ARCHITEKTURA

Immotus verto. Jedyna taka karuzela na świecie

Immotus verto to niezwykła karuzela-rzeźba autorstwa francuskiego twórcy Christiana Cébé. Jest dziełem sztuki, jednak niezwykle ważne jest też jej proekologiczne i społeczne przesłanie. Karuzela nie posiada zasilania elektrycznego, jest napędzana jedynie siłą osób, które z niej korzystają. Została stworzona z myślą o ukraińskich dzieciach, zmuszonych do opuszczenia swojego kraju. Ma dać im możliwość ucieczki myślami od traumatycznych przeżyć i wnieść w ich życie nieco radości. Podobnie jak w życie wszystkich, którzy z niej korzystają.

Do wspólnej zabawy twórcy karuzeli zapraszają wszystkich mieszkańców i odwiedzających Oświęcim. To właśnie w tym mieście już w maju zagości karuzela. Będzie ona czynna od 7 do 20 maja przy pl. ks. Jana Skarbka – wyjątkowym miejscu na mapie miasta. To właśnie przy nim znajduje się Muzeum Żydowskie oraz klubokawiarnia Cafe Bergson, w której organizowanych jest wiele inicjatyw kulturalnych z myślą o dzieciach z Polski i Ukrainy (pisaliśmy o niej szerzej w tym miejscu). Bezpłatna karuzela będzie czynna od poniedziałku do piątku w godz. 14.00-19.00, a w weekendy od 11.00 aż do zmroku. Poza Oświęcimiem, projekt pt. „Immotus Verto” odwiedzi także Kraków oraz Gdańsk.

Kim jest twórca karuzeli? Christian Cébé jest malarzem i rzeźbiarzem, tworzy również meble oraz dzieła monumentalne. Swoje prace wykonuje w takich materiałach jak stal, brąz, mosiądz, cynk, drewno czy ceramika. Jak można przeczytać na jego stronie internetowej, artyście przyświeca chęć ułatwiania dostępu do sztuki innym ludziom. Dlatego ze swoimi pracami stara się wychodzić do przestrzeni miast i wsi.

Karuzela będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 14.00-19.00, a w soboty i niedziele od 11.00 do zmroku!

Przedsięwzięcie jest realizowane przy wsparciu Miasta Oświęcim w ramach obchodzonego w Oświęcimiu w 2023 Roku Inicjatyw Pokojowych, Powiatu Oświęcimskiego oraz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

O ciekawych możliwościach spędzenia wiosennego i wakacyjnego czasu w Oswięcimiu pisaliśmy tutaj.

Tekst: Tomasz Kobylański

Zdjęcia: materiały organizatorów, Christiana Cébé  (www.sculpture-cebe.com)

Zobacz również: Ciekawostki | Meble miejskie | Architektura | Zabytek | Gadżety| Oświęcim 

 

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej