ARCHITEKTURA

Dom w Krynicy-Zdroju. W nim dwupoziomowa biblioteka

Czy może być coś przyjemniejszego niż rozsiąść się w wygodnym fotelu, z ulubioną książką w ręku i wsłuchiwać się w trzaskający ogień w kominku? A gdyby tak towarzyszył temu widok niezmąconej górskiej natury? Zespół architektów z Zakładu Usług Projektowo – Architektonicznych zaprojektował budynek, w którym otaczająca dom przyroda staje się jego nieodłączną częścią.

“Dom w górach” zlokalizowano w Krynicy-Zdroju, w województwie małopolskim. Skośny dach oraz drewniane wykończenie fasady nawiązują do tradycyjnych form budownictwa regionalnego. Budynek zaprojektował zespół architektów z pracowni ZUP-A. Ich głównym założeniem było stworzenie domu o prostej i funkcjonalnej formie, który w mało inwazyjny sposób wpisuje się w krajobraz. Część dachu przeznaczoną na zielony taras ukształtowano w taki sposób, aby razem ze zboczem wzniesienia tworzyły jeden spójny poziom.

Takie formowanie zielonego dachu wraz ze znacznymi przeszkleniami zapewniają wzajemne przenikanie się wnętrza i zewnętrza oraz gwarantują bliski kontakt mieszkańców z naturą – tłumaczą autorzy projektu.

Rozwiązanie wnętrza ma za zadanie stworzyć przytulną i rodzinną atmosferę. Budynek był projektowany na niewielkiej przestrzeni co pozwoliło w naturalny sposób ukierunkować układ wnętrza na kontakty z rodziną.

Dodatkowo dom posiada własną dwupoziomową bibliotekę, która prowadzi na zielony taras budynku. Na parterze zlokalizowano otwartą kuchnię, jadalnię i salon z gabinetem, natomiast piętro spełnia podstawowe funkcję jakie powinien mieć każdy dom. Elementem spajającym obie kondygnacje jest kominek obudowany ciepłym materiałem – drewnem. Poprzez użyte materiały i formę w naturalny sposób dom koresponduje z górzystym krajobrazem.

O architektach:
ZUP-A czyli Zakład Usług Projektowo-Architektonicznych to zespół projektantów poszukujący zawsze wyjątkowych rozwiązań. ZUP-A założona została przez architekta Filipa Gołasaz, grafika Damiana Machnika oraz Annę Adamowicz – architektkę wnętrz. Estetyka zmienia się z biegiem czasu dlatego wierzymy, że idea dobrze odpowiadająca na zadany problem pozostanie zawsze aktualna niezależnie od panującej mody. Będąc w stałej współpracy z geodetami, geologami, konstruktorami, projektantami instalacji, meblarzami i technologami tworzymy grupę, która potrafi sprostać każdemu wyzwaniu.” – czytamy na stronie architektów

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Polska | Las | Architektura | Wnętrza

Źródło: Zakład Usług Projektowo – Architektonicznych

 

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej