Categories: ARCHITEKTURA

Jest pod ziemią. Teatr w Szczecinie powiększony o nową część

Teatr Polski w Szczecinie działa w budynku z 1920 roku, który zaprojektował Adolf Thesmacher. Zabytkowy gmach został właśnie rozbudowany o nową część. Co ciekawe, nowe sceny zostały zanurzone w ziemi, dzięki czemu nie zaburzają osi widokowej.

Autorem projektu rozbudowy siedziby Teatru Polskiego jest Atelier Loegler Architekci sp. z o.o. z Krakowa. Otwarcie nowej części nastąpiło w niedzielę 6 sierpnia. Dzięki temu gmach posiada pięć nowoczesnych scen, które mogą pomieścić łącznie nawet tysiąc widzów. W ramach projektu pracownicy Budimex wykonali modernizację stuletniego budynku i zbudowali całkowicie nowy, położony dwa metry poniżej poziomu morza budynek z nowoczesną, żelbetowo-szklaną konstrukcją. Prace budowlane trwały trzy lata.

Budowa Teatru Polskiego w Szczecinie była prawdziwym inżynieryjnym wyzwaniem. Aby mogła powstać znajdująca się pod ziemią kilkukondygnacyjna część, konieczne było obniżenie zwierciadła wody gruntowej. W tym celu wywieziono ponad 60 tys. metrów sześciennych ziemi i przepompowano ok. 150 tys. metrów sześciennych wody. To nie wszystko. Na wykonanie ściany szczelinowej, stanowiącej pionowe zabezpieczenie wykopu leżącego na skarpie budynku, zużyto ponad 5000 metrów sześciennych betonu i ponad 2000 ton stali zbrojeniowej. W efekcie prac powstała konstrukcja o powierzchni ponad 4500 m kw., z których najwyższa ma ponad 22 metry. Same liczby nie mówią jednak wszystkiego.

Realizacja tego przedsięwzięcia była dużym wyzwaniem nie tylko z powodów czysto konstrukcyjnych. Pandemia, galopujące ceny materiałów oraz odpływ pracowników z Ukrainy, to tylko niektóre z przeszkód, z jakimi przyszło nam się zmagać. Finalnie budowę zakończyliśmy tylko pięć miesięcy później niż planowaliśmy. Dużą satysfakcją jest także to, że dzięki nowej placówce Szczecin stanie się miastem tętniącym kulturalnym życiem – mówi Artur Popko, prezes zarządu Budimex S.A.

Teatr Polski w Szczecinie jest przykładem przedwojennej architektury modernistycznej. Rewitalizacja zabytkowego budynku z zachowaniem wszystkich charakterystycznych elementów była zaledwie częścią zadania, przed jakim stanął Budimex. Drugim jego elementem było połączenie starej części z nową – nowoczesną żelbetowo–szklaną konstrukcją wkomponowaną w nadodrzańską skarpę. Nowy budynek o wysokości 17 m składa się z 4 kondygnacji podziemnych i tarasu widokowego będącego zarazem dachem Nowego Budynku Teatru. To właśnie w nowej części mieści się scena główna z 569 miejscami, scena teatru szekspirowskiego (549 miejsc) i scena eksperymentalna na prawie 200 miejsc.

Realizując tę skomplikowaną konstrukcję wykonaliśmy jedno z największych podbić fundamentów budynku w technologii jet-grouting. Dzięki temu możemy się pochwalić pierwszą w Polsce tak wysoką żelbetową ścianą dociskową, która zabezpiecza stateczność gmachu starego teatru, a jednocześnie jest elementem konstrukcyjnym nowego budynku – mówi Jarosław Maślanka, dyrektor rejonu zachodniopomorskiego Budimex S.A.

Pierwsze spektakle na nowych scenach odbędą się jeszcze w sierpniu br.

źródło: Budimex

Czytaj też: Szczecin | Kultura | Sztuka | Szkło | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Reklamoza na stacji Plac Wilsona. Przystanek metra oszpeciły ogromne podświetlane ekrany

Stacja metra Plac Wilsona na Żoliborzu była do niedawna uznawana za jeden z najpiękniejszych przystanków…

13 maja 2024

Coworking LABO we Wrocławiu. Jest w budynku dawnego Wydziału Farmacji

Projekt wnętrza został przygotowany w taki sposób, aby korespondował z architekturą samego budynku L’UNI, autorstwa…

13 maja 2024

Trójmiasto: utracone podczas wojny dzieła sztuki pokazano na muralach

Akcję zorganizowano, aby pokazać, jak wiele dzieł jeszcze nie odzyskano. Wśród nich są „Ogier arabski”…

12 maja 2024

Walter Gropius założył Bauhaus. Jego pierwszy zrealizowany projekt jest w Polsce

Jest jednym z najsłynniejszych architektów w historii modernizmu. Niewiele osób wie, że jego pierwsze zrealizowane…

12 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej