ARCHITEKTURA

Modernistyczny Poznań: Domy Towarowe Centrum

Modernizm jest stylem przez jednych uwielbianym a przez innych znienawidzonym. Jego rozkwit przypadł na czasy dwudziestolecia międzywojennego. Nurt ten, który charakteryzuje się między innymi  minimalizmem i silną geometryzacją, kontynuowano chętnie i często również po wojnie. Poznań jest jednym z głównych polskich miast, gdzie do dziś zachowały się najwspanialsze zabytki powojennego modernizmu. Zostały one przez Poznaniaków tak docenione, że stały się jego wizytówką, na równi z Ostrowem Tumskim czy znanym na całą Europę renesansowym ratuszem. Przykładem takich dzieł są Okrąglak, DS Jowita czy Domy Handlowo-Usługowe Centrum, znane nam lepiej jako Domy Towarowe Alfa. 

Obok Arsenału i Muzeum Wojskowego stojących na środku Starego Rynku, to właśnie Domy Towarowe Alfa są najbardziej kontrowersyjną budowlą wzniesioną w Poznaniu w okresie PRL. II Wojna Światowa pozostawiła wiele wyrw w miejskiej zabudowie. Taki właśnie los nie ominął też kamienic stojących wzdłuż ówczesnej ul. Czerwonej Armii (dzisiaj ul. Święty Marcin). Po uprzątnięciu gruzów i ruin ówczesne władze postanowiły o rozbiórce reszty ocalałych, często w dobrej kondycji budynków a na ich miejscu zdecydowano się postawić supernowoczesny, wielkomiejski kompleks domów towarowych według projektu architektów Jerzego Leśniewicza i Zygmunta Waschko, mających być chlubą nowoczesnego miasta i dumą jego władz.

Domy Towarowe Centrum w trakcie budowy. Zdjęcie z lat 70-tych

Do pierwszych wyburzeń ocalałych XIX-wiecznych kamienic doszło w 1965 roku. Zaczęto wtedy wznosić trzy pierwsze, żelbetowe wieżowce. Następnie wyburzono pozostałe budynki między ul. Gwarną a Ratajczaka i wzniesiono tam kolejne dwa wieżowce. Wszystkie 5 połączono dwukondygnacyjnym zespołem handlowo-usługowym. Swoją potoczną, dziś niemal jedyną funkcjonującą nazwę cały kompleks otrzymał od neonu ALFA, który stanął na pierwszym wieżowcu. Powstała inwestycja wpasowywała się doskonale w panujące ówcześnie światowe trendy w architekturze.

Planów przebudowy centrum Poznania było więcej. Chciano w ten sposób odciąć się od przestarzałego, niefunkcjonalnego wyglądu i układu miasta, a wysokie aluminiowo-szklane wieże miały przyćmić pruską zabudowę, przypominającą mieszkańcom o bolesnych czasach zaborów, wojny i okupacji.

Drugim, lecz na mniejszą skalę zrealizowanym projektem były punktowce na ul. Piekary. Kolejnych, zakładających masowe wyburzenia starej zabudowy planów przebudowy centrum w duchu postępu i modernizmu na szczęście nie zrealizowano. Po okresie świetności, który przypadł na lata 70. i 80. Alfa zaczęła podupadać. Brak remontów i pomysłów na racjonalne zagospodarowanie obiektu spowodowały jego stopniową degradację. Z symbolu nowoczesności i postępu stał się czymś niechcianym i uwierajacym a modernistyczne piękno, niegdyś tak doceniane i podziwiane, gdzieś znikło.

Większość budynków z tamtego okresu jest w Poznaniu sukcesywnie remontowana i przeżywa swój renesans. Domy Towarowe Alfa wciąż czekają na swoją drugą szansę. Być może powoli nadchodzi, gdyż pojawiły się plany gruntownej modernizacji kompleksu w latach 2020-2035. Jeden z wieżowców został parę lat temu zaadaptowany na siedzibę hotelu Altus. Na tym przykładzie możemy zobaczyć jak mogłaby wyglądać cała pierzeja, gdyby w nią zainwestowano. Dziś niestety przedstawia w większości przygnębiający, nieciekawy obraz.

Czytaj też: Poznań | Zabytek | Historia | Modernizm | Polska | Ciekawostki

Widok z lotu ptaka na ulicę Święty Marcin. Zdjęcie z lat 60-tych

Źródła: poznan.travel.pl, poznan.pl, mkz.pl, bu.pl, lib.amu.edu.pl, NAC, polska-org.pl, poznan.naszemiasto.pl

View Comments

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej