Categories: CIEKAWOSTKI

Długie Ogrody w Gdańsku bardziej zielone. Okolica przejdzie rewolucję

W obszarze ulicy Długie Ogrody, Bramy Żuławskiej i estakady na ulicy Elbląskiej mają zajść duże zmiany. Konsultacje społeczne i analiza transportowa to pierwsze kroki ku lepszemu. Podczas konferencji prasowej prezydent Aleksandra Dulkiewicz przedstawiła plany dotyczące zmian w tej części Gdańska.

Jednym z celów wypracowanych w Programach Rozwoju jest przekształcenie obszaru ulicy Długie Ogrody i skrzyżowania ulicy Elbląskiej w atrakcyjne miejsce, będące “bramą do miasta” od strony wschodniej.

Fot. gdansk.pl

– Długie Ogrody zamyka Brama Żuławska. Dzisiaj, to zabytek, którego tak naprawdę nie widać. Chcemy go wyeksponować. Oczywiście, aby to zrobić potrzebujemy, po przebudowie całego węzła zlikwidować estakadę prowadzącą z ul. Elbląskiej do Podwala Przedmiejskiego – zapowiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – To są kolejne kroki, które będziemy wykonywać, ale żeby to zrobić potrzebujemy przede wszystkim konsultacji społecznych, spotkań z interesariuszami i konsultacji urbanistycznych. W konsekwencji projektowania i wykonania. Jest to projekt obliczony na kilka lat – mówiła prezydent.

Przy ulicy Długie Ogrody rozważane jest wprowadzenie funkcji kulturalnych i wystawienniczych. Działka znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Bramy Żuławskiej, co w przypadku realizacji inwestycji kulturalnej pozwoliłoby również na lepsze wykorzystanie i rewaloryzację tego zabytku. Umiejscowienie w tej przestrzeni działalności kulturalnej jest miastotwórcze i kulturotwórcze. Przed zniszczeniem miasta w 1945 r. przy Długich Ogrodach prowadzona była między innymi działalność kulturalna.

Długie Ogrody obecnie i na wizualizacji. Fot. gdansk.pl i Google Earth

Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska podkreśla, że przygotowywana jest rewolucja dla przestrzeni publicznej Śródmieścia. Wszystko robione jest w oparciu o konsultacje społeczne programów rozwoju i konkretne środki. Do 2029 roku udało się zabezpieczyć na ten cel około 70 milionów złotych. Rejon, który ma zostać przekształcony zostanie w pierwszej kolejności skonsultowany z mieszkańcami i interesariuszami. Zostanie także przeprowadzona analiza transportowa, która pokaże w jaki sposób powinno być zaprojektowane nowe skrzyżowanie po rozbiórce estakady.
Plan rozwoju i rewitalizacji obszaru Długie Ogrody przeprowadzony zostanie z uwzględnieniem opinii i potrzeb mieszkańców oraz dbałością o zachowanie dziedzictwa kulturowego miasta.

Źródło: gdansk.pl

Czytaj też: Gdańsk | Renowacja | Zieleń | Ekologia | Urbanistyka

Recent Posts

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Reklamoza na stacji Plac Wilsona. Przystanek metra oszpeciły ogromne podświetlane ekrany

Stacja metra Plac Wilsona na Żoliborzu była do niedawna uznawana za jeden z najpiękniejszych przystanków…

13 maja 2024

Coworking LABO we Wrocławiu. Jest w budynku dawnego Wydziału Farmacji

Projekt wnętrza został przygotowany w taki sposób, aby korespondował z architekturą samego budynku L’UNI, autorstwa…

13 maja 2024

Trójmiasto: utracone podczas wojny dzieła sztuki pokazano na muralach

Akcję zorganizowano, aby pokazać, jak wiele dzieł jeszcze nie odzyskano. Wśród nich są „Ogier arabski”…

12 maja 2024

Walter Gropius założył Bauhaus. Jego pierwszy zrealizowany projekt jest w Polsce

Jest jednym z najsłynniejszych architektów w historii modernizmu. Niewiele osób wie, że jego pierwsze zrealizowane…

12 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej