ARCHITEKTURA

Jak budować miejskie plomby? Przykład naszych sąsiadów

Miejskie plomby to ważny element architektury miasta, który wpływa na odbiór nie tylko ulic, ale całych dzielnic. Często bezpośrednie sąsiedztwo starych kamienic wymaga dokładnego przeanalizowania terenu. Projektowanie miejskich plomb jest więc dla architektów wyzwaniem. Jak nowoczesne miejskie plomby budują nasi sąsiedzi z Czech?

Iconic to budynek mieszkalny, który zbudowany został w Pradze przy ulicy Sokolovskiej. Dziewięciopiętrowy budynek zaprojektował zespół architektów z biura edit! Obiekt wypełnił jedną z ostatnich pustych działek dzielnicy Karlín. To część Pragi, która w ostatnich latach intensywnie się rozwija, powstają nowe firmy i start-upy. Nowy budynek miał swym wyglądem nawiązywać do przemysłowego charakteru dzielnicy i jej historii.

Zadaniem architektów było zaprojektowanie budynku, który w pełni wykorzysta dostępną przestrzeń. Wewnątrz powstały mieszkania z przeznaczeniem na najem długo lub krótkoterminowy. Budowa plomby jest jednym z ostatnich akcentów odbudowy dzielnicy po wielkiej powodzi sprzed ponad dwudziestu lat.

Projektanci zaproponowali budowę gmachu, który wizualnie podzielony jest na dwie bryły, które wyróżnia wykończenie innym materiałem elewacyjnym oraz różnica wysokości dachów. Na wielkość, wysokość i wygląd budynku wpływają między innymi rygorystyczne wymagania dotyczące zachowania jakości urbanistycznej dzielnicy Karlín. Projekt uwzględnia te ograniczenia zarówno pod względem objętości, jak i materiału.

Budynek posiada dwie fasady. Pierwsza wychodzi na ulicę, druga na dziedziniec. Elewacja od strony ulicy stanowi o tożsamości samego budynku, gdzie okładzina ceramiczna z dwukolorową dekoracją nawiązuje do rozwiązań z lat 30. XX w., ale także do lokalnej zabudowy przemysłowej, która obecnie niemal zniknęła z tego obszaru.

Dodatkowo bryły wyróżnia siatka okien i loggii. System otworów elewacyjnych pozwala na doświetlenie każdego mieszkania, wszystkie okna mają niski parapet. Wystający system aluminiowych lameli w lewej części fasady sugeruje kontury zabytkowego budynku, który kiedyś stał w tym miejscu, przywołując w ten sposób pierwotną skalę i ducha miejsca. Okładzina ceramiczna płynnie przechodzi od pionowej elewacji do poziomu dachu, zachowując jednocześnie współczesny charakter całego budynku.

Wewnątrz architekci zaproponowali klasyczny układ z jednym rdzeniem pionowym – to standardowy zabieg w praskich apartamentowcach. Obiekt ma trzy kondygnacje podziemne, które działają jako parking. Znalazły się tam też pomieszczenia techniczne. Na parterze powstały dwa lokale usługowe, które zaprojektowane zostały z myślą o restauracji lub kawiarni. Wyżej znajdują się mieszkania o zróżnicowanej wielkości. Największe znajduje się na ostatniej kondygnacji – to dwupoziomowy penthouse z tarasem na dachu.

projekt: edit! , www.editarchitects.com

autorzy: Ivan Boroš, Juraj Calaj, Vítězslav Danda

zdjęcia: BoysPlayNice, www.boysplaynice.com

Czytaj też: Kamienica | Czechy | Ciekawostki | Cegła | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Wieżowce tuż obok Pałacu Kultury. Tak mogłyby wyglądać!

Centrum Warszawy jest coraz gęściej zabudowane. Wolne obszary pod nowe inwestycje mogą powstać dzięki przebudowie…

16 maja 2024

Kamienica na gdańskiej Oruni przeszła remont. To kolejna inwestycja Gdańskich Nieruchomości

Kolejna zabytkowa wielorodzinna kamienica na Oruni odzyskała dawny blask. Jest to już dwunasta inwestycja Gdańskich…

16 maja 2024

Wiwat kolory! Dorota Koziara zaprojektowała kolekcję “Masovia” dla Grupy Tubądzin

Nowa kolekcja "Masovia" jest współczesną interpretacją tradycji i kultury Mazowsza. „Nasza tradycja ludowa jest dla…

16 maja 2024

Instytut Głuchoniemych przy pl. Trzech Krzyży w Warszawie przejdzie modernizację

Zlokalizowany przy placu Trzech Krzyży w Warszawie Instytut Głuchoniemych przejdzie modernizację. Inwestycja pozwoli zapewnić dzieciom…

16 maja 2024

Nowoczesny dom pod Łodzią. Bryła przypomina pustynną wydmę

Dune House to nowy projekt autorstwa pracowni REFORM ARCHITEKT Marcina Tomaszewskiego. Projektując budynek architekt chciał…

16 maja 2024

Mieszkanie w kamienicy z lat 30. XX w. Architekci postawili tutaj na jasne kolory i subtelne detale

Studio COSMO zaprojektowało na nowo mieszkanie kamienicy z lat 30. XX wieku, położone w jednej…

16 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej