DESIGN

Ekologiczny znicz od polskiej projektantki. Wyrzucony po prostu zniknie

Ground to ekologiczny znicz, który został w całości wykonany z biodegradowalnego materiału z odpadów żywieniowych. Dzięki temu po wykorzystaniu można go po prostu wyrzucić – rozłoży się w kilka tygodni.

Znicz Ground to projekt znicza opracowany przez Klaudię Ginter. Pracę nad tym projektem Klaudia rozpoczęła na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w Pracowni Projektowania Produktu. Celem było opracowanie użytecznego produktu, którego obróbka nie będzie szkodzić środowisku.

Szukając rozwiązania projektantka eksperymentowała z odpadami roślinnymi, szukając jednocześnie ich spoiwa. Inspiracją dla niej była między innymi metoda klejenia łodzi przez wikingów. Substancja na bazie kazeiny musiała być wodoodporna i wytrzymała.

Istotny był dla mnie fakt wykorzystania odpadów, tak więc spoiwem stały się przetworzone początkowo w domowych warunkach odpady żywieniowe, które mogłyby zostać wyrzucone – opisuje Klaudia Ginter.

Spoiwem stał się sfermentowany nabiał, a odpady z wytłoku oleju, czyli makuch roślinny i łupiny orzecha włoskiego odpowiadają za wytrzymałość produktu. Zanim znicz wyrzucimy można wykorzystać go kilkukrotnie – pierwotny wkład można uzupełnić zastępczym. Wkład stanowi to węza pszczela i bawełniany knot.

Ekologiczny znicz ma prostą formę, tak aby można było powielać ją przy pomocy prostej prasy. Forma była uzależniona od chęci zminimalizowania również procesów produkcyjnych, aby emisji CO2 nawet przy produkcji było jak najmniej. Znicz jest czasowo odporny na wpływ warunków atmosferycznych, a także ulega procesowi kompostowania. Po wykorzystaniu można go więc wyrzucić do pojemnika na odpady organiczne lub zakopać w ziemi.

Proces kompostowania nowego materiału został przetestowany w Gdańskim Zakładzie Utylizacyjnym. Projekt został wyróżniony w ogólnopolskim konkursie „Up-Cykle 2020” organizowanym przez ZUT.

Czytaj też: EkologiaCiekawostkiOpakowaniaNaczynia| WhiteMAD na Instagramie

źródło: Klaudia Ginter

View Comments

Recent Posts

Jan Zachwatowicz – zasłużony orędownik odbudowy warszawskiej Starówki

Prof. dr hab. Jan Zachwatowicz był jednym z głównych specjalistów zaangażowanych w proces odbudowy polskich…

8 maja 2024

Najsłynniejszy dom modernizmu. Fallingwater Franka L. Wrighta

Dom letniskowy państwa Kaufmannów, znany szerzej jako „Fallingwater” jest jednym z najdoskonalszych projektów Franka Lloyda…

8 maja 2024

Natura to najlepsza modelka. Relacja z wydarzenia “Foto i Natura z Leo x Domoteka”

Dzień Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i…

8 maja 2024

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu. Apartamentowiec Aura pokryje 140 tysięcy roślin!

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu powstanie nieopodal Cytadeli, czyli jednego z najbardziej znanych i…

8 maja 2024

Warszawskie Osiedle Przyjaźń czeka rewolucja! Drewniane domy przejdą remont

Osiedle Przyjaźń położone na warszawskim Bemowie powstało w latach 50. XX w. jako zaplecze mieszkalne…

8 maja 2024

Drewno i przestrzeń. Mieszkanie w kamienicy po totalnej metamorfozie

Drewno i przestrzeń to główne cechy mieszkania, które poddano całkowitej metamorfozie. Znajduje się ono na…

8 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej