ARCHITEKTURA

Dworzec w Węglińcu jednym z najładniejszych w Polsce

Budynek zdobył właśnie wyróżnienie w konkursie Zabytek Zadbany 2023. Dworzec kolejowy w Węglińcu to historyczny obiekt, którego gruntowny remont zakończył się w minionym roku.

Zmianę dostrzegli organizatorzy konkursu Zabytek Zadbany, który wyróżnia najlepiej przeprowadzone prace remontowe. Organizatorem konkursu są Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalny Konserwator Zabytków. W tym roku o zwycięstwo walczyły 42 obiekty z 13 województw. Dworzec w Węglińcu zdobył wyróżnienie w kategorii zabytki techniki, w której kapituła konkursu nie wybrała w tym roku laureata.

Inwestycja w Węglińcu zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych zakończyła się w sierpniu zeszłego roku; kosztowała nieco ponad 41 milionów złotych brutto i była dofinansowana m.in. ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Historyczne piękno odzyskały tzw. Stary i Nowy Dworzec, część kładki dla pieszych nad torami oraz wiaty przylegające do budynków.

Dworzec w Węglińcu to złożony obiekt, który podzielony jest na kilka części. W tak zwanym Nowym Dworcu z 1865 roku odnowiono bogato zdobioną ceglaną elewację z wzorami kwietnymi, kolumnami w stylu korynckim oraz postaciami zwierząt, w tym orłów. Wyżej, w partiach szczytowych elewacji odtworzono zegary.

Warto tu zwrócić uwagę na grafitowe, żeliwne kolumny ze zdobionymi kapitelami – oparto na nich przylegającą do dworca wiatę ze świetlikami.

Kolejne prace konserwatorskie zostały przeprowadzone wewnątrz, gdzie również odnowiono detale architektoniczne. Poza budynkiem tak zwanego Nowego Dworca przebudowano Stary Dworzec z 1846 roku. Wygląd tego budynku może przywodzić na myśl zamek obronny z dwiema symetrycznymi wieżami, których wysokość to 18,6 m. Dokładnie wyremontowano elewację budynku, dzięki czemu detale architektoniczne wyglądają jak nowe – to między innymi boniowania i gzymsy. Plusem odnowionego budynku jest zegar i niewielka loggia oparta na stylowych kolumnach z balustradą z motywami kwietnymi.

Obiekt nie działa wyłącznie jako dworzec. Wprowadzono tu nowe funkcje. W Nowym Dworcu mieszczą się przestrzeń obsługi podróżnych, sala kinowa i przestrzeń wystawiennicza prowadzona przez samorząd. Z kolei w budynku Starego Dworca znajdują się teraz pomieszczenia biurowe kolejowych spółek.

Dziś z dworca w Węglińcu można dojechać między innymi do Zgorzelca, Zielonej Góry, Wrocławia czy Żagania. Z obiektem wiąże się też ciekawostka. W lipcu 1945 roku przybyła tu grupa polskich kolejarzy z Poznania, których zadaniem było uruchomienie węzła. Jak się okazało, byli jedynymi Polakami w mieście. Musieli więc zorganizować pracę polskich władz i uruchomili również miejscową elektrownię.

źródło: PKP S.A.

Czytaj też: Dworzec kolejowy | Zabytek | Ciekawostki | Metamorfoza | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Szare jest piękne! Tak New Balance świętuje Grey Days

W kolorowym świecie szarość coraz bardziej intryguje. Szczególne zamiłowanie do koloru szarego ma marka New…

10 maja 2024

Brutalistyczny ratusz w Bensberg – betonowa konstrukcja w sąsiedztwie zabytkowego zamku

Zamek Bensberg to średniowieczny zespół w Bergisch Gladbach w Nadrenii Północnej-Westfalii. W latach 1962–1972 rozbudowano…

10 maja 2024

Kolorowe aranżacje, czyli jak ożywić przestrzeń za pomocą barw?

Zależy Ci na stylowym wystroju domu? Zwracaj uwagę na kolory! Sprawdź, jak dobrać odpowiednie barwy…

10 maja 2024

Dopracowane w każdym calu. Kolorowe wnętrze przy Placu Bema we Wrocławiu

Znajduje się w starej kamienicy. Mieszka tu para, która od dawna szukała idealnego miejsca do…

10 maja 2024

W warszawskim metrze powstaje… biblioteka! Otwarcie jeszcze w tym roku

Takiego miejsca jeszcze w stolicy nie było. W warszawskim metrze otwarta zostanie biblioteka! Funkcjonować będzie…

9 maja 2024

Amerykańskie osiedle na Górnym Śląsku. Kolonia powstała w latach 20. dla rodzin z USA

Kolonia amerykańska w katowickim Giszowcu stanowi jeden z najbardziej oryginalnych zespołów mieszkalnych nie tylko na…

9 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej