ARCHITEKTURA

Dworzec PKP w Kole już po remoncie. To była metamorfoza totalna

Dworzec kolejowy w Kole już działa. Obiekt przeszedł gruntowną modernizacje, a pasażerowie mogą korzystać już z odnowionego budynku dworca oraz nowych peronów.

Z odnowionej stacji kolejowej pociągi w Kole odjechały w połowie czerwca. Obiekt zyskał nowe perony, zadaszenie, ławki, system informacji pasażerskiej, nagłośnienie, oświetlenie, trakcję elektryczną i torowiska. Rewolucją jest zupełnie nowe przejście podziemne, które łączy wszystkie perony dworca.

Remont dworca w Kole jest częścią większego projektu – przebudowy trasy E20 łączącej Poznań z Warszawą. W ramach tej inwestycji przebudowane zostały dworce między innymi w Koninie i Sochaczewie. Remont trasy rozpoczął się w czerwcu 2017 r. i miał trwać dwa lata. Prace na linii Poznań-Warszawa są mocno opóźnione i obecnie kolejarze szacują, że na trasie E20 prace zakończą się w 2020 r.

Przed remontem najszybsze pociągi pokonywały trasę w 2 godziny i 25 minut. Obecnie najszybsze pociągi jeżdżą z Poznania do Warszawy grubo ponad 3 godziny, ale za kilka lat, kiedy zakończą się prace remontowe podróż z Warszawy do Poznania ma wynieść 2 godziny i 20 minut. Po kilku latach utrudnień pasażerowie zyskają więc 5 minut. 

Gigantyczny remont magistrali pochłonął ponad dwa miliardy złotych i skazał pasażerów na kilka lat wydłużonych przejazdów objazdami przez Gniezno i Inowrocław (zamiast starej trasy przez Konin, Koło i Kutno) i stratę cennych godzin w połączeniach obsługiwanych przez stary tabor wagonowy. Z nowoczesnych pociągów Pendolino nie mogą skorzystać mieszkańcy zachodnich miast w Polsce. Składy Pendolino omijają między innymi Łódź, Poznań, Zieloną Górę, Gorzów Wielkopolski, Bydgoszcz, Toruń i Szczecin.

Tak budynek dworca kolejowego w Kole wyglądał w 2007 r.:

Dworzec w Kole w 2007 r. (fot. Kolanin)

Dworzec w Kole w czerwcu 2019 r. na zdjęciach Przemysława Turleja:

Więcej zdjęć autorstwa Przemysława Turleja na jego fanpage tutaj: facebook.com/turlejfoto.

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej