Categories: ARCHITEKTURA

Kameralne osiedle “Blisko lasu”. Zbudują tu dziewięć domów jednorodzinnych

Jego projekt przygotowali architekci z krakowskiej pracowni INDO Architekci. Osiedle “Blisko lasu” tworzy dziewięć domów jednorodzinnych, które korespondują z zielonym otoczeniem miejscowości Niedźwiada. Przyszli mieszkańcy będą mieć bujny las na wyciągnięcie ręki.

Projektując osiedle architekci chcieli stworzyć miejsce, które zaoferuje komfortową przestrzeń do życia i jednocześnie umożliwi kontakt z przyrodą. Budynki powstaną na terenie miejscowośći Niedźwiada, która położona jest w południowo-zachodniej części gminy Ropczyce. To malowniczy zakątek bo obszar zabudowań rozciąga się wzdłuż doliny rzeki Niedźwiadki po obu stronach jej brzegu. Atutem jest też ukształtowanie terenu, które uatrakcyjnia przestrzeń.

Architekci zaprojektowali domy jako minimalistyczne konstrukcje. Dwuspadowe dachy domów współgrają z krajobrazem i nawiązują do tradycyjnych rozwiązań budownictwa regionu. Główne wejście zlokalizowane zostało od strony północno-zachodniej, jest starannie zaakcentowane i tworzy zadaszoną strefę wejściową.

Projektanci zdecydowali, że pokrycie elewacji i dachu wykonane zostanie z takiego samego materiału. To blacha stalowa o jasnym odcieniu szarości. Dzięki temu udało się uzyskać jednolitą bryłę budynku. Również elewacja frontowa jest jasna – tutaj architekci sięgnęli po jasne drewno świerkowe.

To połączenie materiałów nadaje budynkom unikalny i elegancki charakter, jednocześnie wpisując się w otaczającą przyrodę – opisują architekci.

Każdy budynek ma 116 m kw. powierzchni. To optymalna wielkość, która pozwoli wewnątrz stworzyć optymalną przestrzeń do komfortowego życia. Strefa dzienna zaplanowana została na parterze i składa się z kuchni, jadalni i salonu otwartego na dwie kondygnacje. Dodatkowo na tym poziomie znajduje się pomieszczenie do pracy, łazienka i pomieszczenie techniczne.

Strefa nocna zaprojektowana została na piętrze i składa się z sypialni, łazienki i garderoby.

Projekt dba o bliski kontakt z przyrodą. Położenie w sąsiedztwie bujnego lasu sprzyja integracji mieszkańców z otaczającym środowiskiem. Duża liczba powierzchni leśnych i zróżnicowane ukształtowanie terenu stanowią naturalny habitat z wtapiającą się w architekturą budynków. Z każdego okna mieszkańcy mogą cieszyć się pięknymi widokami lasu oraz przestrzenią doliny, tworzącą niepowtarzalny pejzaż – dodają autorzy projektu “Blisko lasu”.

Architektura budynków została celowo zaprojektowana tak, aby w pełni wykorzystać perspektywiczne widoki na otaczającą dolinę. Duże okna wychodzące na południowy i wschodni kierunek umożliwiają mieszkańcom cieszenie się pięknymi zachodami słońca oraz niezakłóconym widokiem na otaczającą naturę.

projekt: INDO Architekci (http://indo.pl)

wiz. Jacek Michalik

Czytaj też: Domek letniskowy | Dom jednorodzinny | Minimalizm | Zieleń | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Jan Zachwatowicz – zasłużony orędownik odbudowy warszawskiej Starówki

Prof. dr hab. Jan Zachwatowicz był jednym z głównych specjalistów zaangażowanych w proces odbudowy polskich…

8 maja 2024

Najsłynniejszy dom modernizmu. Fallingwater Franka L. Wrighta

Dom letniskowy państwa Kaufmannów, znany szerzej jako „Fallingwater” jest jednym z najdoskonalszych projektów Franka Lloyda…

8 maja 2024

Natura to najlepsza modelka. Relacja z wydarzenia “Foto i Natura z Leo x Domoteka”

Dzień Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i…

8 maja 2024

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu. Apartamentowiec Aura pokryje 140 tysięcy roślin!

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu powstanie nieopodal Cytadeli, czyli jednego z najbardziej znanych i…

8 maja 2024

Warszawskie Osiedle Przyjaźń czeka rewolucja! Drewniane domy przejdą remont

Osiedle Przyjaźń położone na warszawskim Bemowie powstało w latach 50. XX w. jako zaplecze mieszkalne…

8 maja 2024

Drewno i przestrzeń. Mieszkanie w kamienicy po totalnej metamorfozie

Drewno i przestrzeń to główne cechy mieszkania, które poddano całkowitej metamorfozie. Znajduje się ono na…

8 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej