ARCHITEKTURA

Europejskie Centrum Filmowe Cameraimage coraz bliżej!

Europejskie Centrum Filmowe Cameraimage zbudowane zostanie w Toruniu. Projekt obiektu przygotowali architekci z pracowni Baumschlager Eberle Lustenau. Obecnie trwa wybór wykonawcy, który zbuduje studio filmowe.

To będzie największy obiekt kulturalny w Toruniu i jedna z największych takich inwestycji w Polsce. Europejskie Centrum Filmowe Cameraimage zbudowane zostanie w centrum miasta i ma szansę stać się jednym z najważniejszych punktów na architektonicznej mapie Torunia.

Kompleks składa się z kilku budynków, pomiędzy którymi zbudowany zostanie publiczny plac z charakterystyczną złotą żabą. Zróżnicowana wysokość zaproponowanych obiektów nie przesłoni krajobrazu Starego Miasta, a ich punktowe przeszklone przewyższenia staną się punktami widokowymi do obserwacji historycznego centrum.

ECFC składa się z brył, których ostre kształty przywodzą na myśl rozrzucone głazy. Każdy ma nieco odmienny kształt i będzie pełnić inną funkcję. W sumie kompleks będzie się składać z: centrum festiwalowego, przestrzeni targowej, galerii sztuki, domu kina, centrum edukacji, studia filmowego i garażu podziemnego.

Na początku marca ruszyła procedura wyboru wykonawcy studia filmowego będącego elementem ECFC. Postępowanie prowadzone będzie w formule dialogu konkurencyjnego, który stosuje się w przypadku projektów szczególnie złożonych i innowacyjnych. Zainteresowane firmy mają czas do 3 kwietnia, aby złożyć wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.

Budynek studia filmowego będzie mieć dziewięć kondygnacji, z czego dwie podziemne, w których powstanie magazyn. Jego długość to 54 metry, a szerokość na poziomie parteru 21 metrów. W najwyższym punkcie studio filmowe będzie mieć 25 metrów wysokości.

Sercem studia będzie hala zdjęciowa o wielkości 500 m kw., i wysokości 15 metrów a w niej ultranowoczesny ekran ledowy umożliwiający tworzenie materiałów filmowych w technologii „mixed reality” wykorzystywanej w najnowszych produkcjach studiów filmowych na świecie. Ostrość obrazu, stanowiącego tło nagrywanych ujęć w połączeniu z zaaranżowanym niewielkim fragmentem scenografii pozwolą na niewielkiej przestrzeni tworzyć najbardziej efektowne sceny filmowe.

Obok hali zdjęciowej wyposażonej w reżyserkę, garderoby, charakteryzatornie i pomieszczenia techniczne w budynku studia znajdą się m.in. bogato wyposażone montażownie, przestrzenie do postprodukcji materiałów filmowych, studia nagrań dźwiękowych, studia efektów specjalnych oraz sale kolaudacyjne. W obiekcie znajdzie się również niewielka restauracja, pomieszczenia biurowe i apartamenty z widokiem na toruńską starówkę dla gości korzystających ze studia. W elewacji zewnętrznej budynku rozmieszczone zostaną diody ledowe, które stworzą ekran zewnętrzny o dużej rozdzielczości. Prace budowlane związane z realizacją inwestycji rozpoczną się w drugiej połowie tego roku i potrwają co najmniej 12 miesięcy.

źródło: Europejskie Centrum Filmowe Cameraimage

Czytaj też: Toruń | Kultura | Sztuka | Ciekawostki | Edukacja | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Warszawa: wieżowce nad linią średnicową. Tak mogłyby wyglądać

To nie jest konkretny plan, ale śmiała koncepcja, w której Warszawa przypomina Singapur. Wieżowce z…

29 kwietnia 2024

Dom Oficerski na warszawskich Filtrach – monumentalna architektura 20-lecia międzywojennego

Dom Oficerski na rogu al. Niepodległości i ul. Koszykowej to największy spośród budynków mieszkalnych wzniesionych…

29 kwietnia 2024

Przebudowa starej praskiej kamienicy. Elegancki budynek posiada teraz przestronne tarasy

Praski Břevnov to dzielnica wyjątkowa pod wieloma względami. Pomimo bliskości tętniącego życiem centrum i głównych…

29 kwietnia 2024

Maja Ganszyniec współpracuje z BMW. Zaprojektowała modułowy zestaw mebli

Projektantka mebli i przedmiotów użytkowych stworzyła dla BMW wyjątkowy obiekt, który pełni funkcję stoiska ekspozycyjnego…

29 kwietnia 2024

Marian Lalewicz: wielki architekt warszawsko-petersburski. Jego dzieła do dziś budzą zachwyt

Marian Lalewicz to jeden z najznakomitszych architektów przedwojennej Polski. Działał nie tylko w kraju, ale…

29 kwietnia 2024

Tak pracują architekci. Zaglądamy do wnętrza pracowni Kubieniec + Długosz!

Szewc w podartych butach chodzi? Może! My jednak dziś nie o szewcach, a o architektkach,…

29 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej