Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum Warszawy trwa sadzenie nowych roślin na małym śródmiejskim skwerze przy ul. Brackiej, w sąsiedztwie CeDeT-u. Jednocześnie trwa całkowita przebudowa ulic Chmielnej i Brackiej, które dochodzą bezpośrednio do placu Pięciu Rogów. Docelowo znajdą się tam dziesiątki nowych drzew oraz trawniki, skwery, obiekty małej architektury i niska ozdobna zieleń.

Prace przy przebudowie ulicy Chmielnej prowadzone są od listopada 2023 roku przez firmę Balzola. Obecnie układana jest m.in. nowa nawierzchnia ulicy oraz sadzone drzewa. Poza modernizacją ulicy metamorfozę przejdzie także ulica Bracka na odcinku pomiędzy Chmielną i Al. Jerozolimskimi. To właśnie tutaj sadzone są nowe rośliny. Dotychczasowy prowizoryczny parking ustępuje miejsca zieleni, a dokładniej 33 drzewom. Pojawią się tutaj platany, czeremchy, wiśnie czy klony.


Przygotowany przez Zarząd Terenów Publicznych m.st. Warszawy projekt modernizacji okolicy zyskał przychylność Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Dzięki wypracowanemu porozumieniu zaniedbany dotąd obszar zyska nowy wygląd i funkcję zielonego deptaka obsadzonego drzewami i krzewami oraz wyposażonego w ławki.

Wprowadzona zostanie tu zieleń, do niedawna niemal nieobecna. Na Chmielnej posadzonych zostanie 95 drzew, a na Brackiej kilkadziesiąt kolejnych. Uzupełni je 9,5 tys. krzewów i 8,5 tys. bylin. Lokalizacja drzew została dobrana tak, aby nie przesłaniać istotnych elementów elewacji budynków oraz umożliwić funkcjonowanie ogródków gastronomicznych. Projektanci uwzględnili również zmiany klimatyczne w kontekście retencyjności zieleni miejskiej – drzewa i krzewy absorbować będą wodę opadową.

skrawek stolicy
Nowe Centrum Warszawy

Wszystkie zmiany wpisują się w projekt Nowego Centrum Warszawy, którego jednym z elementów jest pobliski i zmodernizowany w zeszłym roku tzw. Plac Pięciu Rogów. Obecnie miasto szuka wykonawcy przebudowy całego śródmiejskiego kwartału, w tym ulicy Zgoda, która również łączy się z placem. Zaawansowane jest również projektowanie kompleksowej przebudowy ulicy Kruczej, na której środku powstanie szeroki pieszy pasaż z dwoma szpalerami drzew, o czym pisaliśmy TUTAJ.

Źródło: UM Warszawa, nowawarszawa.pl

Czytaj też: Metamorfoza | Miasto | Warszawa | whiteMAD na Instagramie  | Urbanistyka

Temat: Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej