ARCHITEKTURA

Kamienica Emila Wedla w Warszawie. Historia i tradycja na wyciągnięcie ręki.

Kamienica Emila Wedla w Warszawie, stojąca przy ul. Szpitalnej, do dziś zachwyca swym efektownym wykończeniem i stylowo urządzonymi wnętrzami, z bogatymi sztukateriami, kryształowymi lustrami, gustownymi klatkami schodowymi czy pięknie udekorowaną bramą. Na tyłach kamienicy ponad wiek temu Emil Wedel otworzył fabrykę słodyczy, a od strony ulicy – sklep firmowy i pijalnię czekolady. Jest to wyjątkowe miejsce nie tylko na mapie Warszawy, ale i całego kraju.

Kamienica została wzniesiona w 1893 roku przy ulicy Szpitalnej 8. W oficynie znajdującej się z tyłu budynku Emil Wedel od 1865 roku prowadził swój zakład cukierniczy. Od początku istnienia kamienicy (z kilkuletnią przerwą) na jej parterze działa sklep oraz pijalnia czekolady. Można tam było spotkać m.in. Henryka Sienkiewicza czy Bolesława Prusa. Za projekt budynku odpowiedzialny był Franciszek Brauman. Obiekt cieszył się dużym zainteresowaniem warszawiaków, a opinie na jego temat były podzielone. Jedni uważali go za jeden piękniejszych w ówczesnej stolicy, inni szydzili z bogatej dekoracyjności. Kamienica zyskała nawet przydomek i bywała żartobliwie nazywana “Bombonierką Pana Wedla”.

W latach 30. XX w. produkcję przeniesiono na Pragę, a w budynku pozostała jedynie pijalnia oraz sklep. W 1937 roku na łamach “Wiadomości Literackich” ogłoszono konkurs na najciekawsze wspomnienie związane ze starym sklepem E.Wedla. W 1938 roku ukazał się tom opowiadań “Staroświecki Sklep”. Na dachu kamienicy umieszczono reklamujący firmę neon ukazujący Chłopca na zebrze – kreację stworzoną w 1926 roku na zlecenie Jana Wedla przez Leonetto Cappiello, nazywanego często „ojcem nowoczesnej reklamy”. Postać ta była wykorzystywana na różnych polach, m.in. na opakowaniach, szyldach sklepowych, a nawet na kadłubie samolotu, którym słodycze były eksportowane za granicę kraju.

Neon Chłopiec na zebrze na dachu kamienicy Wedla.

Emil Wedel

Plakat autorstwa Leonetto Cappiello.

 

Kamienica przy ul. Szpitalnej. Wejście do sklepu firmowego E.Wedel w 1939 i 2022 roku. Źródło: fotopolska – Wedel / materiały prasowe

Widok na kamienicę na przełomie lat 60. i 70. XX w. oraz obecnie.

Podczas powstania warszawskiego doszło do pożaru i zawalił się północny fragment kamienicy, który został odbudowany ponownie w 1947 roku, dzięki staraniom i prywatnym finansom ostatniego właściciela – Jana Wedla. W następnym roku odebrano mu budynek. Ponowne otwarcie lokalu znajdującego się na parterze nastąpiło w 1958 roku. Wystrój wnętrz wzorowany był na oryginalnym z 1937 roku, a żyrandole i kinkiety pochodziły z fabryki Braci Łopieńskich. Obecnie przedsiębiorstwo „Wedel” należy do japońskiego koncernu “Lotte”. “Pijalnia Czekolady E. Wedel Staroświecki Sklep” działa do dziś i nadal cieszy się ogromną popularnością wśród warszawiaków oraz turystów.

Spodobał Ci się ten temat? Znajdziesz u nas więcej historii związanych z warszawskimi kamienicami! To może Cię zainteresować: 

Czytaj też: Kamienica | Zabytek | Architektura 

Kamienica Wedla na przełomie lat 20. i 30. XX w.
Lata 50. XX w., zakupy w sklepie.
Widok na kamienicę na przełomie lat 60. i 70. XX w.
1987, kolejka do sklepu. Słynna Kamienica Wedla. W tym czasie firma była przechrzczona na "Zakład 22 Lipca".
"Dawny dom Wedla na rogu Szpitalnej i Górskiego z charakterystycznym znakiem firmowym na szczycie" - zdjęcie (skan) pochodzi z tygodnika Stolica nr 29-30 (1700-01) 20.07.1980
"Ulica Szpitalna, w perspektywie Dom Chłopa" - zdjęcie (skan) pochodzi z tygodnika Stolica nr 47 (1613) 19.11.1978
Kamienica E. Wedla obecnie.
Kamienica E. Wedla obecnie.
Brama prowadząca na dziedziniec.
Podwórze kamienicy z dawną fabryką.
Wnętrze sklepu E. Wedla.
Wnętrze sklepu E. Wedla.
Wnętrze sklepu E. Wedla.
Wnętrze sklepu E. Wedla.
Wnętrze sklepu E. Wedla.
Portret Emila Wedla.
Kamienica E. Wedla obecnie.
Wejście do sklepu.
Witryny sklepowe.
Brama.
Sklepienie w bramie.
Drzwi w bramie kamienicy.

Temat: Kamienica Emila Wedla w Warszawie. Historia i tradycja na wyciągnięcie ręki.

Źródła: fotografiawarszawy.pl, um.warszawa.pl, wedelpijalnie.pl, NAC, fotopolska.eu, domena publiczna

Recent Posts

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej