ARCHITEKTURA

Duszniki-Zdrój: zakończono renowację pawilonu wejściowego do Muzeum Papiernictwa

Głównym zadaniem Muzeum Papiernictwa jest zabezpieczenie młyna papierniczego w celu zachowania zabytkowego obiektu dla przyszłych pokoleń. Jednym z najważniejszych projektów zrealizowanych w tym zakresie w latach 2021-2023, była renowacja zabytkowego pawilonu, stanowiącego główne wejście do muzeum.

Pawilon wejściowy jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów architektury dusznickiego młyna papierniczego – jako główne wejście stanowi swego rodzaju wizytówkę muzeum. Intensywność eksploatacji tej części obiektu, warunki atmosferyczne, bliskość rzeki oraz szlaku komunikacyjnego o wysokim natężeniu sprawiły, że stan pawilonu z roku na rok ulegał pogorszeniu. W celu pozyskania środków na projekt prac remontowych oraz wykonanie renowacji, muzeum w 2020 r. złożyło aplikację do programu MKiDN Ochrona Zabytków. Wkład własny zamierzano pozyskać z budżetu Województwa Dolnośląskiego. Pozyskane w 2021 r. środki okazały się znacznie mniejsze od potrzeb, co zmusiło muzeum do etapowania projektu. Ostatecznie okazało się, że całość prac trzeba było rozłożyć na lata: 2021, 2022 i 2023.

Odnowiony pawilon wejściowy. Fot. Archiwum Muzeum

W ramach I etapu prac zespół naukowców pod kierunkiem prof. dr hab. Rafała Eysymontta wykonał liczne badania pawilonu. Rozpoczęto również prace budowlano-konserwatorskie, skupiając się m.in. na usunięciu współczesnych tynków na parterze budynku, rozpoznając przy okazji strefy tynków historycznych. Po zdjęciu wtórnych tynków odkryto pozostałości pierwotnej dekoracji ścian w formie poziomych pasów. Dekoracja ta nawiązuje swoim charakterem do wystrojów renesansowych elewacji i pochodzi zapewne z XVII wieku. Związana jest zatem z najstarszym wystrojem ścian dolnej części pawilonu. Co niezwykle istotne, uznano że dolna część pawilonu istniała wcześniej niż dotąd sądzono, zatem datowanie powstania parteru pawilonu przesunięto z połowy XVIII wieku na XVII stulecie.

Pawilon w 1960 i obecnie. Fot. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Muzeum Papiernictwa w roku 2000 i 2024. Fot. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Muzeum Papiernictwa przed i po remoncie pawilonu wejściowego. Fot. Grzegorz Wysocki, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons i Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

W czasie prac zrealizowanych w 2021 r. zadbano również o stabilizację konstrukcji obiektu oraz konserwację drzwi wejściowych. W kolejnych etapach przeprowadzono m.in. liczne roboty zabezpieczające mury I piętra pawilonu, wzmocniono i zabezpieczono drewnianą konstrukcję ścian oraz dachu, poddano konserwacji zachowane fragment tynków oraz odwzorowano tynki podkładowe i historyczną formę stolarki okiennej. Jednym z najważniejszych osiągnięć zakończonych w 2024 roku prac, jest odtworzenie historycznej formy pełniącego rolę poczekalni dla zwiedzających łącznika pawilonu, gdzie pochodzące z lat 70. XX w. ściany z desek zastąpiono taflami szkła. Odnowiono również wnętrze pawilonu. Odtworzono tam tynki zewnętrzne i wewnętrzne, zmodernizowano instalację elektryczną i odgromową oraz instalację przeciwpożarową. W wyniku badań stratygraficznych zmodyfikowana została kolorystyka elewacji. Ponadto pawilon i łącznik zyskały nowe gontowe pokrycie dachu.

Pawilon wejściowy dawniej i obecnie. Fot. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Okno pawilonu przed i po renowacji. Fot. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Ozdobna plameta i lampa nad wejściem głównym dawniej i teraz. Fot. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Dzięki remontowi pawilonu, jego stan techniczny i estetyczny zbliżył się do stanu ze złotego okresu funkcjonowania młyna papierniczego, datowanego na przełom XVIII i XIX w. Ustalona na podstawie badań stratygraficznych kolorystyka ścian pawilonu (zarówno parteru jak i pierwszego piętra) zostanie powtórzona na budynku młyna papierniczego, w czasie planowanego na kolejne lata remontu elewacji całego obiektu. Najnowsze badania zwiększają wartość dusznickiej papierni jako obiektu referencyjnego w grupie zachowanych do dziś w Europie ok. 20 młynów papierniczych. Żadna z pozostałych zabytkowych papierni nie może poszczycić się tak wieloma reliktami świadczącymi o ich historii. To znacznie zwiększa szanse na sukces przygotowywanego zgłoszenia na listę UNESCO.

Wnętrze pawilonu wejściowego i łącznik przed i po renowacji. Fot. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Ogólna wartość przeprowadzonych prac wyniosła 1.951.831,99 zł brutto. Pozyskane środki pochodziły z budżetu Województwa Dolnośląskiego, ze środków dotacji MKiDN oraz z wkładu własnego Muzeum Papiernictwa.

 

Źródło: Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Zdjęcia: Archiwum Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju / Marta Borowiec-Greszta, Radosław Gliński, Maksymilian Guttfreund, Sławomir Huzarewicz Goplan-Art., Małgorzata Jakubiec, Krzysztof Jankowski, Maksym Mackiewicz, Maciej Szymczyk

Czytaj też: Zabytek | Renowacja | Metamorfoza | Muzeum | Drewno | Historia

Otoczenie muzeum. Fot. Jacek Halicki, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons

Recent Posts

Instytut Głuchoniemych przy pl. Trzech Krzyży w Warszawie przejdzie modernizację

Zlokalizowany przy placu Trzech Krzyży w Warszawie Instytut Głuchoniemych przejdzie modernizację. Inwestycja pozwoli zapewnić dzieciom…

16 maja 2024

Nowoczesny dom pod Łodzią. Bryła przypomina pustynną wydmę

Dune House to nowy projekt autorstwa pracowni REFORM ARCHITEKT Marcina Tomaszewskiego. Projektując budynek architekt chciał…

16 maja 2024

Mieszkanie w kamienicy z lat 30. XX w. Architekci postawili tutaj na jasne kolory i subtelne detale

Studio COSMO zaprojektowało na nowo mieszkanie kamienicy z lat 30. XX wieku, położone w jednej…

16 maja 2024

Stacja meteorologiczna w Dusznikach-Zdroju czeka na ratunek

To jedno z nielicznych tego typu obiektów w Polsce. Stacja meteorologiczna w Dusznikach-Zdroju jest cennym…

16 maja 2024

Ratusz staromiejski w Malborku – gotycki zabytek pośrodku blokowiska

Ratusz staromiejski w Malborku to jeden z garstki zabytków, które zachowały się na tutejszym Starym Mieście…

16 maja 2024

Poznań opublikował nowe logo. Inspiracją był herb miasta

Miasto Poznań opublikowało dziś swoje nowe logo. Wraz z nim powstało także nowe hasło i…

15 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej