ARCHITEKTURA

Domek nad Wisłą. Idealny, by odpocząć w otoczeniu natury

Domek nad Wisłą został zaprojektowany jako miejsce, w którym właściciele będą mogli spędzać weekendy. Znajduje się w Czerwińsku, zaledwie kilkadziesiąt metrów od rzeki.

Dom zlokalizowany został na szczycie wzgórza i właścicielom oferuje rozległy widok na rzekę i pobliskie lasy. Co prawda w sąsiedztwie znajdują się inne zabudowania, ale architekci zaprojektowali go w taki sposób, że pobliskie drzewa osłaniają go i właścicielom zapewniają poczucie prywatności.

Budynek zaprojektowano na planie prostokąta i wykończono dwuspadowym dachem. Dom posiada rozległy ganek, rozciągający się ponad wzniesieniem. Tuż pod werandą powstała przestrzeń, w której składowane są stosy pociętego na opał drewna. Z werandy właściciele mogą korzystać też w deszczowe dni – przed zmoknięciem chroni ich dodatkowy dach. Ciekawostką tej przestrzeni jest piec do pizzy. Powyżej, na wzgórzu za domkiem znajduje się mniejszy budynek, w którym urządzono saunę i zewnętrzny prysznic.

Na parterze znajduje się część dzienna z jadalnią oraz sypialnia dla gości i łazienka. Przestrzeń dzienną dopełniają duże przesuwne drzwi, które otwierają wejście z salonu na ganek. Liczne przeszklenia wpuszczają światło słoneczne do wnętrza przez większą część dnia. Wyższy poziom zajęła główna sypialnia, sypialnia dzieci oraz łazienka. W sumie powierzchnia budynku to 100 m kw.

Domek nad Wisłą zaprojektowano z wykorzystaniem prostej palety materiałowej. Do wykończenia dachu wykorzystano czarną metalową blachę na rąbek stojący. Zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz domku na ścianach użyto drewnianych paneli w ciepłym kolorze. Wnętrze ozdabiają drewniane meble, które wykonane zostały ręcznie – stół, szafki, wyspa kuchenna i półki umywalkowe w łazience. W chłodniejsze wieczory mieszkańcy mogą ogrzewać przestrzeń korzystając z pieca opalanego drewnem i oryginalnego pieca kaflowego. Wnętrza zaprojektowała Kama Czudowska, która we współpracy z zaprzyjaźnionym architektem zaprojektowała też całą bryłę.

Czytaj więcej: Domek letniskowy | Drewno | Podróże | Las

fot. Nate Cook

fot. Nate Cook Photography

View Comments

  • Bardzo fajny projekt prosty, doskonale wpasowany w otoczenie , a widok no cóż ciężko było się skoncentrować na pracy pozdrawiamy
    Grupa Stolarska

  • W budownictwie jednorodzinnym panuję taki chaos że hej. Szpecimy kraj przypadkowymi projektami za równo samych domów jak i wykończenia w postaci ogrodzeń czy bruku. Wiadomo ze każdy ma inny gust i nie powinno się narzucać jak budować. Jednakże Polski krajobraz zaczął się rozkładać w czasach PRL u i trwa do dziś. Jaki tego efekt. Wystarczy wyjść na zewnątrz. Zobaczcie jak wygląda krajobraz państw z nami graniczących wliczając taką Szwecję. Jaki tam jest spokój dla oczu i umysłu.

    Prostych form nigdy za wiele. pozdrawiam.

Recent Posts

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Kosztował 24,8 mln zł. Rekordowa cena za penthouse w Gdańsku

Penthouse znajduje się w inwestycji Deo Plaza przy ulicy Chmielnej w Gdańsku. To dwupoziomowa przestrzeń…

1 maja 2024

Najpiękniejszy dach secesji. Gran Hotel Ciudad de México

Ten neoklasycystyczny hotel skrywa w sobie zachwycające secesyjne wnętrze. Wybudowany pod koniec XIX wieku Gran…

30 kwietnia 2024

Biurowiec w zieleni. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech w Warszawie

Będzie mieć 32 m wysokości. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech i Centrum Łukasiewicz zbudowana zostanie w…

30 kwietnia 2024

Mieszkanie z nutką vintage. Właściciele to miłośnicy dizajnu z dawnych lat!

Mieszkanie z nutką vintage to najnowsza realizacja pracowni projektowej Grupa NONO. Właściciele mieszkania to miłośnicy…

30 kwietnia 2024

Moda high fashion – odrobina luksusu w Twojej szafie!

Lubisz niecodzienne połączenia, odważne kroje i fasony, a także wysoką jakość ubrań? Chcesz w dobrym…

30 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej