ARCHITEKTURA

Kamienica Kalińskich w Warszawie odnowiona. To wzorcowy remont!

Kamienica Kalińskich znajduje się przy ul Freta 17 w Warszawie. Jej remont przeprowadziła firma REVITA ART, dzięki czemu budynek odzyskał dawny blask.

Ulica Freta zaczyna się przy Barbakanie. Na jej końcu znajduje się Kamienica Kalińskich. To charakterystyczny, zielony budynek, który przez warszawiaków bywa nazywany Podkomorzanką. To od nazwy cukierni, która istniała tam w czasach powstania aktualnego wystroju elewacji.

Kamienicę zbudowano przed 1770 rokiem i jest jedną z większych, którą można zobaczyć spacerując między Starym Miastem, a Nowym. Pod koniec XVIII wieku kamienica należała do Franciszka Dąbrowskiego, z inicjatywy którego budynek rozbudowano. Swego czasu mieszkańcy uwielbiali chadzać do działającej tu na początku XIX wieku kawiarni, którą prowadził Rudolf Mini. To Szwajcar, którego specjalnością były poncz i ciasta.

Trudne czasy nastąpiły z końcem XIX wieku. W kamienicy wybuchł pożar. Odbudowany obiekt nie przetrwał długo. Uległ całkowitemu zniszczeniu w 1944 r. Odbudowano ją w pierwszej połowie lat 50. według projektu przygotowanego przez architekta Stanisława Szurmaka. Zrekonstruowany budynek zyskał liczne ozdobienia. To sgraffito wykonane przez Bohdana Urbanowicza.

Od lat 50. budynek nie był gruntownie remontowany, aż do 2016 r., kiedy to rozpoczął się remont elewacji kamienicy. Remont realizowany był w dwóch etapach. Pierwszy objął górne, najbardziej dekorowane kondygnacje. Przeprowadzono tam działania konserwatorskie, które polegały na uchronieniu i zrekonstruowaniu bogatej dekoracji sgraffito oraz przywróceniu oryginalnej kolorystyki elewacji.

Drugi etap przeprowadzono w 2017 r. i był on bardziej techniczny. Przywrócono wtedy dawną kolorystykę kondygnacji pierwszej. Odrestaurowano również litery neonu, które wróciły na pierwotną lokalizację.

Czytaj też: Zabytek | Warszawa | Historia | Renowacja

kamienica przed remontem

fot. Archwium Revita Art Sp. z o.o.

Recent Posts

W warszawskim metrze powstaje… biblioteka! Otwarcie jeszcze w tym roku

Takiego miejsca jeszcze w stolicy nie było. W warszawskim metrze otwarta zostanie biblioteka! Funkcjonować będzie…

9 maja 2024

Amerykańskie osiedle na Górnym Śląsku. Kolonia powstała w latach 20. dla rodzin z USA

Kolonia amerykańska w katowickim Giszowcu stanowi jeden z najbardziej oryginalnych zespołów mieszkalnych nie tylko na…

9 maja 2024

Jest prawie cały z drewna. Zabytkowy dworzec w Życzynie jak nowy

Zbudowano go w 1883 roku. Dworzec w niewielkim Życzynie to zabytkowy obiekt administracyjnie położony w…

9 maja 2024

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli. Elewację pokrywa modrzew!

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli zaprojektowali architekci Łukasz Derus i Katarzyna Pikiewicz-Derus z pracowni…

9 maja 2024

Stadion Dziesięciolecia – kultowe miejsce sportu i pomnik polskiego komunizmu

Stadion Dziesięciolecia (oficjalna nazwa: Stadion Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego) to jedyny w swoim rodzaju pomnik polskiego…

9 maja 2024

Jan Zachwatowicz – zasłużony orędownik odbudowy warszawskiej Starówki

Prof. dr hab. Jan Zachwatowicz był jednym z głównych specjalistów zaangażowanych w proces odbudowy polskich…

8 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej