Categories: ARCHITEKTURA

Jest stara i piękna. Kamienica przy ulicy Targowej 48 w Warszawie zabytkiem

Kamienica przy ulicy Targowej 48 w Warszawie została zabytkiem. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków prof. Jakub Lewicki postanowił wpisać ją do rejestru zabytków województwa.

Budynek przy ulicy Targowej ma bogatą historię. Kamienicę zbudowano w 1845 roku. Ceglany gmach zastąpił inny, który stał w tym miejscu. Od 1849 roku właścicielem budynku był Franciszek Ksawery Bolesty, następnie Władysław Kryże. Budynek w późniejszych latach był dzierżawiony i przechowywano w nim wódkę i piwo. Jednocześnie pełnił funkcje mieszkalne.

Działka, na której stoi budynek jeszcze kilka razy zmieniała właściciela. W 1893 roku kupił ją książę Saksonii Karol Wilhelm Maksymilian. Wtedy rozpoczęła się przebudowa budynku, która zaowocowała jego obecną formą.

W 1907 roku oddano do użytku trzypiętrowy budynek frontowy, który estetyką nawiązywał do warszawskiego modernizmu. Budynek posiadał historyzujące elementy, które połączono z secesyjnymi rozwiązaniami. Dekoracja jednak była dość skromna, można to wiązać z ewangelicko-augsburskim wyznaniem właściciela. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków informuje, że autor projektu architektonicznego nie jest znany.

Kolejnym właścicielem była firma Gebethner i Wolff, która kupiła kamienicę w 1920 r. i składowała tam książki oraz posiadała magazyn papieru wydawnictwa. Już podczas II wojny światowej lokal przejęli Niemcy, którzy zezwolili na działalność niewielkiego punktu księgarni.

Właściciele wydawnictwa byli zaangażowani w działalność konspiracyjną m.in. w księgarniach potajemnie rozprowadzali wydawnictwa konspiracyjne – wojskowe podręczniki instruktażowe – informuje prof. Jakub Lewicki.

W wyniku działań wojennych budynek został tylko nieznacznie uszkodzony. Po wojnie Zygmunt Gebethner wraz z ojcem Janem Feliksem Gebethnerem wznowili działalność firmy w oparciu o jedyną, ocalałą księgarnię na terenie Warszawy. Księgarnia działała w kamienicy przy ulicy Targowej 48 do 1969 roku.

fot. MWKZ

Kamienica zbudowana została jako budynek narożny o nieregularnym rzucie. Całość jest murowana i podpiwniczona. Budynek ma dwa skrzydła frontowe i mniejszą część – oficynę w głębi działki. Cały gmach został przykryty dachem dwuspadowym krytym papą.

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wskazuje, że budynek zachował swoją historyczną formę i stanowi cenny przykład architektury z początku XX wieku. W środku zachowały się detale architektoniczne ze sztukaterią z motywami kwiatów.

Niezwykle cenne, z punktu widzenia zarówno artystycznego jak i naukowego są m.in. historyczna stolarka okienna i drzwiowa. Kamienica stanowi cenne źródło informacji o kamienicach wczesno modernistycznych wznoszonych na terenie warszawskiej Pragi – dodaje konserwator zabytków.

Wpis do rejestru zabytków sprawia, że gmach zyskuje ochronę prawną – każdy przyszły właściciel będzie musiał uwzględniać zabytkowy charakter obiektu planując jakikolwiek remont.

źródło: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

Czytaj też: Warszawa | Zabytek | Historia | Cegła | Elewacja | whiteMAD na Instagramie

fot. Adrian Grycuk, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0 pl
fot. Qkiel, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 4.0
fot. MWKZ
fot. MWKZ

Recent Posts

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Reklamoza na stacji Plac Wilsona. Przystanek metra oszpeciły ogromne podświetlane ekrany

Stacja metra Plac Wilsona na Żoliborzu była do niedawna uznawana za jeden z najpiękniejszych przystanków…

13 maja 2024

Coworking LABO we Wrocławiu. Jest w budynku dawnego Wydziału Farmacji

Projekt wnętrza został przygotowany w taki sposób, aby korespondował z architekturą samego budynku L’UNI, autorstwa…

13 maja 2024

Trójmiasto: utracone podczas wojny dzieła sztuki pokazano na muralach

Akcję zorganizowano, aby pokazać, jak wiele dzieł jeszcze nie odzyskano. Wśród nich są „Ogier arabski”…

12 maja 2024

Walter Gropius założył Bauhaus. Jego pierwszy zrealizowany projekt jest w Polsce

Jest jednym z najsłynniejszych architektów w historii modernizmu. Niewiele osób wie, że jego pierwsze zrealizowane…

12 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej