ARCHITEKTURA

Design do potęgi. Jak nowoczesne szkło przeciwsłoneczne kreuje dzisiejszą architekturę?

W kontekście rozwiązań architektonicznych, przeszklenia od wielu lat systematycznie zyskują na popularności. Z czego to wynika? Szkło jest materiałem uniwersalnym, niezwykle korzystnie wpływa zarówno na design bryły budynku, jak i na estetykę przestrzeni, wkomponowuje się w istniejącą już zabudowę i jednocześnie wyróżnia na tle tkanki miejskiej. Jest materiałem trwałym, łatwym w obróbce. Dzięki stałemu rozwojowi może pełnić szereg różnorodnych funkcji i aktywnie kreować atmosferę we wnętrzach. Przykład? Szkło przeciwsłoneczne na fasadzie, które w odpowiedzi na najgorętsze trendy w architekturze dba o to, by we wnętrzach nie było… zbyt gorąco.

Obecne trendy architektoniczne, szczególnie w przypadku obiektów komercyjnych, takich jak biurowce czy centra handlowe, promują wykorzystanie wielkoformatowych przeszkleń, które zapewniają nie tylko doskonałe warunki świetlne we wnętrzach, ale także nowoczesny, niezwykle prestiżowy wygląd bryły. Szklane panele XXL w projekcie przestały już rodzić obawy, czy warunki panujące w pomieszczeniach będą odpowiednie dla użytkowników – szczególnie w okresie letnim, kiedy duża ilość słońca przyczynia się do zwiększenia temperatury panującej wewnątrz, co w oczywisty sposób może przekładać się na złe samopoczucie przebywających tam osób. Dzisiejsza technologia produkcji szkła pozwala skutecznie wyeliminować ten problem, oddając w ręce architektów wysokoselektywne szkło przeciwsłoneczne.

Budynek Enterprise A i B w Krakowie. Fot. Saint-Gobain

Słońce pod kontrolą

Szkło przeciwsłoneczne cechuje harmonia światła i temperatury. Zachowuje ono zalety tradycyjnych przeszkleń, a więc gwarantuje idealne doświetlenie przestrzeni, jednocześnie pozwalając na optymalne zarządzanie ciepłem. Komfort użytkowników zależy oczywiście od parametrów szkła, w tym ilości warstw srebra, których rolą jest ochrona pomieszczeń przed przegrzewaniem. Najskuteczniejsze pakiety szybowe posiadają aż trzy takie warstwy!

– Połączenie najwyższej estetyki z doskonałymi parametrami użytkowymi to nie lada sztuka, nie ma jednak rzeczy niemożliwych. Doskonałym przykładem jest szkło przeciwsłoneczne z rodziny COOL-LITE® XTREME, które powraca  w ulepszonej postaci, jako COOL-LITE® XTREME 61/29 (II)mówi Monika Naczeńska, Marketing Manager Saint-Gobain Glass. – Wyróżnia je wysoka wartość współczynnika przepuszczalności światła Lt oraz fakt, iż dzięki trzem warstwom srebra skutecznie odfiltrowuje ponad 2/3 ciepła słonecznego (g=0,27). Wielkoformatowe przeszklenia bogate w szkło przeciwsłoneczne sprawiają, że inwestycja nie tylko wpisuje się w obowiązujące nurty designu, ale też jest w stanie spełnić nawet najbardziej rygorystyczne wymogi prawne, zgodne z obowiązującymi zasadami zrównoważonego budownictwa zarówno pod kątem parametrów energetycznych, jak i komfortu użytkowników budynku.

Mówi się, że nie można mieć wszystkiego, jednak na pewno nie w tym przypadku. Szkło przeciwsłoneczne nowej generacji pozwala zarządzać energią cieplną z promieni słonecznych i jej dostępem do wnętrz, a tym samym kreować odpowiednie warunki termiczne i świetlne w budynkach. To jednak nie jedyne jego zalety. Architekci sięgają po to rozwiązanie niezwykle chętnie również z uwagi na wyjątkowe doznania wizualne, jakie zapewnia.

Budynek Enterprise A i B w Krakowie. Szkło przeciwsłoneczne COOL-LITE® SKN 165 II. Inwestycja posiada certyfikat środowiskowy BREEAM. Fot. Saint-Gobain

Szklana fasada w nowoczesnym wydaniu

Wielkogabarytowe przeszklenia stosowane na fasadzie redefiniują nasze spojrzenie na design. Łączą wnętrza z otoczeniem, promieniami słońca malują we wnętrzach niezwykłe obrazy i otwierają przestrzeń na uroki świata zewnętrznego. Wysokoselektywne szkło przeciwsłoneczne staje się nieodłącznym elementem architektonicznej układanki. Wyróżnia je neutralność w odbiorze – zarówno w transmisji, jak i odbiciu oraz rzeczywiste odwzorowywanie barw, dzięki czemu oszklenie harmonijnie komponuje się z elewacją i gwarantuje jej naturalny wygląd niezależnie od kąta obserwacji. Patrząc z zewnątrz szklana fasada zawsze będzie charakteryzować się dyskretną, nieskazitelną estetyką, natomiast od wewnątrz – sprawiać wrażenie zanikania bariery oddzielającej nas od otoczenia.

– W przypadku wysokotransparentnego szkła przeciwsłonecznego COOL-LITE® XTREME 61/29 (II), poziom odbicia zewnętrznego jest niezwykle niski i wynosi zaledwie 11%, co z jednej strony pozwala na podążanie za architektonicznymi trendami, natomiast z drugiej – obniża efekt przegrzania miast powodowany przez nadmierne odbijanie promieni słonecznych od tafli. Odbicie wewnętrzne również znajduje się na niskim poziomie – 14%. Za jego sprawą zyskujemy lepszą widoczność  i możemy bez zakłóceń podziwiać nocne życie miasta – tłumaczy Monika Naczeńska.

Dzisiejsza architektura to jednak nie tylko design i wyjątkowe walory użytkowe. Od dłuższego czasu na pierwszy plan wysuwa się także ekologia oraz konieczność dostosowywania projektów do oczekiwań inwestorów i użytkowników pod kątem ochrony natury.

Gdy temperatury idą w górę…

W dobie postępujących zmian klimatu, jakie obserwujemy, niezwykle istotne jest promowanie rozwiązań, które skutecznie przyczyniają się do ich zahamowania. Również w tym aspekcie szkło przeciwsłoneczne wyciąga rękę do inwestorów i architektów. Przede wszystkim pomaga ono w zarządzaniu zużyciem energii. Należy pamiętać, iż to jej nadmierna konsumpcja jest jednym z największych wyzwań, którym musimy sprostać.

Szeroko rozumiana branża budowlana odpowiada obecnie za niemal 40% emisji CO2 do atmosfery. Na ten niechlubny wynik składa się przede wszystkim bieżące użytkowanie obiektów – ochładzanie pomieszczeń za pomocą niezwykle energochłonnych systemów klimatyzacji czy korzystanie ze sztucznego oświetlenia stanowi bowiem najwyższy wydatek energetyczny w Europie. Może on zostać znacząco zredukowany dzięki szkłu przeciwsłonecznemu, które charakteryzuje się wspomnianymi, wysokimi parametrami związanymi z przepuszczalnością promieni słonecznych oraz odbijaniem ciepła słonecznego. Szyby selektywne czynią przestrzeń optymalnie doświetloną naturalnym światłem i stanowią skuteczną barierę dla promieniowania podczerwonego – sprzymierzeńca wysokich temperatur we wnętrzach.

Rozwiązanie sprawdzone w praktyce

Wielowymiarowe korzyści, jakie zapewnia nowoczesne szkło przeciwsłoneczne na elewacji, zostały niejednokrotnie potwierdzone w praktyce. Najlepsze rozwiązania na rynku posiadają deklarację środowiskową EPD, która pozwala podnieść wartość całej inwestycji oraz ułatwić otrzymanie certyfikatów środowiskowych, takich jak WELL, BREEAM czy LEED, będących dowodem na to, iż dany obiekt spełnia wszelkie założenia tzw. zielonego budownictwa.

– Szkło przeciwsłoneczne z gamy COOL-LITE® znalazło swoje zastosowanie w wielu prestiżowych inwestycjach w Polsce – mówi Monika Naczeńska. – Wspomnieć należy między innymi biurowce Varso 1 i 2 w Warszawie czy Enterprise A i B i Tischnera Office w Krakowie, a więc jedne z najbardziej proekologicznych obiektów architektonicznych w naszym kraju. Obecnie do dyspozycji inwestorów oddajemy drugą generację szkła COOL-LITE® XTREME, które wytwarzane jest w imię niezrównanego komfortu ludzi i najwyższego designu obiektów bez obciążania środowiska, czego potwierdzeniem jest posiadany certyfikat EPD – podsumowuje.

Przeszklenia elewacyjne stanowią wyjątkowe narzędzie w rękach projektantów. Gwarantują obiektom niepowtarzalny, nowoczesny wygląd i stanowią wizualny wyróżnik, dzięki któremu inwestycje na dłużej zapadają w pamięć. Wysokoselektywne szkło przeciwsłoneczne na fasadzie pozwala pójść o krok dalej – dzięki niemu inwestor nie musi już wybierać pomiędzy estetyką a komfortem użytkowania przestrzeni, innowacyjne szyby troszczą się o wszystkie te aspekty jednocześnie. Bez wątpienia jest to odpowiedź na współczesne wyzwania stawiane przed architektami i inwestorami.

Czytaj też: Elewacja | Szkło | Modernizm | Biuro | whiteMAD na Instagramie

Budynek Enterprise A i B w Krakowie. Fot. Saint-Gobain
Budynek Varso 1 i Varso 2 w Warszawie. Szkło przeciwsłoneczne COOL-LITE® SKN 176 II. Inwestycja posiada certyfikat BREEAM na poziomie „Outstanding” oraz WELL Core&Shell na poziomie Gold. Fot. Saint-Gobainmore

źródło: Saint-Gobain Glass

Recent Posts

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej