ARCHITEKTURA

Dom jednorodzinny TETRIS w Małopolsce. Jest skryty w sercu lasu!

To jeden z najbardziej charakterystycznych i znanych polskich domów jednorodzinnych. Jego sława wynika z kilku powodów. Po pierwsze z jego pomysłowej i oryginalnej bryły, po drugie z naturalnej, dopasowanej do otoczenia fasady, a po trzecie dzięki swojej wyjątkowej lokalizacji. Zaglądamy do Domu Tetris w Bukownie!

Działka znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie lasu, blisko niewielkiej rzeki na przedmieściach Bukowna, niewielkiego miasteczka w Małopolsce. Działka przeznaczona pod budowę domu była długa i dosyć wąska, z wjazdem od krótszego boku, co narzucało pewne ograniczenia. Inwestorzy wyrazili kilka dokładnie sprecyzowanych życzeń co do funkcjonowania domu a przede wszystkim co do oświetlenia pomieszczeń i otwarcia na widoki i ogród.
Dom miał być otwarty na zachód, częściowo na ogród od północy i strony zachodniej a jednocześnie łapać światło od strony południowej. Na piętrze miał zostać zaprojektowany duży taras, dobrze oświetlony od strony południowej, jednocześnie zlokalizowany bezpośrednio przy sypialniach, które z kolei były usytuowane w północnym końcu domu. To wszystko razem, plus kilka innych dodatkowych wymagań, stworzyło dosyć skomplikowaną łamigłówkę do rozwiązania.Architekci postanowili podzielić dom na sekcje w których mieściły się poszczególne funkcje a cały proces projektowania oparł się na długich „negocjacjach” polegających na próbie spełnienia wielu czasem trudnych do pogodzenia wymagań i zgrania wszystkiego w spójną całość. Efektem owych negocjacji jest pozornie dziwne porozsuwanie poszczególnych sekcji domu, co ostatecznie wytworzyło od strony ogrodu geometryczną formę podobną do klocków Tetrisa.Elewacja wschodnia, przysunięta maksymalnie blisko granicy z sąsiednią działką jest natomiast bardzo prosta, minimalistyczna w formie, tylko z jednym przeszkleniem z translucentnego szkła profilowego w strefie wejścia do budynku. Podstawowy materiał elewacyjny – malowane na czarny kolor drewno, zostało starannie wybrane aby stworzyć wrażenie wtopienia się budynku w otaczający las. Pozwalało to na spełnienie początkowych założeń projektantów i inwestorów, aby mimo swej oryginalnej formy budynek nie odcinał się od otoczenia, a poprzez odpowiednio użyte materiały, na pierwszy rzut oka niemal był niezauważalny na tle lasu.Bukowno, Małopolska
powierzchnia: 280 m2
pracownia: http://www.kameleonlab.com
architekci: Kuba Woźniczka, Rafał Specylak
współpraca: Łukasz Kubiak
foto: Tomasz Zakrzewski, Tomasz Woźniczka, Jan Duda

Sprawdź podobne: wnętrza | architektura | architekt | ciekawostki | mieszkanie | zieleń | łazienka | kuchnia | meble | domek letniskowy | las  | beton | dom jednorodzinny

zdjęcia letnie: Tomasz Zakrzewski – archifolio.pl

zdjęcia zimowe: Tomasz Woźniczka

Recent Posts

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej