ARCHITEKTURA

Jest mała i słodka. Oto lodziarnia Jednorożec w Warszawie

Lodziarnia Jednorożec znajduje się przy ulicy Sprzecznej 4 w Warszawie. Jej wnętrze zaprojektowały Malwina Borowiec i Karolina Chodur z pracowni Pigalopus.

Pierwszy lokal rzemieślniczej lodziarni Jednorożec powstał na Mokotowie w Warszawie. Teraz dołącza do niego lodziarnia na Pradze. Praski lokal wyposażony jest w duże laboratorium, gdzie testowane są nowe receptury i warianty smakowe.

Architektkom zależało na wpisaniu przestrzeni lodziarni w wyjątkowy klimat budynku przy Sprzecznej 4.

Usytuowanie w nowoczesnym, lecz prefabrykowanym budynku nasunęło nam myśl o wykorzystaniu zdobień ściennych w stylu modernistycznym w lokalu w postaci wielkoformatowej mozaiki ściennej z różnokolorowych kamyków – opisują autorki projektu.

Wzór w postaci organicznych nieregularnych form przypominających owoce stał się motywem przewodnim całego wnętrza lodziarni. Obłe kształty oraz płaszczyzny ciepłych, owocowych kolorów stanowią motyw przewodni wystroju tworząc spójną przestrzeń. Kształty występują na wszystkich płaszczyznach, również na ich styku – podłodze, ścianach czy lustrach. Podkreślają funkcjonalne elementy lodziarni – ladę sprzedażową, wejście do łazienki czy przestrzeń laboratorium.

Powstała mozaika tworzy klimat lokalu. Pomimo subtelnego wzoru i kolorystyki tworzy wyraziste tło i dopełnia proste wnętrze rozrzeźbiona teksturą kamyków. Kolorowe kształty zawarte są w masie z odpowiednio dobranym pigmentem oraz różnokolorowe kamienie w naturalnych odcieniach.

Dominantą wnętrza jest lada. Jej monolityczny charakter został uzyskany przez wykonanie ze stali nierdzewnej wykończonej miękkim materiałem meblowego linoleum w kolorze ultramaryny. Kolor przenika na posadzkę w postaci obłej plamy. Ściana przy ladzie służy do ekspozycji menu z sezonowymi smakami. Kolorowe tabliczki rozróżniają smaki lodów przygotowanych na bazie mleka, sorbetów oraz tych bez cukru.

Po przeciwnej stronie powstała przestrzeń ze stolikami i wygodnym siedziskiem z drewna.

Projektantki odpowiadają też za witrynę lokalu, która subtelnie nawiązuje do motywu obłych kształtów w postaci transparentnych i nieprzeziernych folii. W słoneczny dzień kolorowe plamy pojawiają się we wnętrzu, wprowadzając kolejne kształty w przestrzeni lodziarni.

Zdjęcia: PION, źródło: Pigalopus / Malwina Borowiec, Karolina Chodur

Czytaj też: Wnętrza | Restauracja  | Warszawa | Kawiarnia | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Duża inwestycja w centrum Katowic. Kamienice przy ul. Dworcowej przejdą modernizację

Wkrótce w centrum Katowic rozpocznie się szeroko zakrojona inwestycja, która zmieni oblicze stolicy Śląska i…

26 kwietnia 2024

Apteka „Pod Murzynem” – awangardowy modernizm znad Odry

Apteka „Pod Murzynem” (niem. Mohrenapotheke) to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków we Wrocławiu wzniesionych w…

26 kwietnia 2024

Kolorowe mieszkanie w Białymstoku inspirowane stylem PRL.

Kolorowe mieszkanie w Białymstoku zaprojektowała Karolina Jackowska, założycielka pracowni ONUKO. "Para z Białegostoku zgłosiła się…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej