ARCHITEKTURA

Dom Pod Królami w Warszawie – kolebka polskiej nauki

Plac Teatralny jest dziś jednym z najważniejszych miejsc w centrum stolicy. Nie zawsze jednak tak było. Do czasu potopu szwedzkiego znajdował się tam skład soli. Później wzniesiono tam Marywil – zespół budynków, gdzie mieściły się zarówno apartamenty królewskie, jak i hale targowe. Jego pomysłodawczynią była Maria Kazimiera, żona Jana III Sobieskiego. Takie sąsiedztwo było zatem prestiżowe i pożądane. Nie bez powodu jeden z najbogatszych magnatów polskich ówczesnej epoki, wielki koronny Mikołaj Daniłowicz, postanowił tuż obok wybudować swoją siedzibę, która po licznych przebudowach i odbudowach jest dziś znana jako Dom Pod Królami w Warszawie.

Wzniesiona w 1621 roku okazała rezydencja magnacka była budynkiem dwupiętrowym, zwieńczonym kamiennymi rzeźbami figuralnymi i balustradą tralkową, która otaczała płaski dach. W południowo-zachodnim narożniku mieściła się pokryta kopułą klatka schodowa, dotychczas częściowo zachowana. Budynek miał w rzucie kształt prostokąta. W jego sklepionych piwnicach przechowywano szkatuły ze złotem, srebrem i z kosztownościami. A wokół rozciągał się rozległy ogród włoski z obowiązkowymi altaną i figarnią.

Józef Tadeusz Polkowski, Biblioteka Załuskich r. 1745, rys. źródło: Przyjaciel Dzieci: pismo tygodniowe. R. 1, 1861 nr 13 s. 101, Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa

W czasie potopu szwedzkiego budynek został zrujnowany. Kilka lat później przeszedł na własność prowincji koronnej jezuitów, a następnie prymasa Teodora Potockiego. W 1736 roku budynek odkupił biskup Andrzej Stanisław Załuski. Niedługo potem rozpoczęto prace nad dostosowaniem budynku do potrzeb Biblioteki Załuskich, które to trwały do 1754 roku. W trakcie prac remontowych udało się księdzu biskupowi zakupić płaskorzeźby przedstawiające popiersia królów polskich, które dzisiaj są znakiem rozpoznawczym budynku.

Dom Pod Królami w Warszawie, rok 1918 i 2022.

Zbiory książek przeniesiono do gmachu w 1745 roku, natomiast bibliotekę otworzono dwa lata później. Już w dniu otwarcia Biblioteka Załuskich należała do najzasobniejszych w Europie – zawierała 180 tysięcy druków, 10 tysięcy manuskryptów, tysiące map, atlasów i sztychów. Gabinet fizyczny, obserwatorium astronomiczne i muzeum osobliwości stanowiły działy odrębne. Księgozbiór zajmował 29 sal znajdujących się w pałacu. Za życia fundatorów stanowiła jeden z głównych ośrodków ruchu naukowego i kulturalnego nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie.

Pałac w latach 60. XX w. i obecnie.

Gdy upadła insurekcja kościuszkowska, na rozkaz Katarzyny II zasoby biblioteki wywieziono do Petersburga. Po spustoszeniu pomieszczeń przez rosyjskich żołnierzy budynek zamieniono w skład mąki, strawiony przez ogień w 1807 roku. Odbudowy doczekał się dopiero po 13 latach. Usunięto wtedy wieżyczkę z dachu, nadbudowano piętra, zmodyfikowano elewację itd. Pałac stał się kamienicą czynszową i pełnił taką funkcję aż do II wojny światowej. W 1900 roku rozebrano oficyny przed budynkiem, aby przeprowadzić tamtędy ulicę Hipoteczną. Wtedy to przeniesiono z nich rzeźby głów królewskich na frontową ścianę budynku.

Pałac na przełomie lat 60. i 70. XX w. oraz obecnie.

Kamienica bez większych zmian przetrwała wrzesień 1939 roku, całą okupację i Powstanie Warszawskie. Podpaliły ją dopiero w listopadzie 1944 roku oddziały Vernichtungskommando, które niszczyły systematycznie całą Warszawę. Niestety, większość książek została spalona, razem z niemal całą kolekcją rękopisów, starodruków, grafik i map. Gmach odbudowano w latach 1960–1962. Od 1962 znajduje się w nim siedziba Stowarzyszenia Autorów ZAiKS (od Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych) – polska organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi twórców. Fryz z popiersiami królów i książąt polskich odrestaurowano i dokonano uzupełnień – dziś jest ich 40.

Spodobał Ci się ten temat? Znajdziesz u nas więcej historii związanych z warszawskimi pałacami! To może Cię zainteresować: 

– PAŁAC JABŁONOWSKICH W WARSZAWIE – ODBUDOWA PO LATACH
– PAŁAC BLANKA W WARSZAWIE – REZYDENCJA STOŁECZNEJ BURŻUAZJI
– NIEISTNIEJĄCE ZABYTKI – PAŁAC BRÜHLA W WARSZAWIE

Czytaj też: Odbudowa Zabytek | Architektura

Budynek na grafice Zygmunta Vogla z 1801 roku.
Widok na prawą oficynę, rozebraną wiosną 1900 roku, przed przeniesieniem rzeźb głów królewskich na frontową ścianę.
Rok 1927.
"Budowa barykady przed pałacem "Pod Królami", rok 1944 - zdjęcie (skan) pochodzi z tygodnika Stolica nr 31 (2002) 03.08.1986
Zrujnowany pałac, koniec lat 40. XX w.
Zrujnowany pałac, koniec lat 40. XX w.
Zrujnowany pałac, koniec lat 40. XX w.
Zrujnowany pałac, koniec lat 40. XX w.

Temat: Dom Pod Królami w Warszawie – kolebka polskiej nauki

Źródła: fotopolska.euNACpolskiezabytki.pl, whk.up.krakow.pl, domena publiczna, muzeumpamieci.umk.pl, zaiks.org.pl

Recent Posts

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Kosztował 24,8 mln zł. Rekordowa cena za penthouse w Gdańsku

Penthouse znajduje się w inwestycji Deo Plaza przy ulicy Chmielnej w Gdańsku. To dwupoziomowa przestrzeń…

1 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej