ARCHITEKTURA

Gdynia: drugi etap Parku Centralnego już gotowy!

Rozbudowany plac zabaw, park linowy i skatepark dla młodszych dzieci, a do tego fontanna, nowe miejsca odpoczynku i mnóstwo nowej zieleni. To tylko niektóre z elementów oddanego właśnie do użytku, drugiego etapu Parku Centralnego w Gdyni. Za projekt architektoniczny inwestycji odpowiada gdyńskie biuro Arch-Deco.

Otwarta właśnie, druga już część rewitalizowanego Parku Centralnego, ma powierzchnię 15 tysięcy m2. Będzie służyć głównie rekreacji na świeżym powietrzu, a z jej zagospodarowania najbardziej skorzystają dzieci. Jednym z najważniejszych elementów tej strefy jest bowiem zmodernizowany i rozbudowany plac zabaw. Wprowadzono tam m.in. nowe miejsca aktywności i zabaw, dodatkowe oświetlenie, więcej ławek oraz specjalne miejsca do leżenia. Sporą atrakcją będzie też nowy park linowy z ponad 9-metrową piramidą, siecią frisbee służącą do wspinania i balansowania oraz szlakiem linowym. Dodatkowo, istniejący już wcześniej skatepark, został rozbudowany o część przeznaczoną dla młodszych dzieci.

Kolejnym premierowym elementem, który pojawił się w parku, jest podświetlana fontanna z dyszami wodnymi i mgielnymi, wyrzucającymi wodę na wysokość 2 metrów. Zrealizowano także fragmenty ścieżki biegowej i wrotkarskiej. Zmodernizowano też sąsiadujący układ drogowy: dla uspokojenia ruchu wyniesiono skrzyżowanie alei Marszałka Piłsudskiego z ulicą Legionów oraz pobliskie przejścia dla pieszych, zaprojektowano też nowy przystanek autobusowy od strony parku.

Parkową przestrzeń dopełniła mała architektura, w tym 34 ławki i poidełko, a także dużo atrakcyjnej zieleni. Przybyło ponad 3,4 tysiąca krzewów i ponad 3,1 tysiąca bylin, blisko tysiąc pnącz, niemal 35 tysięcy roślin cebulowych i prawie 12 tysięcy traw ozdobnych. Przestrzeń wypełni też 8 nowych drzew.
Park Centralny położony jest w samym sercu Gdyni. Teren ten poddawany jest od kilku lat rewitalizacji. Jego przebudowa ma za zadanie wydobyć z niego maksymalny potencjał, uporządkowując go i dostosowując do potrzeb i wymagań współczesnych mieszkańców. Wszystkie trzy etapy rozbudowy parku, o łącznej wielkości ponad 6 hektarów, zaprojektowane zostały przez gdyńskie biuro architektoniczne Arch-Deco, wyłonione do tego zadania w drodze konkursu.

Zieleń w tym projekcje jest dla nas nadrzędną wartością – tłumaczy Zbigniew Reszka, prezes biura Arch-Deco. I dodaje: Najważniejszą rzeczą było pogodzenie bogatego programu funkcjonalnego, ujętego w warunkach konkursu, z zachowaniem jak największej ilości przestrzeni zielonych. Walczyliśmy tu o każde drzewo, każdy krzew. Pilnowałem tego osobiście, bo niektóre z drzew, które można spotkać w Parku Centralnym, to naprawdę cenne egzemplarze – na przykład 80-letnie buki. Zależało nam również na jak najbardziej kameralnym oświetleniu. Oczekiwanie, że teren zielony będzie bezpieczną, ogólnodostępną przestrzenią nawet po zmroków sprawiło, że musieliśmy poszukać konsensusu pomiędzy wymaganiami fauny i flory, a realiami nowoczesnego miasta.

Ambicją miasta oraz architektów jest, aby – poprzez uszanowanie istniejącej zieleni, wprowadzenie nowych nasadzeń i odpowiednio dobranej szaty roślinnej oraz regulację gospodarki wodnej – stworzyć w tym miejscu swoisty mikroklimat, który będzie stanowił zielone płuca Gdyni.

Zaprojektowanie Parku Centralnego oznaczało dla naszego biura zmierzenie się z ambitnym zadaniem zagospodarowania zielonej wyspy w samym centrum miasta, której potencjał nie do końca był wykorzystywany i doceniany – mówi Danuta Dębowska, architektka z biura Arch-Deco. – Przy projektowaniu obiektów architektonicznych efekt końcowy realizacji widoczny jest od razu. W tym przypadku jesteśmy wystawieni na próbę cierpliwości – nowa zieleń potrzebuje czasu, aby objawić swój pełen potencjał. Niemniej ciekawe efekty można zaobserwować już teraz – dodaje.

Park podzielny jest na strefy, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Zrealizowany przed rokiem pierwszy etap, to strefa bardziej spokojna i wyciszona. Tu najważniejszy jest kontakt z naturą, zwłaszcza w ogrodzie sensorycznym, gdzie przy sprzyjającej porze można spotkać duże ilości ptaków, motyli czy niegroźnych dzikich pszczół. Można tam również skorzystać z siłowni terenowej, zagrać w bule, a osoby odwiedzające park z psami mogą odwiedzić zlokalizowany tam wybieg dla czworonogów.

Powierzchnia I etapu Parku Centralnego to 11 tysięcy m2. Drugi, oddany właśnie etap, zajmuje 15 tysięcy m2. Trzecia, największa strefa, której projektowanie znajduje się obecnie w końcowej fazie, będzie miała powierzchnię 35 tysięcy m2. Łącznie Park Centralny zajmie więc 6,1 hektara. Wraz z pracami nad parkiem modernizowany jest sąsiadujący układ drogowy. Całość inwestycji to ponad 9 hektarów. Koszt budowy drugiego etapu to dokładnie 10 077 419,64 złotych.

Zobacz również: Park  | Gdynia | Zieleń | Miasto

View Comments

Recent Posts

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Duża inwestycja w centrum Katowic. Kamienice przy ul. Dworcowej przejdą modernizację

Wkrótce w centrum Katowic rozpocznie się szeroko zakrojona inwestycja, która zmieni oblicze stolicy Śląska i…

26 kwietnia 2024

Apteka „Pod Murzynem” – awangardowy modernizm znad Odry

Apteka „Pod Murzynem” (niem. Mohrenapotheke) to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków we Wrocławiu wzniesionych w…

26 kwietnia 2024

Kolorowe mieszkanie w Białymstoku inspirowane stylem PRL.

Kolorowe mieszkanie w Białymstoku zaprojektowała Karolina Jackowska, założycielka pracowni ONUKO. "Para z Białegostoku zgłosiła się…

26 kwietnia 2024

Barierkoza. Absurdalne zabezpieczenie w Szwajcarii Lwóweckiej!

Barierkoza - tak można nazwać trend stawiania niezliczonej ilości barierek, płotków, czy ogrodzeń wzdłuż ścieżek…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej