ARCHITEKTURA

Jest piękna. Kamienica w niewielkim Jarosławiu po totalnym remoncie

Renowacje kamienic nie muszą być domeną tylko dużych miast. Tym razem przyglądamy się remontowi w niewielkim Jarosławiu, gdzie ponad stuletnia kamienica zyskała nowe życie.

Kamienica znajduje się przy ul. Kraszewskiego 37. Zbudowana została w latach 1910-1913 według projektu przemyskiego architekta Stanisława Majerskiego. Budynek jest jednopiętrowy. Całość wyróżnia się indywidualnie opracowaną fasadą ze skrajnym ryzalitem i pseudoryzalitem zwieńczonymi szczytami, arkadową loggią na piętrze i tarasem. Ten ostatni przykryty został szklanym baldachimem o metalowej konstrukcji.

Zbudowana na początku XX wieku kamienica nie jest modernistyczna. Architekt zaprojektował ją w historyzującej formie, wykorzystując elementy neoromańskie i neogotyckie. Jedynym nowoczesnym jak na ówczesny czas rozwiązaniem jest metalowa balustrada tarasu, główne drzwi wejściowe oraz podział nadświetli okien. Jeszcze kilka lat temu budynek był mocno zniszczony. Szara elewacja miała liczne ubytki, skorodowany dach, zniszczone drzwi i okna. Remont obiektu rozpoczął się w 2015 r. i trwał aż pięć lat. Dopiero teraz możemy oglądać odnowiony budynek. Działania remontowe kamienicy poprzedzone zostały opracowaniem programu prac konserwatorskich oraz projektu budowlanego.

W kolejnych etapach wykonano izolację fundamentów, remont elewacji zachodniej (podwórzowej) i północnej (ściany szczytowej). We wnętrzu sieni i klatki schodowej wykonano badania konserwatorskie, w wyniku których stwierdzono, że powierzchnie wszystkich ścian i sufitów pokrywa stosunkowo prosta w formach jednak dość dobrze zachowana dekoracja malarska. W kolejnym roku przeprowadzono I etap prac konserwatorskich przy odkrytych malowidłach sieni i klatki schodowej w zakresie ich odsłonięcia spod przemalowań i utrwalenia. W tym samym czasie wykonano pełną konserwacje głównych drzwi wejściowych do budynku w których dokonano naprawy konstrukcji, uzupełnienia detalu oraz, a także wykonano nową powłokę ochronną – opisuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu.

Kamienica przed remontem elewacji

Remont elewacji rozpoczął się w 2019 r. Usunięto wtedy stary tynk i zastąpiono nowym, wykonanym z barwionej masy nawiązującą kolorystyką do odnalezionych wcześniej łat tynków pierwotnych. To jednak nie koniec prac w kamienicy. W kolejnych latach planowane jest odnowienie wnętrz budynku. Trzymamy kciuki za powodzenie tych prac i kamienica w Jarosławiu będzie cieszyć oczy nie tylko oglądana z zewnątrz.

Czytaj więcej: Renowacja | Zabytek | Elewacja | Ciekawostki

Kamienica po remoncie elewacji
Budynek z odnowioną elewacją

źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu

View Comments

  • na zdjęciach okna wydają się białe, ale chyba są jasnoszare, czy mam rację? Duże gratulacje się należą za zachowanie formy i konstrukcji okien, które otwierają się na zewnątrz.

Recent Posts

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Kosztował 24,8 mln zł. Rekordowa cena za penthouse w Gdańsku

Penthouse znajduje się w inwestycji Deo Plaza przy ulicy Chmielnej w Gdańsku. To dwupoziomowa przestrzeń…

1 maja 2024

Najpiękniejszy dach secesji. Gran Hotel Ciudad de México

Ten neoklasycystyczny hotel skrywa w sobie zachwycające secesyjne wnętrze. Wybudowany pod koniec XIX wieku Gran…

30 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej