ARCHITEKTURA

Betonowy domek letniskowy w lesie. Jest cały z betonu i szkła.

Wygląda jak miniaturka willi. Betonowy domek letniskowy powstał blisko Buenos Aires w Argentynie. Jego projekt przygotował architekt Luciano Kruk.

Budynek powstał jako domek letniskowy dla trzech sióstr i ich rodzin. Dom ma dwa poziomy i niemal 70 m kw. powierzchni. Zbudowany został głównie z betonu i szkła. Tylko w kilku miejscach jego surowa forma została przełamana elementami z drewna. Architekt zaproponował czytelny podział funkcji. Parter budynku to strefa dzienna, dla wszystkich domowników. Na piętrze powstały dwie sypialnie.

Elementem wyróżniającym konstrukcję jest beton architektoniczny, z którego wykonano nawet część mebli. Betonowe ściany specjalnie miały wyglądać surowo i niedokładnie. Efekt udało się osiągnąć dzięki szalunkowi z desek sosnowych. Ten zabieg sprawił, że na elewacji doskonale widać żyły drewna przez co budynek lepiej komponuje się z otaczającą go przyrodą. Właściciele chcieli, aby przebywając wewnątrz mieli przyrodę „na wyciągnięcie ręki”. Stąd liczne przeszklenia, które doświetlają wnętrze i umożliwiają obserwowanie lasu z każdego miejsca budynku.

Słowo o architekcie: 
Luciano Kruk urodził się 20 lipca 1974 r. w Buenos Aires. Ukończył architekturę na Uniwersytecie w Buenos Aires w 2000 r. W latach 2000-2009 był profesorem designu na Uniwersytecie w Buenos Aires i nadal rozwija swoją działalność akademicką jako profesor gościnny. W 2012 roku założył pracownię Luciano Kruk Architects, w której do tej pory zrealizował wiele indywidualnych i zbiorowych projektów mieszkaniowych. Większość projektów realiozowanych przez argentyńskiego architekta opiera się na wykorzystaniu betonu, stali i szkła.

Czytaj też: Architektura | Dom jednorodzinny | Domek letniskowy | Beton | Zieleń

źródło: Betonowy domek letniskowy / Luciano Kruk

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej