Categories: ARCHITEKTURA

Jest z cegły. Maleńki dworzec kolejowy Gałkówek odzyska blask

Start prac remontowych zapowiedzieli kolejarze. Dworzec PKP Gałkówek zostanie przebudowany i przystosowany do współczesnych potrzeb. Ceglany obiekt ma wkrótce wyglądać jak nowy.

Dworzec kolejowy Gałkówek zbudowany został na początku XX wieku. Dzięki zapowiedzianym pracom renowacji poddana zostanie ceglana elewacja. Dworzec zyska również nowe, odtworzone na wzór historycznych okna z ramami w kolorze zielonym. Wzdłuż elewacji wschodniej powstanie rampa, która ułatwi dostęp do budynku i peronu osobom z niepełnosprawnościami.

Zmieni się również część dworca, w której odbywa się obsługa pasażerów. Wnętrze zaprojektowano w nowoczesnej stylistyce. Na posadzce zostaną ułożone szare i czarne płytki gresowe, natomiast na większości ścian (poza tymi przy wejściu do toalet, które będą czarne) pojawią się jasnoszare okładziny. Sufity w holu zostaną wykonane z lameli (drewnianych listew), pomiędzy którymi znajdą się minimalistycznie, liniowe i energooszczędne oprawy LED. Aranżację poczekalni uzupełnią metalowe ławki z drewnianym detalem. Oprócz tego podróżni znajdą w niej gabloty na rozkłady jazdy oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów.

Przebudowa dworca Gałkówek stanowi przykład skutecznego wykorzystania środków unijnych, które w tym wypadku dofinansowały sporządzenie dokumentacji projektowej. Priorytetem naszej strategii na lata 2021-2027, w  ramach alokacji Europejskich Funduszy na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko o łącznej wartości 114,1 miliarda zł, jest inwestycja w rozbudowę oraz modernizację infrastruktury kolejowej. Taki kierunek inwestycji ma na celu podniesienie standardu transportu publicznego nie tylko w obrębie poszczególnych regionów Polski, ale i między nimi. Ogromną satysfakcję sprawia nam fakt, iż realizacja projektu będzie odbywać się zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju, a także uwzględnieniem potrzeb osób z ograniczoną mobilnością. Z ogromną nadzieją wypatrujemy pomyślnego ukończenia prac przy budowie dworca Gałkówek oraz przyszłych inicjatyw transportowych w województwie łódzkim – mówi Angela Martinez-Sarasola, kierowniczka Wydziału Polskiego w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej.

Dzięki inwestycji dworzec stanie się przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami. Poza wspomnianą wcześniej rampą zostaną w nim zastosowane takie ułatwienia jak ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille’a, mapy dotykowe dworca, a także kontrastowa kolorystyka wnętrz. Do obsługi osób z niepełnosprawnościami zostaną przystosowane również dworce toalety. Podczas inwestycji planuje się likwidację barier architektonicznych, które utrudniają przemieszczanie się po dworcu i jego otoczeniu.

Tak budynek wygląda PRZED remontem:

fot. Karol.lodz, wikimedia.org, licencja CC BY-SA 3.0

Przebudowany dworzec zyska rozwiązania sprzyjające zużyciu energii. Energooszczędne będzie oświetlenie, a o jego pracę zadba system inteligentnego zarządzania budynkiem, sterujący i nadzorujący pracę urządzeń i instalacji. Zmieni się również otoczenia dworca. W sąsiedztwie budynku przewidziano niewielki parking, a także zadaszoną wiatę rowerową wraz ze stacją naprawy jednośladów. Oprócz tego zostaną ułożone nowe chodniki i uporządkowana zieleń.

Przebudowa dworca Gałkówek będzie kosztować nieco ponad 3 mln złotych brutto. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A. Wykonawcą robót budowlanych jest MERX sp. z o.o., a dokumentację projektową opracowała pracownia FBT Sp. z o.o. Planowany termin zakończenia inwestycji to lato 2024 roku.

źródło: PKP S.A.

Czytaj też: Dworzec kolejowy | Cegła | Metamorfoza | Zabytek | Detal | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Reklamoza na stacji Plac Wilsona. Przystanek metra oszpeciły ogromne podświetlane ekrany

Stacja metra Plac Wilsona na Żoliborzu była do niedawna uznawana za jeden z najpiękniejszych przystanków…

13 maja 2024

Coworking LABO we Wrocławiu. Jest w budynku dawnego Wydziału Farmacji

Projekt wnętrza został przygotowany w taki sposób, aby korespondował z architekturą samego budynku L’UNI, autorstwa…

13 maja 2024

Trójmiasto: utracone podczas wojny dzieła sztuki pokazano na muralach

Akcję zorganizowano, aby pokazać, jak wiele dzieł jeszcze nie odzyskano. Wśród nich są „Ogier arabski”…

12 maja 2024

Walter Gropius założył Bauhaus. Jego pierwszy zrealizowany projekt jest w Polsce

Jest jednym z najsłynniejszych architektów w historii modernizmu. Niewiele osób wie, że jego pierwsze zrealizowane…

12 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej