Kamienica Kalińskich

Kamienica Kalińskich w Warszawie odnowiona. To wzorcowy remont!

Kamienica Kalińskich znajduje się przy ul Freta 17 w Warszawie. Jej remont przeprowadziła firma REVITA ART, dzięki czemu budynek odzyskał dawny blask.

Ulica Freta zaczyna się przy Barbakanie. Na jej końcu znajduje się Kamienica Kalińskich. To charakterystyczny, zielony budynek, który przez warszawiaków bywa nazywany Podkomorzanką. To od nazwy cukierni, która istniała tam w czasach powstania aktualnego wystroju elewacji.

Kamienicę zbudowano przed 1770 rokiem i jest jedną z większych, którą można zobaczyć spacerując między Starym Miastem, a Nowym. Pod koniec XVIII wieku kamienica należała do Franciszka Dąbrowskiego, z inicjatywy którego budynek rozbudowano. Swego czasu mieszkańcy uwielbiali chadzać do działającej tu na początku XIX wieku kawiarni, którą prowadził Rudolf Mini. To Szwajcar, którego specjalnością były poncz i ciasta.

Trudne czasy nastąpiły z końcem XIX wieku. W kamienicy wybuchł pożar. Odbudowany obiekt nie przetrwał długo. Uległ całkowitemu zniszczeniu w 1944 r. Odbudowano ją w pierwszej połowie lat 50. według projektu przygotowanego przez architekta Stanisława Szurmaka. Zrekonstruowany budynek zyskał liczne ozdobienia. To sgraffito wykonane przez Bohdana Urbanowicza.

Kamienica Kalińskich


Od lat 50. budynek nie był gruntownie remontowany, aż do 2016 r., kiedy to rozpoczął się remont elewacji kamienicy. Remont realizowany był w dwóch etapach. Pierwszy objął górne, najbardziej dekorowane kondygnacje. Przeprowadzono tam działania konserwatorskie, które polegały na uchronieniu i zrekonstruowaniu bogatej dekoracji sgraffito oraz przywróceniu oryginalnej kolorystyki elewacji.

Drugi etap przeprowadzono w 2017 r. i był on bardziej techniczny. Przywrócono wtedy dawną kolorystykę kondygnacji pierwszej. Odrestaurowano również litery neonu, które wróciły na pierwotną lokalizację.

Czytaj też: Zabytek | Warszawa | Historia | Renowacja

fot. Archwium Revita Art Sp. z o.o.