ARCHITEKTURA

Prywatna galeria sztuki w Bańskiej Bystrzycy. Bryła nawiązuje do historii regionu!

Galeria sztuki w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja) znajduje się w centrum nowego placu publicznego, pobliżu meandrującego brzegu rzeki. Budynek z bezpośrednim dostępem do wody, to co prawda tylko koncepcja, jednak jest na tyle ciekawy, że warto go pokazać. A nuż znajdzie się zainteresowany inwestor, który postanowi wybudować obiekt.

Budynek to nie tylko kawał dobrej architektury, ale także symboliczne nawiązanie do historii i tradycji regionu. W przeszłości okolica znana była z górnictwa i hutnictwa. Stąd wziął się zaproponowany kształt bryły, a także materiał pokrywający elewacje. Cylindryczne formy mają nawiązywać do szybów górniczych i kominów elektrowni. Miedziane segmenty w kształcie kół pokrywające elewacje to bezpośrednie odniesienie do wydobywanych w tym regionie surowców. Co więcej, wytłoczone, miedziane panele poruszają się na wietrze, co sprawia, że budynek “faluje” na wietrze, a jego bryła jest bardziej dynamiczna.

Galeria sztuki w Bańskiej Bystrzycy to również wnętrze. Prostota i subtelność cylindrycznych przestrzeni wystawowych zwiększają możliwości estetyczne dzieł sztuki. Świetliki wpuszczają rozproszone, miękkie światło do przestrzeni wystawowych, wspierane przez boczne otwory w dolnych pomieszczeniach. Poszczególne przestrzenie połączone są nieregularnymi przejściami, które nadają całej przestrzeni lekkości. Łączna powierzchnia użytkowa galerii wynosi 660 metrów kwadratowych. 

O pracowni: 
CHYBIK + KRISTOF to biuro architektoniczno-urbanistyczne założone w 2010 roku przez Ondreja Chybika Michała Kristofa. Pracownia współpracuje z ponad 50 międzynarodowymi członkami zespołu i biurami w Pradze, Brnie i Bratysławie. Uwzględniając lokalną historię i specyfikę środowiskową, studio pracuje nad wieloma projektami, począwszy od urbanistyki, a skończywszy na budynkach użyteczności publicznej i budynkach mieszkalnych. Najnowszeprojekty obejmują czeski pawilon na Expo 2015 (Mediolan, Włochy), winiarnię Lahofer (Republika Czeska), dworzec autobusowy Zvonarka (CZ), czy Multipuropose Arena w Jihlava (CZ). Studio zostało uhonorowane wieloma nagrodami, w tymnagrodą Design Vanguard 2019, przyznawanąprzezArchitectural Record, a ostatnio znalazło się wśród 40 zdobywców nagrody Under 40 przyznanej przez European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies.

Warto dodać, że to nie jedyny projekt pracowni CHYBIK + KRISTOF. Niedawno opisywaliśmy inne ich dzieło Ostrawa Tower, czyli najwyższy wieżowiec, który powstanie w Czechach. Więcej na temat wieżowca przeczytacie TUTAJ. 

źródło: CHYBIK + KRISTOF / chybik-kristof.com
wizualizacje: Monolot /  https://monolot.studio/en/ 

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej