ARCHITEKTURA

Dziś tak nie budują. Kamienica Zillmanów w Bytomiu

Budynki projektu Emila i Georga Zillmanów znajdują się w wielu śląskich miasta. Kamienica Zillmanów w Bytomiu jest jednym z nielicznych przykładów budynku mieszkalnego zaprojektowanego przez ten duet architektów. W miejskich archiwach zachowało się dużo dokumentów pokazujących, jak architekci pracowali ponad sto lat temu.

Duet architektów miał swoje biuro projektowe w Charlottenburgu pod Berlinem. Słynnym przykładem pracy Emila i Georga Zillmanów jest Elektrociepłownia Szombierki czy budynek byłej cechowni i maszynowni szybu „Bończyk” dawnej KWK „Rozbark”. Kamienica, która znajduje się przy ulicy Miarki 36 jest z kolei ciekawym przykładem projektu mieszkalnego tych architektów.

Plany i rysunki kamienicy przygotowane zostały w 1910 roku. To ceglany budynek, który posiada modernistyczne cechy. Kamienica jest prostą bryłą podzieloną na dwie części. Wyróżnia ją dach mansardowy, który pokryty został czerwoną dachówką. W sumie budynek ma cztery kondygnacje i poddasze.

W miejskim archiwum znajduje się dokumentacja przygotowana już po II wojnie światowej, która przedstawia plan przebudowy poddasza na cele mieszkalne oraz zmiany mieszkań pięcioizbowych na mniejsze lokale z trzema izbami. Ówcześnie chciano zapewnić więcej mieszkań dla górników. Dokument z maja 1949 roku oprócz opisu technicznego budynku zawiera również kwestie finansowe związane z przebudową. Jej koszt wyceniono na ówczesne 5 mln zł, a środki te miały umożliwić wyodrębnienie z tej części budynku aż 9 lokali mieszkalnych.

Z kolei w dokumencie z 19 września 1952 roku dyrekcja KWK „Rozbark” zwróciła się do Miejskiej Rady Narodowej z wnioskiem o zezwolenie na „wewnętrzną przeróbkę mieszkań 5-izbowych na 3-izbowe”. Zezwolenie wraz z wytycznymi dotyczącymi planowanych robót wewnątrz budynku wydane zostało już 21 października 1952 roku – czytamy na stronie UM Bytom.

fot. Tomasz Sanecki

Przedwojenna dokumentacja projektowa jest cennym źródłem wiedzy dla historyków. Na planach i pismach urzędowych znajdują się stare nazwy ulic i adresy instytucji, które już nie istnieją.

Dziś kamienica Zillmanów znajduje się w Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Bytomia.

fot. Tomasz Sanecki, Hubert Klimek – Archiwum Miejskiej w Bytomiu

źródło: UM Bytom (www.bytom.pl)

Czytaj też: Bytom | Zabytek | Kamienica | Cegła | Elewacja | whiteMAD na Instagramie

fot. Hubert Klimek
fot. Hubert Klimek
fot. Tomasz Sanecki

 

Recent Posts

Najpiękniejszy dach secesji. Gran Hotel Ciudad de México

Ten neoklasycystyczny hotel skrywa w sobie zachwycające secesyjne wnętrze. Wybudowany pod koniec XIX wieku Gran…

30 kwietnia 2024

Biurowiec w zieleni. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech w Warszawie

Będzie mieć 32 m wysokości. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech i Centrum Łukasiewicz zbudowana zostanie w…

30 kwietnia 2024

Mieszkanie z nutką vintage. Właściciele to miłośnicy dizajnu z dawnych lat!

Mieszkanie z nutką vintage to najnowsza realizacja pracowni projektowej Grupa NONO. Właściciele mieszkania to miłośnicy…

30 kwietnia 2024

Moda high fashion – odrobina luksusu w Twojej szafie!

Lubisz niecodzienne połączenia, odważne kroje i fasony, a także wysoką jakość ubrań? Chcesz w dobrym…

30 kwietnia 2024

Pomnik Kindertransportów w Gdańsku. Upamiętnia transporty dzieci żydowskich do Anglii

Pomnik Kindertransportów znajduje się w gdańskim w Śródmieściu, przy dworcu kolejowym Gdańsk Główny. Upamiętnia transporty…

30 kwietnia 2024

Ogrody Królewskie na Wawelu otworzyły się dla zwiedzających. Można tam zobaczyć wystawę rzeźb

Ogrody Królewskie na Wawelu zostały otwarte dla wszystkich zwiedzających. Po raz pierwszy w historii udostępniono…

30 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej