PORTFOLIO

Dom Niespokojnej Starości w Gdańsku od Dominiki Kłopotek

Dom Niespokojnej Starości to obiekt mieszkalny przeznaczony nie tylko dla osób starszych. Zaprojektowała go Dominika Kłopotek, która miejsce dla obiektu znalazła w centrum Gdańska.

W społeczeństwie funkcjonuje utarty schemat domów spokojnej starości, które są niskimi budynkami, pozbawionymi barier architektonicznych oraz z parkiem lub zbiornikiem wodnym w pobliżu. Według młodej architektki świat powinien być przygotowany na wznoszenie domów dla seniorów zorganizowanych w zupełnie inny sposób. Świadomie ulokowała budynek w centrum miasta, aby nie tworzyć “getta” dla osób starszych na przedmieściach. Projektantka chce, by mimo sędziwego wieku osoby te funkcjonowały w społeczeństwie.

Dla projektantki kluczowe było stworzenie przestrzeni stymulujących budowę nowych więzi sąsiedzkich na przykład poprzez przypadkowe spotkania w przestrzeniach współdzielonych, przy jednoczesnym uszanowaniu odrębności i prywatności człowieka.

Zaprojektowany obiekt ma na celu zaspokojenie nie tylko podstawowych potrzeb bezpieczeństwa i komfortu, ale też wpływać pozytywnie na kondycję psychiczną zamieszkujących Dom Seniora.

Architektka zaproponowała budowę sporej wielkości budynku, który wyglądem przypomina nowoczesny apartamentowiec. Ciekawie rozplanowała funkcje bo zdecydowana większość powierzchni to przestrzenie wspólne – zarówno wewnątrz jak i w zielonym ogrodzie. Dodatkowo młoda architektka proponuje otwarcie ogólnodostępnej restauracji w parterze i kawiarni na dachu. Ogród we wnętrzu służy jako miejsce spotkań i aktywności dla seniorów. Osoby starsze czują się odpowiedzialne za rośliny, a doświadczanie cykliczności i wzrostu natury ma działania kojące, relaksujące.

 

Ogród obecny na każdej kondygnacji wypełniony jest naturalnym światłem, wpadającym do wnętrza przez ściany kurtynowe. Część z wewnętrznym ogrodem utworzyła schodkową formę elewacji od strony południowej, dzięki czemu wprowadzono dużo więcej światła i zieleni do obiektu. Najwięcej zieleni umieszczono na najwyższej kondygnacji budynku – dachu odwróconym. Dla ułatwienia opieki nad roślinami osobom starszym, roślinność umieszczono w donicach o wysokości około 55 cm. Tym samym, zieleń wyrasta poza wysokość zaprojektowanej attyki, tworząc „zielone” przedłużeni elewacji.

Czytaj też: Gdańsk | Edukacja | Architektura | Miasto | Zdrowie | WhiteMAD na Instagramie

otoczenie domu starości

źródło: Dominika Kłopotek

Recent Posts

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej