ARCHITEKTURA

Gdańsk: postoczniowe tereny zmienią się w miejską farmę

Projekt przemiany postoczniowych terenów w miejską farmę stworzyły studentki gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pomysł Michaliny Jasińskiej oraz Agaty Biernacik zajął pierwsze miejsce w programie INNaczej – Funduszu Innowacji Społecznych realizowanych na zlecenie Gminy Miasta Gdańsk.

Projekt realizowany jest w Pracowni Przestrzeni Publicznych prowadzonej przez prof. ASP Jana Sikorę oraz asystentkę Paulinę Borysik. Projekt zakłada stworzenie lokalnego plenerowego centrum wymiany wiedzy ekologicznej na gdańskich terenach postoczniowych. Kluczowym punktem projektu będzie żywe laboratorium, czyli miejsce, w którym wiedzę będzie można wykorzystać w praktyce. Mieszkańcy będą tu mogli sadzić zioła i warzywa.

Niezwykle cenne jest, że studentki projektujące przestrzeń publiczną postanowiły położyć nacisk na jej aspekt społeczny w ujęciu hodowli żywności w mieście i edukacji społeczności lokalnych pod tym kątem – mówi Tymon Maćkowiak, architekt i doktorant gdańskiej ASP.

Od początku pracy nad projektem trwają rozmowy z partnerem do którego należy działka – Stocznią Cesarską Development. Planowane miejsce inwestycji posiada zarówno walory edukacyjne jak i niezwykłą ekspozycję krajobrazową wpisaną w historyczną i postindustrialną tkankę miejską.

Wartością tego projektu jest to, że ma on szansę zaistnieć w rzeczywistości. Zależało nam na tym, by nie robić „projektu do szuflady”. By studia oznaczały także jedną ważną rzecz: działamy! – mówi Michalina Jasińska, studentka II stopnia kierunku Architektura Przestrzeni Kulturowych.

Projekt wpisuje się w idee kierunku Architektura Przestrzeni Kulturowych oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku by poruszać aktualne problemy społeczne oraz wchodzić w dialog z przestrzeniami zdegradowanymi, które wymagają interwencji na styku architektura-design-kultura – dodaje prorektor ASP dr Adam Świerżewski.

Autorzy projektu uwzględnili potrzeby wszystkich osób, również tych z niepełnosprawnościami, starszych czy dzieci, bo w założeniu ma to być miejsce, które nie wyklucza. Póki co nie wiadomo, kiedy uda się stworzyć miejską farmę. Będziemy trzymać rękę na pulsie i damy wam znać!

Czytaj też: Ciekawostki | Gdańsk | Renowacja | Zieleń | Urbanistyka| WhiteMAD na Instagramie

źródło: Pracownia Przestrzeni Publicznej

Recent Posts

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej