduje atmosferę oraz wyjątkową autentyczność tego miejsca.

W głębi jednoprzestrzennego pomieszczenia, znalazł się nowy drewniany bar wyposażony w minimalistyczne detale i półki wypełnione eko herbatkami, naparami oraz lokalnymi napojami. Oprawę baru podkreśla pachnąca, ususzona, kolorowa łąka kwietna przygotowana przez zaproszonego do współpracy architekta krajobrazu Pawła Adamca. Lustrzane ściany zbudowały wrażenie głębi i przedłużenia sufitowej łąki, która swoim odbiciem na ścianie ma tworzyć wrażenie bezkresnej. Różnicowanie kolorystyczne ścian dodatkowo wzmogło odczucie przestrzenności. Nowy układ stolików zapewnia większą swobodę klientom.

Nie wolno zapomnieć o tym, że to miejsce jest już od dawna na mapie Lublina i ma swoich wiernych klientów. Dlatego pomimo dużych zmian, musieli dalej czuć się, tak samo przytulnie i domowo jak wcześniej – mówią autorki projektu.

Bardzo długie rozmowy i analizy z właścicielem oraz z bywalcami miejsca, stały się główną wytyczną do projektu. Stolarze, artyści, spece od renowacji starych mebli, architekt krajobrazu, florystka, malarze – wszyscy zostali zaangażowani w przemianę restauracji.

Wnętrze stanowi dopełnienie tego co znajdziemy na talerzu, czyli piękne, kolorowe, smaczne kompozycje z wyselekcjonowanych lokalnych produktów.

Na miejscu kupicie produkty Zielonego Talerzyka, wypieki, soki, przetwory, wypożyczycie książkę z lokalnej czytelni, i co najważniejsze poczucie, co to znaczy slowfood.

Czytaj też: Restauracja  | Kawiarnia | Lublin | whiteMAD na Instagramie

Architektura wnętrz: Katarzyna Dudek Du Architektura & Agnieszka Michałowska Designes

Architektura krajobrazu: Paweł Adamiec

fot. Krzysztof Kozłowski

Recent Posts

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Duża inwestycja w centrum Katowic. Kamienice przy ul. Dworcowej przejdą modernizację

Wkrótce w centrum Katowic rozpocznie się szeroko zakrojona inwestycja, która zmieni oblicze stolicy Śląska i…

26 kwietnia 2024

Apteka „Pod Murzynem” – awangardowy modernizm znad Odry

Apteka „Pod Murzynem” (niem. Mohrenapotheke) to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków we Wrocławiu wzniesionych w…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej