Gigantyczna mozaika dywanu w Kowarach wpisana do ewidencji zabytków

Niewielka miejscowość Kowary swego czasu słynęła z produkowanych tam dywanów. Dziś o dawnej świetności zakładu produkcyjnego przypomina jedynie mozaika zdobiąca ścianę fabryki. Niedawno mozaika dywanu w Kowarach wpisana została do Gminnej Ewidencji Zabytków, co otwiera drogę do ochrony dzieła sztuki.

Kowarska mozaika przedstawia dywan. Wykonana została ze 170 tysięcy szklanych płytek i umieszczono ją na ścianie dawnej Fabryki Dywanów. Obecnie mozaika jest własnością prywatną, a samorząd nie ma środków finansowych na jej ochronę. Wpis do Gminnej Ewidencji Zabytków nie gwarantuje jednak pełnej ochrony. Inaczej, gdyby mozaika trafiła do rejestru zabytków – wtedy właściciel musiałby się liczyć z koniecznością konserwacji mozaiki.

Wiszący na ścianie dywan ma 9 metrów długości i 8 metrów szerokości. Zaprojektowali go pracownicy Fabryki Dywanów w Kowarach, pracom przewodniczyła Stanisława Lewkowicz. Ceramiczne płytki mają wymiary 2×2 cm i powstały w 18 różnych kolorach. Wszystkie pozyskano w Wałbrzyskiej Fabryce Porcelany. W sumie prace nad mozaiką trwały ponad trzy miesiące. Powstały dywan naśladuje dywan szenilowy typu smyrneńskiego. Właśnie tego typu dywany były tkane w kowarskiej fabryce.

Powstały ponad 40 lat temu mural jednak niszczeje. Co jakiś czas drobne płytki po prostu z niego odpadają. Mamy nadzieję, że nagłośnienie sprawy i wpis do Gminnej Ewidencji Zabytków sprawią, że mozaika jeszcze odzyska dawny blask.

Zobacz również: Ciekawostki | Mozaika | Ceramika | Zabytek | Renowacja

Tak powstawała podobna mozaika, która wita kierowców wjeżdżających do miasta, źródło: tropicielehistorii.pl

Mozaika dywanu w Kowarach

fot. Muzeum Sentymentów (muzeumsentymentow.pl, facebook.com/MuzeumSentymentow), zdjęcie archiwalne: tropicielehistorii.pl

View Comments

  • Niestety, póki mozaika nie trafi to rejestru zabytków, właściciel może nawet zlikwidować ją. Ewidencja jest fikcją. Istnieje tylko na papierze.
    W nagłówku proszę zmienić napis Gminny Rejestr Zabytków na Gminną Ewidencję Zabytków!

Recent Posts

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Kosztował 24,8 mln zł. Rekordowa cena za penthouse w Gdańsku

Penthouse znajduje się w inwestycji Deo Plaza przy ulicy Chmielnej w Gdańsku. To dwupoziomowa przestrzeń…

1 maja 2024

Najpiękniejszy dach secesji. Gran Hotel Ciudad de México

Ten neoklasycystyczny hotel skrywa w sobie zachwycające secesyjne wnętrze. Wybudowany pod koniec XIX wieku Gran…

30 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej