ARCHITEKTURA

Jest wyjątkowa. Kamienica z “falującymi” balkonami w Krakowie po remoncie

Kamienica z “falującymi” balkonami znajduje się przy ulicy Straszewskiego 24 w Krakowie. Jej architektoniczne detale sprawiają, że jest unikalnym przykładem wczesnego modernizmu.

Kamienica zbudowana została na początku XX wieku i potocznie bywa nazywana domem czynszowym. Zlokalizowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie Collegium Novum uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej projekt wykonał architekt Jan Peroś na zlecenie znanego literata Bolesława Wędrychowskiego. Budowa kamienicy zakończyła się w 1912 roku. Jan Peroś zaprojektował między innymi ratusz w Nowym Sączu, który stanowi wizytówkę miasta.

Przy ul. Straszewskiego 24 Jan Peroś zaprojektował budynek dużych rozmiarów na planie zbliżonym do prostokąta, z użytkowymi suterynami. Kamienica zajęła miejsce ówczesnego, parterowego budynku, w którym od 1902 roku mieścił się zakład fotograficzny.

Według planu kamienica miała posiadać elewację frontową zaakcentowaną w środkowej osi wykuszem przebiegającym na wysokości I oraz II piętra. Projekt ten nie został jednak wykonany najprawdopodobniej z powodu zaleceń Rady Artystycznej Gminy Miasta Krakowa – organu powołanego w 1907 roku z inicjatywy Stanisława Wyspiańskiego. Rada stanowiła gremium specjalistów, wśród których byli artyści, architekci i inżynierowie. Zadaniem Rady było dbanie o utrzymanie i prawidłowy rozwój charakteru architektonicznego miasta, wydawanie opinii w sprawach projektowych nowych budynków, przede wszystkim odnoszących się do wyglądu elewacji frontowych – czytamy w informacji o budynku opublikowanej przez miasto Kraków w ramach cyklu #krakowheritage.

W efekcie powstała prosta fasada, która w niewielkim stopniu nawiązuje do rodzącego się wówczas modernizmu. Ważnym elementem budynku jest strefa parteru, która została potraktowana jak cokół i obłożona okłądzina ze sztucznego kamienia. Elewację na wysokości I i II piętra akcentują balkony o niespotykanym w Krakowie falistym rzucie, innym na każdej kondygnacji. Uzupełniają ją barierki, które wykonane zostały z żelaznych, giętych prętów, w stylistyce secesji geometrycznej.

Remont budynku przeprowadzony został w 2019 roku. Udało się wtedy podkreślić walory architektoniczne charakterystyczne dla wczesnego modernizmu. Dziś kamienica wpisana jest do gminnej ewidencji zabytków.

Czytaj też: Renowacja | Zabytek | Kraków | Kamienica

źródło: UM Kraków

Recent Posts

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej