ARCHITEKTURA

Lamele ścienne to wnętrzarski trend roku

Kilka lat temu były jedynie ciekawostką. Lamele ścienne coraz częściej pojawiają się w polskich domach i mieszkaniach. Są niedrogie i łatwe w montażu, dlatego szykując remont mieszkania warto po nie sięgnąć. 

Lamele mają wiele zalet. Oryginalnie wyglądają, powiększają przestrzeń, podkreślają design mebli i wpływają korzystnie na akustykę wnętrz. Ich koszt nie jest duży, a często wystarczy tylko kilka lameli, aby osiągnąć założony efekt wizualny. Przykładem takich lameli są profile, które można znaleźć na stronie Lamele3D.pl. Producent sprzedaje lamele w postaci pojedynczych listew do naklejania na ścianę. To proste rozwiązanie, bo zamiast wiercić dziury, należy tylko doklejać kolejne elementy. Wystarczy kilkadziesiąt minut pracy, by ozdobić ścianę lub sufit.

Lamele najczęściej występują w kolorach naturalnego drewna oraz ciemniejszych odcieniach, aż po czerń. Fornirowane lamele będą świetnie pasować do minimalistycznego, surowego wnętrza – naturalne drewno wizualnie ociepli przestrzeń. Ciemniejsze lamele uspokoją wnętrze i będą pasować do sypialni i do biur. Nie dziwi więc, że te drewniane elementy pojawiają się w realizacjach biur architektonicznych. Przykładem jest między innymi Nobu Hotel Warsaw. Architekci z pracowni Medusa Group zaprojektowali budynek oraz wnętrza. Lamele ozdobiły części wspólne w hotelu oraz pokoje gości. Z kolei architekci z pracowni Pura Design stosują podobne rozwiązania we wnętrzach. Przykładem jest zdjęcie niżej.

fot. Jakub Nanowski, projekt: Pura Design

Kolejnym przykładem jest Biały dom w Łomiankach, o którym pisaliśmy w artykule TUTAJ. Zaprojektowali go architekci z pracowni A88. We wnętrzu efektownie wygląda ściana w części dziennej, która w całości ozdobiona została listwami pionowymi:

fot. Grzegorz Pędzich, projekt: A88

Lamele można kupić na sztuki. Profile mają 275 cm długości, 3 cm szerokości i 4 cm głębokości. Montaż jest prosty i można go wykonać we własnym zakresie. Najczęściej projektanci zakładają zostawienie przerwy liczącej 3 cm szerokości między listwami. Producent w swojej ofercie posiada także profile wypełniające przestrzenie między lamelami, dzięki nim można zakryć starą ścianę i łatwiej zadbać o czystość dekoracji.

Naszą uwagę przykuły lamele fornirowane naturalnym dębem, które producent dodatkowo zabezpiecza olejem. Natura we wnętrzach jest zawsze modna, a lamele są jej idealnym dopełnieniem.

Jeśli zastanawiasz się, który wariant kolorystyczny najlepiej pasuje do wnętrza, warto skorzystać z próbek. Producent dostarcza próbkę wybranego lamelu w cenie 9 zł. Próbki wszystkich kolorów wysyłane w pakiecie kosztują 25 zł. Więcej informacji o lamelach znajdziecie na stronie www.lamele3d.pl.

Czytaj więcej: Wnętrza | Drewno | Mieszkanie | Architekt

Realizacja od @insta.stodola z lamelami od LAMELE3D

źródło: LAMELE3D

View Comments

Recent Posts

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej