ARCHITEKTURA

Dom jednorodzinny w Sękocinie. Jest prosty i elegancki!

Dom jednorodzinny w Sękocinie zaprojektowany został przez architektów Mateusza Florczaka, Ewę Knapacz, Kacpra Radulskiego i Przemysława Spyra z pracowni Klangor studio. Buydnek powstanie w miejscowości Sękocin-Las, osadzie leśnej położonej pod Warszawą. Budynek przykuwa wzrok swoją prostą, lecz jednocześnie niebanalną bryłą, która świetnie wpisuje się w leśny krajobraz. 

“Inwestor zgłosił się do nas z prośbą o zaprojektowanie domu na pięknej, leśnej działce. Naszym zadaniem było stworzenie projektu, spełniającego precyzyjne wymagania Inwestora, które dotyczyły konkretnych funkcji. Kluczowe było również dopasowanie zaproponowanej przez nas bryły do kontekstu działki. Dom z zewnątrz miał charakteryzować się surowością współgrającą z istniejącym leśnym otoczeniem.” – tłumaczą architekci

Działka od strony wejściowej graniczy z dość ruchliwą ulicą. Architekci zaproponowali maksymalne „zamknięcie” bryły od tej strony i otwarcie budynku od strony ogrodu, pozostającego niemal niezagospodarowanym leśnym ekosystemem.

“Dużym wyzwaniem było dla nas wkomponowanie garażu mieszczącego cztery samochody, z wyeksponowaniem ich w części dziennej, tak by były widoczne również z przylegającego do domu tarasu. Nie chcieliśmy przy tym tracić widoku z salonu na las, zapewniając jednocześnie funkcjonalne połączenie z przylegającą do niego jadalnią. Wytyczne Inwestorów oraz warunki, stosunkowo wąskiej działki, doprowadziły nas do układu funkcjonalnego definiującego bryłę budynku. Krzyżowy układ komunikacyjny na parterze przyczynia się do intymności, jaka cechuje strefę wejściową.” – dodają architekci z Klangor studio

Osie widokowe wciągają nas ku dalej zlokalizowanym pomieszczeniom i tarasowi z wkomponowanym basenem zewnętrznym. Piętro budynku stanowi część prywatną, z główną częścią jako sypialnia Inwestorów, otwartą na niezabudowaną, leśną część działki. Bryła piętra została zaprojektowana jako niemal lewitujący nad parterem jasny prostopadłościan, wcinający się w ciemną bryłę garażu. Na elewacjach budynku zastosowano proste, surowe materiały. Jasna część wykończona, gładkimi betonowymi płytami współgra z chropowatym, poddanym obróbce drewnem shou sugi ban.

Działka zmienia swoją wysokość, opadając w kierunku jej niezabudowanej części. Chcąc zapewnić bezpośredni kontakt z otoczeniem, architekci obniżyli fragment tarasu nadając mu formę mini amfiteatru. Teren wokół domu został wzbogacony o nasadzenia zapewniające prywatność. Oświetlenie terenu zostało dobrane tak, by współgrać z istniejącą i projektowaną zielenią podkreślając jej walory.

Metryka projektu:
Obiekt: Dom jednorodzinny
Lokalizacja: Sękocin, k. Warszawy
Powierzchnia domu: 226,50 m2
Data projektu: 2021/2022
Data budowy: 2023
Pracownia: Klangor studio (https://www.klangorstudio.pl)
Architekci: Mateusz Florczak, Ewa Knapacz, Kacper Radulski, Przemysław Spyra
Konstrukcja: Pracownia projektowa Samborscy (www.msamborski.pl)
Instalacje sanitarne: Projekt Białystok Marcin Harasimowicz (www.instalacjesanitarne.com)
Instalacje elektryczne: ZAPProjekt Paweł Garstka S.K.A. (www.zapprojekt.com.pl)
Wizualizacje: Jutro Studio (www.jutrostudio.com)

O pracowni:
Klangor studio to biuro architektoniczne z siedzibą na warszawskim Powiślu, założone w 2021 roku przez Mateusz Florczaka. Początki działalności firmy sięgają 2018 roku, kiedy to powstawały nasze pierwsze projekty, znajdujące się w obecnym portfolio. Studio bierze aktywny udział w każdym etapie procesu realizacji inwestycji. W pracowni powstają projekty domów jednorodzinnych, budynków wielorodzinnych, obiektów komercyjnych oraz projekty wnętrz. Więcej o pracowni: https://www.klangorstudio.pl

Czytaj też: Architektura w Polsce | Dom jednorodzinny | Wnętrza | Polscy projektanci | Minimalizm

Recent Posts

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej