ARCHITEKTURA

Dom z atrium połączony z ogrodem. Ogromne przeszklenia otwierają go na naturę

Na obrzeżach słowackiej Trnawy rozwija się zupełnie nowa dzielnica mieszkaniowa. Architekci z biura Beef Architekti znaleźli na jednej z działek wystarczająco dużo miejsca, aby zaprojektować tam parterowy dom z atrium, płynnie połączony z ogrodem. Nieco skomplikowane wnętrze ukryte jest za charakterystyczną powierzchnią fasady podzieloną na wielkie prostokąty.

Architekci odeszli od konwencjonalnego planu domu i powiększyli go o tarasy, z których bezpośrednio wchodzi się do ogrodu. Rozbudowane konstrukcje zwiększają powierzchnię poszczególnych pomieszczeń o kilka metrów. Ta dodatkowa przestrzeń posiada możliwość zacienienia poprzez rolety typu screen, co stwarza idealne warunki nawet w gorące letnie miesiące. Światło do wnętrza budynku wprowadza atrium, które kontynuuje koncepcję integracji życia wewnątrz budynku z otoczeniem, przy jednoczesnym zachowaniu prywatności przed sąsiadami. Bryłę tworzą przesunięte względem siebie monolityczne ściany z betonu i szkła, które tworzą kompozycję otwarć i zamknięć na otoczenie.

Zamiarem pracowników biura architektonicznego było stworzenie obszernej ramy przestrzennej domu z płynną osią wizualną, która biegnie od wejścia aż do ogrodu. Wchodząc do otwartej przestrzeni domu, mijamy skrzydło gościnne. Solidne wykończenie, ozdobione ryflowaną okładziną drewnianą po prawej stronie, tworzy uderzający kontrast z otwartym atrium. Po obu stronach znajduje się dobrze doświetlona część z dużymi przeszkleniami skierowanymi na południowy zachód – w stronę ogrodu i przylegającego do niego atrium. Obejmuje ona salon, jadalnię i kuchnię. Przesuwne szklane drzwi zacierają granicę pomiędzy wnętrzem i zewnętrzem. W miesiącach letnich życie w dużej mierze przenosi się do zacienionej przestrzeni tarasu.

System konstrukcyjny domu opiera się na monolitycznych ścianach nośnych uzupełnionych stalowymi słupami. Charakter elewacji zewnętrznych podkreślają duże i jednolite szklane okna oraz jasna okładzina. Dach ozdobiony zielenią dodaje naturalnego akcentu. Zastosowanie atrium w budynku podkreśla walory przestrzenne wnętrz. Rozległe powierzchnie ścian, podłóg i wbudowanych mebli wyrażają się poprzez grę faktur zastosowanych materiałów. Gładkie powierzchnie przeplatają się z teksturowanymi wykończeniami, tworząc grę kontrastów. Otwartą przestrzeń uzupełnia kilka samodzielnych mebli – np. wyspa kuchenna z piwniczką na wino. Drzwi i schowki są płynnie zintegrowane z zabudowanymi meblami. Priorytetem architektów z Beef Architekti, podobnie jak w poprzednich projektach, jest wykorzystanie materiałów w ich naturalnej postaci.

“Dom wyróżnia się w lokalnym otoczeniu surowością i przejrzystością, co jest efektem naszego całkowitego zaangażowania w projekt. Elegancja kryje się w niezakłóconych przestrzeniach wnętrz, podkreślonych dużą ilością naturalnego światła i jednolitymi powierzchniami. Efekt nie byłby możliwy bez wzajemnego zrozumienia i wspólnej wizji z klientem” – mówią architekci.

Studio: BEEF ARCHITEKTI
Autorzy: Rado Buzinkay
Andrej Ferenčík
Lukáš Valenčin
Zuzana Capková
Lokalizacja projektu: Trnawa, Słowacja
Rok ukończenia: 2021
Powierzchnia użytkowa : 296 m²
Fotograf: Matej Hakár

Czytaj też: Minimalizm | Dom jednorodzinny | Słowacja | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Temat: Dom z atrium połączony z ogrodem. Ogromne przeszklenia otwierają go na naturę

Recent Posts

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Reklamoza na stacji Plac Wilsona. Przystanek metra oszpeciły ogromne podświetlane ekrany

Stacja metra Plac Wilsona na Żoliborzu była do niedawna uznawana za jeden z najpiękniejszych przystanków…

13 maja 2024

Coworking LABO we Wrocławiu. Jest w budynku dawnego Wydziału Farmacji

Projekt wnętrza został przygotowany w taki sposób, aby korespondował z architekturą samego budynku L’UNI, autorstwa…

13 maja 2024

Trójmiasto: utracone podczas wojny dzieła sztuki pokazano na muralach

Akcję zorganizowano, aby pokazać, jak wiele dzieł jeszcze nie odzyskano. Wśród nich są „Ogier arabski”…

12 maja 2024

Walter Gropius założył Bauhaus. Jego pierwszy zrealizowany projekt jest w Polsce

Jest jednym z najsłynniejszych architektów w historii modernizmu. Niewiele osób wie, że jego pierwsze zrealizowane…

12 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej