Categories: ARCHITEKTURA

Dworzec autobusowy w Katowicach. Miało być pięknie, a wyszło…

Katowice dzięki dotacji z Unii Europejskiej zaplanowały budowę kolejnego węzła przesiadkowego. Tym razem nowa stacja komunikacji miejskiej powstanie w ścisłym centrum przy ulicy Sądowej i będzie obsługiwać zarówno autobusy miejskie, jak i dalekobieżne. Budowa pochłonie niecałe 60 milionów złotych.

W ramach dotacji od Unii Europejskiej opiewającej na niemal 200 milionów złotych powstanie kilka nowych węzłów przesiadkowych. Wśród nich wymienić można te w Ligocie, Brynowie i Zawodziu, które razem uzyskały ponad 120 milionów dotacji oraz nowoczesny węzeł w centrum Katowic przy ulicy Sądowej, który kosztować będzie około 56 milionów, a dotacja pokryje 60 proc. inwestycji. To właśnie na tym ostatnim węźle chcemy się skupić. Centrum Przesiadkowe Sądowa (CPS) miało być nową dumą katowickiej komunikacji miejskiej. CPS składać się będzie z budynku obsługi podróżnych, w którym znajdzie się dwupiętrowa poczekalnia. W budynku będą także toaleta i przechowalnia bagażu,  kiosk, bar oraz kasa z biletami. To, co miało wyróżniać CPS to jego charakterystyczna, nowoczesna wiata nad peronami autobusowymi.
Wiata stała się ostatnio hitem wśród internautów, którzy wytykają miejskiemu magistratowi, że budowa zadaszenia nijak ma się do wizualizacji pokazanych dwa lata temu. Zamiast subtelnego, nowoczesnego kształtu, zadaszenie stało się dziwnie kanciaste, co sprawia, że wiata wydaje się być toporna i ciężka. Wiata straciła również swoje „czoło”, które na wizualizacjach w delikatny sposób zwężało się ku ziemi nadając całej bryle lekkości. Obecnie jest ono ścięte i pełne załamań, którym daleko do nowoczesnych, organicznych kształtów. Kolejną zmianą jest samo zadaszenie. W wizualizacji planowano stworzyć długie, kilkumetrowe przeszklenia, które w rezultacie okazały się pojedynczymi świetlikami wmontowanymi w blaszany dach.

Oczywiście wiemy, że szalenie trudno budować dokładnie tak samo, jak na wizualizacjach, ale odnosimy wrażenie, że w tym przypadku powstający obiekt znacząco odbiega od znanych koncepcji. Słowem: miało być pięknie, a wyszło… 

Źródło zdjęcia: fotopolska.eu
Autor zdjęcia: Pyrrhocorax graculus (licencja: CC BY-SA 4.0)

View Comments

  • Czy autor tego tekstu jest w 100% pewny że wizualizacja przedstawia dokładnie ten projekt , który jest realizowany?
    A może jednak jest to screen jednej z wielu propozycji jakie były przedstawiane przed podjęciem decyzji i wybraniu zupełnie innej?
    Coś mi sie wydaje, że ktoś robi gówno burzę i tym samym wprowadza ludzi w błąd.
    Ot taka zwykła manipulacja. Żeby tylko zamęt zrobić. Żeby był materiał. A pelikany i tak łykną wszystko.

  • No nie przesadzajmy z tym Bytkowem, wtedy obowiązywały zupełnie inne NORMY. Problem z wizualizacjami jest taki, że tworzy je architekt który może i się zastanowi JAK TO WYKONAĆ ale na pewno nie zastanowi się (bo nikt tego niestety nie oczekuje) ILE TO BĘDZIE KOSZTOWAĆ. A potem konstruktor głowi się nad Projektem Wykonawczym, ale już pod presją Inwestora "ŻEBY BYŁO JAK NAJTANIEJ" no i jest jak najtaniej

  • Dokladnie tak jak napisal poprzednik w komentarzu. Na logikę i pierwszy rzut oka widać że będzie powtórka z "Bytkowa". Spadnie śnieg i bedzie tragedia

  • Jaka jest kolejność? Projekt, wizualizacja, wykonanie? Czy może kolejność jest inna?
    Nie ma co pisać o "nierealnych wizualizacjach" bo gdyby tak było to już sobie wyobrażam te wszystkie piękne, nowoczesne budynki które powstały, a których odchodzący od wizualizacji wygląd kierownik budowy skwitowałby "ale panie tak się nie dało, no jest jak jest".

  • Ja się pytam z ciekawości - skoro tak trudno zbudować budynek jak na wizualizacjach to po jaką cholerę robić nierealne wizualizacje??

    • Bo wizualizacje Panie Marcinie to robi biuro projektowe.
      Przedstawia kilka różnych aby było w czym wybrać. Wybiera się taką wersje, która jest do zrealizowana w dostępnym budżecie. Potem jest projekt i realizacja.
      A czasami później pojawia się jakiś człowieczek, który chce narobić szumu. Wykopuje screena z wizualizacji, która nie przeszła i porównuje do tego co już stoi.
      Następnie oburzeni mieszkańcy wylewają swoje gorzkie żale pytając: "po jaką cholerę robić nierealne wizualizacje??"
      Mam nadzieję, że rozwiałem wszelkie niejasności i że pomogłem :D
      Pozdrawiam

      PS. Dodam jeszcze że często robi się wizualizacje różnych inwestycji tylko po to aby pokazać atrakcyjność działki, jej lokalizacji i możliwości zabudowy.

  • Trzeba ten balonik jeszcze tylko napompować. Będzie dobrze ... wygląda, że trzyma się na słowo honoru.

  • A kogo to dziwi wogóle? Śląsk to region bez perspektyw i przyszłości który tonie szybciej niż kupa w klozecie. Tu nie ma i nie będzie dobrze, tu koryto jest za szerokie. Młodzi tylko uciekają za granice.

    • Snieg bedzie ciekawy poniewaz bedzie splywal do wewnatrz a nie na zewnatrz obiektu. Na srodku bedzie ogromne obciazenie.

Recent Posts

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej