ARCHITEKTURA

Drzewa zamiast bruku. Rybnik będzie zazieleniać centrum

Prace obejmą dwa największe place w mieście. Rybnik zyska 11 nowych drzew, które trafią na miejski Rynek i Plac Wolności. Władze zdają sobie sprawę, że to nie jest zielona rewolucja, ale robią krok w dobrą stronę i przypominają, że na rybnickim Rynku w przeszłości drzew niemal nie było.

W ostatnich latach obserwujemy zjawisko betonowania placów w centrach polskich miast. Z drugiej strony obserwujemy też trend ich zazieleniania. Rośliny w otoczeniu gęstej zabudowy pozytywnie wpływają na jakość powietrza i pozwalają obniżać temperaturę w upalne dni. Plusem istnienia zieleni jest też retencja wody. Dostrzegły to władze Rybnika, które zapowiedziały posadzenie w centrum nowych drzew.

Zapobieganie upałom i suszy oraz betonozie w miastach to działania, do których nasze społeczeństwo dopiero dojrzewa, to proces wciąż zbyt wolny, choć już dziś wiadomo, że konieczny. Po wielu latach pokrywania miast betonem i kostką brukową, dociera do nas, że im większa powierzchnia pokryta betonem, tym bardziej zanieczyszczone powietrze, podtopienia, podwyższona temperatura. W Rybniku chcemy to zmienić – będzie więcej drzew i mniej bruku – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Rynek w Rybniku zyska 11 nowych drzew. Posadzone zostaną wzdłuż jego dłuższych boków, w przerwach między latarniami. Do nasadzeń wybrano drzewa z gatunku platan klonolistny, który charakteryzuje się szybkim wzrostem i wykazuje wysoką odporność na warunki miejskie. Obwody tych drzew będą wynosić nie mniej niż 25 cm, a korona osadzona będzie na wysokości 2,5 m.

Rynek w Rybniku PRZED wykonaniem nasadzeń, fot. Hons084, wikimedia.org, licencja CC 3.0

Drugim miejscem, które zyska nową zieleń będzie Plac Wolności. Przestrzeń wokół istniejących już tam drzew zostanie odbrukowana – usunięta zostanie znajdująca się pod drzewami nawierzchnia z kostki granitowej oraz zostanie wymienione podłoże. W ten sposób powstaną rabaty, w których będą rosnąć róże. Nowa rabata połączy istniejące już nasadzenia w części Placu Wolności od strony ulicy Łony i wzdłuż ulicy 3 Maja.

Dodatkowo na Placu Wolności posadzone zostaną trzy klony polne – wybrano dla nich miejsce tuż przy fontannie i kamiennych ławkach. Dziś jest to miejsce mało użytkowane, gdyż w słoneczne dni brak tam choćby odrobiny cienia. Ponadto część bruku, znajdującego się za siedziskami zostanie usunięta, a w tym miejscu pojawią się nasadzenia z wysokich traw. Odbrukowanie powinno ograniczyć parowanie i spływ powierzchniowy wody opadowej, ochłodzić teren w okresach najwyższych temperatur oraz po prostu uatrakcyjnić przestrzeń.

Suwak PRZED i PO. Wizualizacja nasadzeń przy fontannie:

Trzeba pamiętać, że nowa aranżacja – zwłaszcza Rynku – nie może zaburzyć dotychczasowego rytmu jego użytkowania. Drzewa będą musiały zostać rozlokowane tak, by możliwe było korzystanie z Rynku w dotychczasowy sposób – ogródki letnie, możliwość ustawienia okolicznościowej sceny, choinki czy diabelskiego młyna w okresie zimowym. Choć obecnie zarówno na Rynku jak i na Placu Wolności mamy drzewa, to doświadczenie oraz obserwacje sposobu użytkowania tych terenów przez mieszkańców jednoznacznie wskazuje, że ilość zieleni wciąż jest tam niewystarczająca – zaznacza Joanna Kotynia-Gnot, dyrektor rybnickiego Zarządu Zieleni Miejskiej.

Akcja nasadzeń ruszy na przełomie października i listopada. Inwestycja pochłonie 700 tysięcy złotych, w tej kwocie uwzględniony jest koszt materiałów do wykonania systemu antykompresyjnego i podłoża strukturalnego, a także drzew i kratownic.

źródło: UM Rybnik

Czytaj też: Zieleń | Ekologia | Miasto | Metamorfoza | Polecane | whiteMAD na Instagramie

Wizualizacja nowych nasadzeń
Wizualizacja nowych nasadzeń
Fontanna przy Placu Wolności PRZED wykonaniem nasadzeń, fot. Google
Wizualizacja nowych nasadzeń

Recent Posts

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Duża inwestycja w centrum Katowic. Kamienice przy ul. Dworcowej przejdą modernizację

Wkrótce w centrum Katowic rozpocznie się szeroko zakrojona inwestycja, która zmieni oblicze stolicy Śląska i…

26 kwietnia 2024

Apteka „Pod Murzynem” – awangardowy modernizm znad Odry

Apteka „Pod Murzynem” (niem. Mohrenapotheke) to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków we Wrocławiu wzniesionych w…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej