Categories: ARCHITEKTURA

Inspirowane kolorami Bauhausu. Nowoczesne mieszkanie w Poznaniu

Projekt wnętrza przygotował zespół moosh. DESIGN STUDIO. Powstało nowoczesne mieszkanie na nowym osiedlu w Poznaniu, które garściami czerpie z estetyki Bauhausu, ale jednocześnie zapewnia ciepłą i domową atmosferę. To idealne miejsce do rodzinnych spotkań i długich rozmów przy stole.

Projektanci mieli stworzyć oryginalną przestrzeń w mieszkaniu o wielkości 70 m kw., zachowując zastany układ wnętrza. To salon z aneksem kuchennym, sypialnia, dwie łazienki i pokój biurowy.

Baza palety barw opiera się na kolorach ziemi, którą wzbogaciliśmy wyraźnymi barwami. Zależało nam na stworzeniu miejsca o ponadczasowym domowym charakterze. Chcieliśmy wyraźnie wydzielić funkcje mieszkania, tak by organizacja codziennego życia była prosta i mało wymagająca – przyznają autorzy studia moosh., Mikołaj Sołtysiak i Grzegorz Kurzawa.

Strefę jadalnianą wraz z aneksem kuchennym zaprojektowano tak, aby bez problemu móc ugościć najbliższych przy rozkładanym dębowym stole. Przygotowywanie posiłku miało być natomiast wygodne i oparte o zachowaniu ciągu roboczego, dlatego cała zabudowa została wykonana na wymiar. Projektantom zależało, aby zaakcentować modernizm, który nie jest kojarzony z domowym ciepłem i stworzyć jego nowy obraz. W połączeniu z dębowymi frontami otrzymali kuchnię prostą i przyjemną dla oka. Blat roboczy bardzo dobrze koresponduje z szarościami w mieszkaniu i do tego jest bardzo łatwy w utrzymaniu czystości.

Lubimy wychodzić poza schemat i szukać dopasowanych rozwiązań, dlatego sztućce przechowujemy naprzeciwko zmywarki w wysokiej zabudowie meblowej, a kosz znajduje się tuż pod blatem roboczym, a nie pod zlewem. Zdecydowanie nie jest to typowa polska kuchnia – wyznają Mikołaj i Grzegorz, którzy zaprojektowali mieszkanie w Poznaniu.

Salon miał być częścią, w której dominuje dobra energia. Jedną ze ścian zdobi nowoczesny regał, gdzie wyeksponowano książki i szklane dekoracje. Na prostopadłej do niego ścianie znajduje się bauhausowy plakat od Bauhaus Archive, który był inspiracją do wykorzystania ożywiającej palety barw w strefie dziennej. Mimo że całość projektu bazuje na bieli i szarościach to zdecydowanie nie brakuje tu kolorowych detali, które niosą ze sobą historie. Warto zwrócić uwagę na ręcznie robioną ceramikę, czy antyczne dmuchane szkło, w tym kobaltową popielnicę. Welurową sofę zestawiono z geometrycznymi stolikami kawowymi, których forma idealnie pasuje do klimatu bauhausu. Na podłodze położone zostały dębowe deski w odcieniu Latte Macchiato i jasny, przyjemny w dotyku dywan.

Strefa dzienna jest oddzielona od prywatnej małym korytarzem z zaobloną szafą zbudowaną na wymiar. Chcąc wykorzystać jej każdy centymetr duet projektantów zdecydował, że zaoblenie otwierać się będzie na dwa skrzydła, a jego przestrzeń przeznaczona będzie na buty.

Mniejszą łazienkę od dewelopera przerobiono na pomieszczenie gospodarcze z pralką i suszarką. Gradient w ramie to zdjęcie zachodu słońca z wakacji w Korfu. Sufit zdobi mocno futurystyczna lampa – dodają autorzy projektu.

Zabudowę stworzoną z myślą o tym wnętrzu widać w łazience. Ustawiono tam dębową szafkę z corianowym blatem, którą zaprojektowali architekci. Wyżej powieszono podświetlone lustro, które optycznie powiększa przestrzeń.

W sypialni początkowo miało znaleźć się szerokie, dwumetrowe łóżko. Ze względu na ograniczony metraż pomieszczenia, zrezygnowano z zabudowy meblowej. Obok łóżka na jednej ze ścian znajduje się wezgłowie z orzechowego forniru, kinkiety i dwa stoliki nocne po obu stronach ramy. Znalazło się też miejsce na niewielką konsolę, wiszącą półkę i zielony akcent w postaci roślin.

Mieszkanie w Poznaniu miało oferować nie tylko przestrzeń do wygodnego życia, ale i do pracy. Ostatnim pomieszczeniem jest domowe biuro. Powstało w długim i wąskim pokoju, który początkowo przytłaczał i tworzył klaustrofobiczną przestrzeń. Projektanci wpadli na pomysł, by podzielić pokój na dwie części. W pierwszej powstała duża garderoba, która oddzielona kurtyną prowadzi do drugiej strefy – domowego biura. Dzięki temu, przestrzeń do pracy jest odsunięta od reszty, a problem proporcji został rozwiązany.

Projekt: moosh. DESIGN STUDIO (www.moosh.com.pl)
Zdjęcia i stylizacja: Follow The Flow Studio (www.followtheflowstudio.com)

Czytaj też: Mieszkanie | Wnętrza | Poznań | Eklektyzm | Bauhaus | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Nowoczesny dom pod Łodzią. Bryła przypomina pustynną wydmę

Dune House to nowy projekt autorstwa pracowni REFORM ARCHITEKT Marcina Tomaszewskiego. Projektując budynek architekt chciał…

16 maja 2024

Mieszkanie w kamienicy z lat 30. XX w. Architekci postawili tutaj na jasne kolory i subtelne detale

Studio COSMO zaprojektowało na nowo mieszkanie kamienicy z lat 30. XX wieku, położone w jednej…

16 maja 2024

Stacja meteorologiczna w Dusznikach-Zdroju czeka na ratunek

To jedno z nielicznych tego typu obiektów w Polsce. Stacja meteorologiczna w Dusznikach-Zdroju jest cennym…

16 maja 2024

Ratusz staromiejski w Malborku – gotycki zabytek pośrodku blokowiska

Ratusz staromiejski w Malborku to jeden z garstki zabytków, które zachowały się na tutejszym Starym Mieście…

16 maja 2024

Poznań opublikował nowe logo. Inspiracją był herb miasta

Miasto Poznań opublikowało dziś swoje nowe logo. Wraz z nim powstało także nowe hasło i…

15 maja 2024

Przedszkole nie musi być kolorowe. Tak projektują nasi sąsiedzi

Przedszkola w polskim krajobrazie najczęściej kojarzą się z kolorową, często pstrokatą elewacją i wizerunkami lubianych…

15 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej